Kultur på väg 2025 går till Sleepy Town Cruisers
14.6.2025 15:20:00 CEST | Motorhistoriska Riksförbundet | Pressmeddelande
Motorhistoriska dagen firades traditionsenligt på nationaldagen, den 6 juni – över hela landet! Fem av dessa motorhistoriska folkfester tävlade i arrangörstävlingen Kultur på väg, närmare bestämt de i Arboga, Gnarp, Stumsnäs, Trollhättan och Veddige. Årets firande stod Sleepy Town Cruisers för!

På Motorhistoriska dagen den 6 juni förvandlades Bergmansparken i Arboga till ett eldorado för alla motorentusiaster med äldre fordon, föreningar och företag i en historisk miljö i samband med Arboga motordag. Ett vinnande koncept som resulterade i att arrangörerna Sleepy Town Cruisers vann årets Kultur på väg!
Så här lyder motiveringen från juryn för Motorhistoriska Riksförbundets och Nostalgia Magazines arrangörstävling Kultur på väg:
För ett välarrangerat evenemang som välkomnade alla med motorintresse, med en stor bredd av historiska fordon och med aktiviteter för både stora och små.
– Jag gläds över den stora bredd av arrangörer, i form av både fordonsklubbar, museer, andra föreningar och företagare, som vill lyfta vårt fordonshistoriska kulturarv. Motorkulturen har mycket tydligt blivit en självklar del av det svenska nationaldagsfirandet, sammanfattar Malin Erlfeldt, sakkunnig i kulturarvsfrågor på MHRF, firandet av Motorhistoriska dagen. Årets vinnare av arrangörstävlingen Kultur på väg sammanfattar bredden på vilka som engagerar sig för att lyfta denna dag till en rikstäckande folkfest!
Årets finalister och pristagare
Utöver första priset Kultur på väg, som går till Sleepy Town Cruisers, delas följande utmärkelser ut:
- Årets dragkrok, Saab Car Museum, Trollhättan
- Årets backspegel, Gnarps hembygds- och fornminnesförening, Gnarp
- Diplom, Derome Trä- och nostalgimuseum, Veddinge
- Diplom, Caltexmacken, Stumsnäs
Läs mer om samtliga, finalister, evenemang och firandet av Motorhistoriska dagen 6 juni 2025 här: https://mhrf.se/nyheter/kultur-pa-vag-2025-gar-till-sleepy-town-cruisers/
Kontakter
Malin ErlfeldtSakkunnig kulturarv
Tel:070-5262801malin.erlfeldt@mhrf.seFör gårdagens fordon på morgondagen vägar
Motorhistoriska Riksförbundet företräder den fordonshistoriska rörelsen i Sverige och arbetar med bevakning av politiska frågor, kontakter med myndigheter och organisationer samt rådgivning och information. MHRF engagerar över 100 000 medlemmar i 200 klubbar för målet att vårt fordonshistoriska kulturarv kan användas, bevaras och utvecklas. Bland våra medlemsförmåner finns marknadens ledande försäkring för historiska fordon.
Följ Motorhistoriska Riksförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Motorhistoriska Riksförbundet
Årets finalister i arrangörstävlingen Kultur på väg9.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 6 juni, på Sveriges nationaldag, firas Motorhistoriska dagen. Runt om i landet kommer ovanligt många historiska fordon att synas i samband med evenemang. Fem av dem är värda extra uppmärksamhet då de är finalister i Kultur på väg, Motorhistoriska Riksförbundet och Nostalgia Magazines arrangörstävling.
Verktygsbodens Maria och Lars Edwardsson får MHRF-pris för sina insatser för motorhobbyn10.4.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
”Maria och Lars Edwardsson tilldelas MHRF Cultural Heritage Award för sitt arbete för det rullande kulturarvet. Genom ett långvarigt och entusiasmerande stöttande av klubbar och individer, inte minst med Restoration Show som utvecklats på ett fantastiskt sätt, har de gjort det möjligt för fler att lära sig och utöva hantverket med att restaurera och underhålla historiska fordon. Extra roligt är det att Restoration Show även lockar många unga att delta.”
Tre nya museer i samarbete med MHRF15.12.2025 15:05:10 CET | Pressmeddelande
Järnvägsmuseet, MC-museet Gyllene Hjulet och Polismuseets fordonssamling är de senaste museerna som väljer att samverka med Motorhistoriska Riksförbundet.
MHRF tilldelas FIVA Culture Award 202526.10.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Motorhistoriska Riksförbundet tilldelas FIVA Culture Award 2025 i kategorin forskning för Svenskt motorhistoriskt arkiv. Utmärkelsen kommer från världsorganiationen FIVA och är ett kvitto på att det arbete som läggs ned i arkivet är viktigt för dagens och framtidens fordonshistoriska forskning, enligt Malin Erlfeldt, sakkunnig kulturarv på MHRF.s kansli. FIVA, Fédération Internationale Véhicules Anciens, är det internationella organet för historiska fordon med medlemsförbund i över 80 länder. Med priset Culture Award vill FIVA öka medvetenheten om de kulturarvsvärden som historiska fordon representerar samt synliggöra framsteg inom arbete som syftar till att skydda det rullande kulturarvet. MHRF mottar priset för initiativet Svenskt motorhistoriskt arkiv som invigdes 2014. MHRF är huvudman för arkivet vars syfte är att bevara källmaterial om svensk motorhistoria som annars riskerar att gå förlorat. Genom att ta emot donationer av arkiv och samlingar, ordna och förteckna dessa samt göra
Hoppet har tänts för fordonsägare, men hotet finns kvar11.9.2025 09:41:00 CEST | Pressmeddelande
Ett EU-förslag om vad som ska hända med uttjänta fordon hotade hundratusentals fordonsägare med tvångsskrotning. Efter ihärdigt arbete från Nätverk på gemensam väg har EU-parlamentet nu presenterat ett förslag som respekterar äganderätten. – Det är en lättnad och ett steg i rätt riktning, men faran är inte över, säger Henrik Nyberg, talesperson för Nätverk på gemensam väg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum