Amnesty på MR-dagarna 2025: “När folkrätten försvagas måste vi stå ännu stadigare”
5.12.2025 06:30:00 CET | Amnesty International Sverige | Pressmeddelande
Nästa vecka samlas tusentals människor i Stockholm för Nordens största mötesplats om mänskliga rättigheter. Amnesty Sverige medverkar med flera programpunkter, med bland annat fokus på Israels folkmord i Gaza och det hårt pressade civilsamhällets möjlighet att fortsätta kämpa för mänskliga rättigheter.
Under huvudseminariet “Folkrättens skyldigheter och rättigheter: Palestina och omvärldens svar” lyfter Amnesty konsekvenserna av världssamfundets svar på Hamas attacker och Israels folkmord i Gaza, två år efter att våldet trappades upp och ett år efter Amnestys omdiskuterade rapport om folkmordet.
– Det är nu ett år sedan Amnesty slog fast att Israel begår folkmord i Gaza. Sedan dess har situationen förvärrats dramatiskt – barn som avrättas, familjer som tvingas överleva utan mat, vatten eller skydd, och en befolkning som fördrivits gång på gång. Trots att ett eldupphör tillkännagivits fortsätter Israel, enligt vår senaste juridiska analys, att begå folkmord. Eldupphöret riskerar att skapa en farlig illusion av att livet håller på att återgå till det normala, men så är det inte. Det internationella samfundet måste ta sitt ansvar, säger Anna Johansson, generalsekreterare för Amnesty Sverige.
Amnesty deltar även i ett samtal om det krympande demokratiska utrymmet i samhället – frågor som direkt påverkar yttrandefrihet, aktivism och det civila samhällets överlevnad.
– Vi är oroliga för den globala trend där allt hårdare metoder används för att tysta och skrämma människor – från klimataktivister till människorättsförsvarare. På MR-dagarna känns det viktigt att uppmärksamma dem som betalar det högsta priset för att fortsätta göra sina röster hörda, och diskutera hur vi kan stärka rättighetskampen världen över, säger Anna Johansson.
Den 10 december – på den internationella dagen för mänskliga rättigheter – medverkar Isra Barham, som vann utmärkelsen årets Noisemaker 2025, i ett samtal om mod, motståndskraft och att fortsätta tala när omvärlden helst skulle vilja att man tystnar.
I samband med våra programpunkter finns möjlighet att intervjua Anna Johansson, generalsekreterare för Amnesty Sverige.
Amnesty International Sveriges medverkan på MR-dagarna 2025
📍 Stockholm, 9–10 december
Folkrättens skyldigheter och rättigheter: Palestina och omvärldens svar
Med: Linda Åkerström, Anna Johansson, Helena Lindholm, Mark Klamberg
Tis 9/12 kl. 11.30–12.30, sal M12
Arrangör: Amnesty International Sverige
Polarisering i Sápmi
Med: Eva Forsgren, Sara-Elvira Kuhmunen, Stefan Holmgren
Tis 9/12 kl. 14.00–14.25, Lila scenen
Arrangör: Amnesty Sápmi
Ledarskap i utmanande tider
Med: Anna Adeniji, Anna Johansson, Gabriella Fägerlind, Parul Sharma, Seher Yilmaz
Tis 9/12 kl. 14.30–15.30, sal M8
Arrangör: Inclusion Academy AB
Civilsamhällets roll och motstrategier när demokratin försvagas och rättigheter urholkas
Med: Andie Stendin, Anna Johansson, Claudia Polo, Dino Amorelli Federico, Nora Emanuelsson
Tis 9/12 kl. 16.00–17.00, sal E4
Arrangör: Sveriges Antidiskrimineringsbyråer
Mod till högt personligt pris – Samtal med Isra Barham, årets Noisemaker 2025
Med: Isra Barham, Banar Sabet
Ons 10/12 kl. 12.30–12.55, Rosa scenen
Arrangör: Amnesty International Sverige
Om MR-dagarna
MR-dagarna är Nordens främsta mötesplats för alla som arbetar med eller engagerar sig i mänskliga rättigheter. Evenemanget arrangeras sedan år 2000 och syftar till att stärka kunskap, debatt och samarbete – och att lyfta mr-frågor på den politiska dagordningen.
Kontakter
Amnesty International SverigePRESSJOUR
Tel:0704330916press@amnesty.seBilder

Om oss
Amnesty International är en oberoende internationell organisation som arbetar för att mänskliga rättigheter ska gälla alla, nu och i framtiden. Genom att avslöja kränkningar och skapa uppmärksamhet och opinion sätter vi press på regeringar och makthavare runt om i världen.
Läs mer om vårt globala arbete på www.amnesty.org,där hittar du också alla de nyheter, blixtaktioner och rapporter vi publicerar.
Följ Amnesty International Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Amnesty International Sverige
Unga från över 20 länder möts i Sverige för att försvara mänskliga rättigheten i den digitala tidsåldern13.8.2026 10:38:42 CEST | Pressmeddelande
Sociala medier har blivit en av vår tids viktigaste arenor för organisering och opinionsbildning, men också för desinformation, övervakning och hat. Den 17–21 augusti samlas unga människorättsaktivister från över 20 länder i Stockholm för att hitta nya sätt att försvara mänskliga rättigheter. Amnesty International Sverige står värd för European Youth Meeting.
Sverige fälls för diskriminering av utsatta EU-medborgare26.6.2026 10:03:51 CEST | Pressmeddelande
Den svenska staten bryter mot sina internationella åtaganden att tillgodose alla människors rätt till vård utan diskriminering. Det fastslår Europeiska kommittén för sociala rättigheter som går på Amnesty Internationals och Läkare i Världens linje och fäller Sverige för att ha nekat *utsatta EU-medborgare tillgång till vård på lika villkor.
Omvärlden måste stoppa Israels etniska rensning av palestinier och annektering av Västbanken.10.6.2026 11:00:30 CEST | Pressmeddelande
Det internationella samfundets tystnad och brist på handling gentemot Israels brott, inklusive folkmord och apartheid, har möjliggjort för de israeliska myndigheterna att eskalera sin brutala kampanj för att tvångsförflytta palestinier och utvidga sin kontroll över mark på Västbanken med annektering som mål. Det konstaterar Amnesty International i sin nya rapport som publiceras idag.
Antalet avrättningar 2025 steg till det högsta antalet på 44 år18.5.2026 02:00:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet avrättningar under 2025 steg till den högsta siffran som Amnesty International har registrerat sedan 1981, med 2 707 avrättade personer i 17 länder, enligt den senaste årsrapporten från organisationen om den globala användningen av dödsstraffet.
Amnesty: Sverige backar i grundläggande rättigheter21.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige beskrivs ofta som ett land där mänskliga rättigheter fortfarande står starka, men i Amnestys årsrapport, som publiceras idag, framträder en mer komplex bild av läget i Sverige. På flera områden sker förändringar som var för sig verkar begränsande, men som tillsammans riskerar att försvaga rättigheterna i praktiken.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum