Lyft för modehandeln i november
Efter en svagare utveckling i oktober fick modehandeln ny fart under november. Både kläd- och skohandeln visade positiva siffror inför julhandelsperioden. Försäljningen av kläder ökade med 7,5 procent och skoförsäljningen steg med 1 procent jämfört med samma månad föregående år.

– November markerar starten på julhandeln och många konsumenter inledde sina julklappsinköp i samband med att Black Month inleddes. Handelshögtider likt dessa spelar en viktig roll för handelsföretagen och vår förhoppning är att slutspurten på året ska ge handeln ett välbehövligt lyft. En stark julhandel kan vara avgörande för vissa av våra medlemmar, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel, och fortsätter:
– Trots ett generellt uppsving i modehandeln och att vintern närmar sig rapporterar många av våra medlemsföretag en dämpad försäljning av ytterplagg, vilket sannolikt är en följd av det milda vädret.
Stora skillnader mellan shopping i butik och online
Modehandeln fortsätter att utvecklas olika starkt i butik respektive online. Den fysiska handeln visade en mer dämpad utveckling. Klädförsäljningen i butik ökade med 3,6 procent medan skoförsäljningen minskade med 1,7 procent.
E-handeln stod däremot för betydligt större tillväxt. Klädförsäljningen online ökade med hela 17,2 procent och skohandeln med 14 procent.
– Vi vet med oss att konsumenterna historiskt föredrar att göra sina inköp online under Black Month. Siffrorna vi nu presenterar är en tydlig indikator på att så var fallet även i år. Med det sagt är vi hoppfulla kring att även fysiska butiker kommer att öka på sikt, i takt med att konsumenternas köpkraft stärks, säger Sofia Larsen.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder

Dokument
Länkar
Om Svensk Handel
Svensk Handels uppdrag är att stärka handelns konkurrenskraft och synliggöra branschens innovationskraft och bidrag till samhällets utveckling. Svensk Handel förhandlar och sluter kollektivavtal, påverkar politiker och stöttar medlemmarna i en rad olika frågor.

Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Julklappar för 24,5 miljarder kronor under granen11.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
En av årets viktigaste försäljningsperioder är i full gång. Enligt Svensk Handels prognos kommer julklappsförsäljningen att öka jämfört med föregående år med en total omsättning på 24,5 miljarder kronor. Men fortsatt köps många julklappar från Temu och Shein.
Svenskt Mode 2025: En bransch i omställning – men fortsatt motor för tillväxt och export9.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Den svenska modebranschen spelar en central roll för Sveriges ekonomi, både som kreativ kraft och som exportdriven miljardindustri. Enligt rapporten Svenskt Mode 2025 uppgick modebranschens omsättning år 2023 till 178 miljarder kronor, samtidigt som den genererade 22 miljarder kronor i skatteintäkter, vilket motsvarar var hundrade skattekrona i Sverige.
Partyplagget årets modejulklapp 20258.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter flera år präglade av kris och oro är det viktigt att hitta tillfällen för glädje, gemenskap och fest. Därför har Svensk Handel utsett partyplagget till årets modejulklapp 2025, ett plagg som symboliserar just glädje, gemenskap och en efterlängtad känsla av fest.
Tillträdesförbud till butik – en svag lag med potential4.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Fler ansöker om tillträdesförbud och antalet beviljade ansökningar ökar. Men fortsatt avslås nästan hälften av alla ansökningar. Svensk Handel är kritiska och menar på att lagen om tillträdesförbud till butik inte ger handlarna det skydd som utlovats.
3 av 10 handlade second hand i oktober3.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
3 av 10 svenskar handlade second hand i oktober och försäljningen uppgick till drygt 1,3 miljarder kronor, vilket nästan exakt motsvarar försäljningssiffran för oktober 2024. Det är andra månaden i rad som utvecklingen följer fjolårets mönster.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum