Motorhistoriska Riksförbundet

MHRF har fått ny förbundsordförande: Hans Andersson

22.10.2024 13:26:00 CEST | Motorhistoriska Riksförbundet | Pressmeddelande

Dela
I Hans Anderssons garage finns förstås flera Mercedes-Benz, men även denna förkrigs-DKW från 1939 en Crescent 2000-moped från 1961 och några veteransnöskotrar.
I Hans Anderssons garage finns förstås flera Mercedes-Benz, men även denna förkrigs-DKW från 1939 en Crescent 2000-moped från 1961 och några veteransnöskotrar.

Motorhistoriska Riksförbundet har fått ny förbundsordförande, nya styrelseledamöter, ny valberedning och, viktigast av allt, fortsatt enighet gällande huvuduppdraget och arbetet gällande rörelsens kommande utmaningar.

För gårdagens fordon på morgondagens vägar

– Något som ligger mig varmt om hjärtat är satsningar på verksamheter för ungdomar inom MHRFs regi, säger förbundets nyvalda ordförande Hans Andersson. Det är ju de som ska framföra gårdagens fordon på morgondagens vägar! Därför ligger det ett stort ansvar hos oss vuxna inom rörelsen att öppna sina garageportar för ungdomarna.

Hans Andersson har sin bakgrund i försvarsmakten, men har de senaste 30 åren arbetat som chef och utvecklare inom bank-, finans- och försäkringsbranschen samt med styrelsearbete. Han är ordförande i Mercedes-Benz Klubben Sverige och även medlem i flera fordonsklubbar som är anslutna till MHRF.

– Att vara ansluten till MHRF är viktigt, för ju fler förbundet representerar desto större kraft har våra dialoger med myndigheter och politiker så att vi även i framtiden kan använda, bevara och utveckla det fordonshistoriska kulturarvet, betonar Hans Andersson. Detta har MHRF arbetat med sedan 1969. Och det kommer vi att fortsätta med, det rullande kulturarvet ska få rulla även till framtida generationers glädje!

Arbetet sammanfattas För gårdagens fordon på morgondagens vägar.

Framrutan är större än backspegeln

– Jag vill tacka, utöver stämman för förtroendet, min föregångare Kurt Sjöberg för sina insatser för både förbundet och rörelsen, hälsar MHRFs nya förbundsordförande som ser fram emot att engagera sig, och ta tag i, rörelsens utmaningar. Framrutan är alltid större än backspegeln – så har det varit i alla tider!

Läs mer från stämman här: https://mhrf.se/nyheter/efter-stamman-2024-mhrf-redo-for-kommande-utmaningar/

Läs mer om föryngringsarbetet här: https://mhrf.se/klibban

Kontakter

För gårdagens fordon på morgondagen vägar

Motorhistoriska Riksförbundet företräder den fordonshistoriska rörelsen i Sverige och arbetar med bevakning av politiska frågor, kontakter med myndigheter och organisationer samt rådgivning och information. MHRF engagerar över 100 000 medlemmar i 200 klubbar för målet att vårt fordonshistoriska kulturarv kan användas, bevaras och utvecklas. Bland våra medlemsförmåner finns marknadens ledande försäkring för historiska fordon.

Följ Motorhistoriska Riksförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Motorhistoriska Riksförbundet

MHRF tilldelas FIVA Culture Award 202526.10.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Motorhistoriska Riksförbundet tilldelas FIVA Culture Award 2025 i kategorin forskning för Svenskt motorhistoriskt arkiv. Utmärkelsen kommer från världsorganiationen FIVA och är ett kvitto på att det arbete som läggs ned i arkivet är viktigt för dagens och framtidens fordonshistoriska forskning, enligt Malin Erlfeldt, sakkunnig kulturarv på MHRF.s kansli. FIVA, Fédération Internationale Véhicules Anciens, är det internationella organet för historiska fordon med medlemsförbund i över 80 länder. Med priset Culture Award vill FIVA öka medvetenheten om de kulturarvsvärden som historiska fordon representerar samt synliggöra framsteg inom arbete som syftar till att skydda det rullande kulturarvet. MHRF mottar priset för initiativet Svenskt motorhistoriskt arkiv som invigdes 2014. MHRF är huvudman för arkivet vars syfte är att bevara källmaterial om svensk motorhistoria som annars riskerar att gå förlorat. Genom att ta emot donationer av arkiv och samlingar, ordna och förteckna dessa samt göra

Positivt besked från EU-parlamentet om ELV-förordningen20.6.2025 07:55:00 CEST | Pressmeddelande

I ett möte nyligen i Strasbourg träffades FIVA, den globala organisationen för historiska fordon, de tyska EU-parlamentarikerna Jens Gieseke (EPP), medrapportör om förslaget till nya ELV-förordningen, och Bernd Lange (S&D), med ett genuint intresse för historiska fordon. Från MHRF deltog Karl Ask tillsammans med representanterna i FIVA Legislation under dess danske ordförande Lars Genilds ledning.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye