Barn med adhd och autism – större behov av stöd som vuxna
9.12.2025 08:00:00 CET | Försäkringskassan | Pressmeddelande
När barn som diagnostiseras med adhd eller autism blir vuxna har de betydligt större behov av stöd från socialförsäkringen än andra. Det visar en ny analys från Försäkringskassan som följt 3 500 barn födda år 1998.

Antalet barn med adhd och autism har ökat markant under de senaste femton åren. Försäkringskassan har i en ny analys följt 3 500 personer som fick en adhd- eller autismdiagnos som barn och vars föräldrar fick vårdbidrag. Analysen visar att gruppen som unga vuxna, vid 25 års ålder, har ett betydligt större behov av stöd från socialförsäkringen än jämnåriga. Framförallt är de överrepresenterade inom ersättningarna sjuk- och aktivitetsersättning, men också sjukpenning.
– Vi vet sedan tidigare att föräldrar till barn med adhd eller autism får mer ersättning från socialförsäkringen än andra, både vad gäller vab, omvårdnadsbidrag och sjukpenning. Men när vi nu följer barn som fått de här diagnoserna ser vi att de även som vuxna har ett större behov av stöd, säger Anna Persson, analytiker på Försäkringskassan.
Resultatet visar också att fyra av tio i gruppen även helt saknade inkomst under det år de fyller 25 år.
– Under de senaste femton åren har betydligt fler barn fått de här diagnoserna och kanske har sammansättningen av gruppen då också förändrats. Det är därför inte säkert att de som får någon av de här diagnoserna idag kommer ha samma behov av socialförsäkringen som de barn som vi följt i den här analysen, säger Anna Persson.
Resultaten i korthet:
- Antalet barn och unga i Sverige med adhd- eller autismdiagnos har ökat de senaste femton åren.
- Personer som fick en adhd- eller autismdiagnos som barn har större behov av sjukförsäkringen som vuxna. De saknar också oftare egen arbetsinkomst.
- Föräldrar till barn med en adhd- eller en autismdiagnos vabbar mer än andra föräldrar. Framför allt blir skillnaderna stora efter 12 års ålder, när det blir ovanligare att vabba för andra barn.
- Vi vet inte hur behovet av socialförsäkringen kommer se ut i framtiden för de barn som får dessa diagnoser idag.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour
Tel:010-116 98 88press@forsakringskassan.seDokument
Om Försäkringskassan
Försäkringskassan utreder och beslutar om rätt till ersättning från socialförsäkringen - exempelvis barnbidrag, föräldrapenning och sjukpenning. Det är riksdag och regering som beslutar vilka lagar och regler som ska gälla.
Försäkringskassan är en av Sveriges största myndigheter med medarbetare på 60 orter. Våra utbetalningar står årligen för ungefär en femtedel av statens budget.
Följ Försäkringskassan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Försäkringskassan
Personer med osäkra anställningar använder sjukpenning mer sällan25.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Personer utan tillsvidareanställning och med låga inkomster använder sjukpenning betydligt mer sällan än tillsvidareanställda. Det visar en ny rapport från Försäkringskassan. Skillnaden är särskilt tydlig bland personer som är födda utomlands. Det kan tyda på att vissa grupper har svårare att vara sjukskrivna när de blir sjuka.
Lagändringar 1 juli som berör socialförsäkringen1.7.2026 09:04:58 CEST | Pressmeddelande
Riksdagen har beslutat om tre lagändringar i socialförsäkringen som träder i kraft i dag den 1 juli. Två av lagändringarna har till syfte att minska felaktiga utbetalningar och bidragsbrott.
Ny möjlighet att vabba har nyttjats mest för möten i skolan30.6.2026 08:01:00 CEST | Pressmeddelande
Vid årsskiftet infördes tre nya situationer då föräldrar kan vabba. Av de nya situationerna har föräldrar mest använt möjligheten att vabba för ett möte med skolan. Det visar Försäkringskassan uppföljning av reformen.
Fler skadade under sommaren29.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Studsmatta, fjällvandring och altanbygge: under sommaren ökar antalet fysiska skador som leder till sjukskrivning. – Det är givetvis bra att vara ute och röra på sig men vi ser i statistiken att många verkar överskatta sin förmåga och skadar sig, säger Ulrik Lidwall, analytiker på Försäkringskassan.
Bättre ekonomi för familjer med utrikes födda föräldrar16.6.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Mellan 4 och 16 procent av Sveriges barnfamiljer lever i ekonomisk utsatthet. Samtidigt har de ekonomiska skillnaderna mellan familjer med inrikes respektive utrikes födda föräldrar minskat. Under de senaste tio åren har den ekonomiska standarden ökat mest hos de familjer där båda föräldrarna är utrikes födda, och näst mest bland utrikes födda ensamstående pappor. Det visar rapporten Barnhushållens ekonomi som Försäkringskassan släpper i dag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum