Domstolen stoppar all licensjakt på varg
15.12.2025 15:08:24 CET | Naturskyddsföreningen | Pressmeddelande
Förvaltningsrätten i Luleå har i dag beslutat att upphäva licensjakten på varg i samtliga fem berörda län. Därmed stoppas den planerade jakten på 48 vargar som skulle ha inletts den 2 januari 2026. Naturskyddsföreningen, som överklagade besluten, välkomnar domen.

– Vi är så lättade och glada. Domstolens avgörande kan innebära en vändning för vargarna i Sverige. Jaktbesluten var politiskt drivna, saknade vetenskaplig grund och stred mot lagen. Förvaltningsrättens besked visar att rättsstaten kan stå emot detta, säger Naturskyddsföreningens ordförande Beatrice Rindevall.
Licensjakten skulle ha genomförts i ett läge där den svenska vargstammen minskat flera år i rad, är genetiskt isolerad och redan hårt pressad. I sitt överklagande visade Naturskyddsföreningen att vargen inte har uppnått gynnsam bevarandestatus i Sverige – en grundläggande förutsättning för att licensjakt ska kunna tillåtas enligt både svensk lag och EU-rätten.
Förvaltningsrätten konstaterar att en jakt på 48 vargar skulle riskera att försvåra upprätthållandet av gynnsam bevarandestatus för arten inom dess naturliga utbredningsområde och upphäver därför besluten om jakt.
– Det här är en stor seger för vargstammen som nu får en chans att återhämta sig. Tack och lov tillämpar domstolen försiktighetsprincipen på rätt sätt. När det råder osäkerhet om artens framtid ska jakt inte tillåtas, säger Beatrice Rindevall.
Domen kan uppfattas som paradoxal mot bakgrund av att EU i juni i år sänkte vargens skyddsstatus i art- och habitatdirektivet från strikt skyddad till skyddad. Men en rad avgöranden från EU-domstolen slår fast att kravet på gynnsam bevarandestatus fortsatt gäller även efter en sådan nedklassning.
EU-kommissionen har dessutom kritiserat mot den svenska regeringens beslut att sänka vargens referensvärde från 300 till 170 individer – det värde som i praktiken styr hur många vargar som kan fällas i jakt. 170 vargar är inte tillräckligt för att vargstammen ska vara livskraftig på sikt enligt EU-kommissionen.
Avgörandet väntas sannolikt överklagas till kammarrätten, vilket innebär att rättsprocessen kan fortsätta.
Nyckelord
Kontakter
Lisa PerssonPressekreterare
Tel:070-916 41 79lisa.persson@naturskyddsforeningen.se
Naturskyddsföreningen är Sveriges största miljöorganisation och en folkrörelse som sedan 1909 står upp för naturen.
Vi sprider kunskap, bildar opinion och påverkar beslutsfattare – lokalt, nationellt och globalt.
Klimat, skog, jordbruk, miljögifter, vatten, hav och hållbar konsumtion är våra viktigaste arbetsområden. Bra Miljöval är vår miljömärkning och Sveriges Natur vår medlemstidning.
Följ Naturskyddsföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen
Ingen vargjakt i vinter – Kammarrätten säger nej26.1.2026 14:28:42 CET | Pressmeddelande
Det blir fortsatt jaktstopp på varg. Idag står det klart att Kammarrätten i Sundsvall avslår fem länsstyrelsers överklaganden av den stoppade vargjakten. Domstolen ger Naturskyddsföreningen rätt genom att slå fast att det saknas vetenskapligt stöd för att tillåta licensjakt och att jakten skulle hota vargens långsiktiga överlevnad i Sverige.
Remissvar: Omöjligt att nå klimatmål trots enighet23.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Det är bra att klimatmålet till 2030 föreslås vara i stort oförändrat och att samtliga riksdagspartier står bakom förslaget. Men med nuvarande klimatpolitik är det omöjligt att nå målet. Det skriver Naturskyddsföreningen i sitt remissvar på Miljömålsberedningen betänkande om klimatmålet till 2030.
Allvarligt att stöd till klimatanpassningsfonder utraderas19.12.2025 13:32:29 CET | Pressmeddelande
Regeringen meddelade idag att den minskar medlen till Sida med 20 procent. Beslutet innebär också att Sveriges stöd till två klimatanpassningsfonder helt utgår. Naturskyddsföreningen kommenterar beslutet.
Julgran – vilken ska jag välja? Naturskyddsföreningen reder ut10.12.2025 07:51:08 CET | Pressmeddelande
En bra gran ur miljösynpunkt är en KRAV-märkt gran. Ett annat bra alternativ är att försöka få tag på en ”vild gran” från skogen, men då behövs såklart markägarens tillstånd. Om dessa alternativ inte finns är den bästa granen en svensk rödgran, och om möjligt en närodlad sådan.
Ny rapport: Sverige eldar för kråkorna9.12.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Att effektivisera energianvändningen i Sverige är utan tvekan det bästa verktyget för att ställa om energisystemet och få ner klimatutsläppen. Den mängd el som kan frigöras genom effektivisering är många gånger högre än den el som kan produceras i två planerade vindkrafts- och kärnkraftsprojekt. Men trots EU-regler saknas det svensk politik för att effektivisera. Samtidigt förbrukar svensken nästan dubbelt så mycket hushållsel som den genomsnittliga EU-medborgaren. Det visar en ny rapport från Naturskyddsföreningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum