Åklagarmyndigheten

En person som varit anhållen för mord i Hörby är släppt på fri fot

Dela

Den man i 50-årsåldern som i tisdags den 9 december anhölls på skälig misstanke för mord på en kvinna och ett barn i Hörby i Skåne är släppt på fri fot.

– De omfattande utredningsåtgärder som polisen vidtagit har nu lett fram till att misstankarna mot mannen kraftigt har försvagats. Han har därför försatts på fri fot och kommer inom kort formellt avföras från utredningen, säger senior åklagare Josefin Sävlund.

Bilden av vad som har hänt har klarnat.

– I nuläget talar omständigheterna i ärendet för att det inte rör sig om två fall av mord utan ett och att den person som misstanken riktas mot är den kvinna som inte längre är i livet, säger Josefin Sävlund.

Åklagarmyndighetens ärendenummer: AM-192561-25.

Åklagaren har inga mer uppgifter att lämna i ärendet.

__________________________________________

Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye