Fossilfria maskiner i Malmös fjärrvärmeprojekt – E.ON och Akea i nytt hållbart samarbete
17.12.2025 08:00:00 CET | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande
Alla nya fjärrvärmeprojekt som E.ON bygger i Malmö ska genomföras med fossilfria maskiner och transporter. Det står klart när E.ON och ramavtalsentreprenören Akea nu är överens om att samtliga ramavtalsprojekt i Malmö ska drivas på HVO100, ett förnybart drivmedel som minskar koldioxidutsläppen med omkring 80 procent.

– Vi vill att klimatomställningen ska genomsyra hela vår verksamhet, från energiproduktion till hur vi bygger och förstärker fjärrvärmenätet. Genom att ställa krav på fossilfria entreprenader minskar vi utsläppen direkt i våra projekt och driver utvecklingen mot en mer hållbar bygg- och anläggningssektor, säger Maria Lindroth, citychef på E.ON i Malmö.
Övergången till HVO100 infördes under 2025 och omfattar i år ett tiotal fjärrvärmeprojekt i Malmö. Två grävmaskiner och två lastbilar som används i projekten körs nu helt fossilfritt. Det innebär en besparing på uppskattningsvis cirka 100 ton koldioxid per år, motsvarande drygt 30 lastbilstransporter tur och retur mellan Malmö och Kiruna.
Akea är den första av E.ONs ramavtalsentreprenörer att fullt ut ställa om till fossilfritt drivmedel i genomförandet av fjärrvärmeprojekt. Överenskommelsen drivs inte av ett nytt avtalskrav utan av gemensam vilja att agera snabbare.
– Att ställa om är ett aktivt val. Vi vill ligga i framkant, minska vår klimatpåverkan och visa att det går att bygga hållbart här och nu. Samarbetet med E.ON i Malmö visar att både beställare och entreprenörer kan accelerera omställningen tillsammans, säger Magnus Strandberg, Affärsområdeschef på Akea.
Malmö är först ut, men ambitionen är bred. Senast 2030 ska alla entreprenader inom E.ONs nätutbyggnad i Sverige genomföras med fossilfria maskiner och transporter, i Malmö såväl som i E.ONs fjärrvärmestäder Norrköping, Örebro och Stockholm. Satsningen ligger i linje med E.ONs nordiska klimatmål om nettonollutsläpp senast 2035.
Initiativet bidrar också till LFM30, Malmö stads lokala klimatfärdplan där branscher, företag och aktörer samarbetar för att nå klimatneutralitet.
Nyckelord
Kontakter
Patric ElménPresschef
E.ON Sverige
Bilder

Om oss
I Sverige levererar E.ON el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
Pressinbjudan: Taklagsfest för E.ONs hållbara transformatorstation i Karlshammar11.6.2026 13:04:25 CEST | Pressmeddelande
Nu når bygget av E.ONs nya transformatorstation i Karlshammar en viktig milstolpe. Den unika stationsbyggnaden i trä står färdig och den 17 juni bjuder E.ON och Omexom in till taklagsfest för att uppmärksamma projektet och tacka alla som bidragit till att göra det möjligt.
E.ON investerar 37 miljoner i elnätet mellan Hemsjö och Fridafors10.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON investerar 37 miljoner kronor i en omfattande förnyelse av regionnätet mellan Hemsjö, Fridafors och Granö i Blekinge och Kronoberg. Projektet ska öka kapaciteten, förbättra driftsäkerheten och skapa bättre förutsättningar för elektrifiering och regional utveckling.
De klimatpåverkande utsläppen rasar i Örebro – halverade på ett år9.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Utsläppen från E.ONs fjärrvärmeproduktion i Örebro fortsätter att minska i snabb takt. Sedan 2021 har de totala koldioxidutsläppen minskat med 63 procent, och bara det senaste året med hela 51 procent. Minskningen drivs framför allt av en kraftig nedgång i användningen av fossila bränslen.
Berguv fick förtur på E.ONs bränsledepå i Örebro4.6.2026 14:19:56 CEST | Pressmeddelande
När medarbetare på E.ONs bränsledepå i Örebro upptäckte att en berguvshona slagit sig ner i en av företagets flishögar fattades ett ovanligt beslut. Området spärrades av, verksamheten anpassades och ett vindskydd byggdes för att ge den fridlysta fågeln bästa möjliga förutsättningar att häcka. Nu har insatsen gett resultat. En berguvsunge har kläckts och nyligen ringmärkts av Närkes Ornitologiska Förening.
E.ONs elprisexpert: Ansträngt kärnkraftsläge riskerar att hålla uppe elpriserna i sommar3.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter en period med ovanligt höga elpriser under maj finns fortsatt flera faktorer som talar för en ansträngd elmarknad under sommaren. – Vi ser positiva signaler från den hydrologiska utvecklingen, men samtidigt har kärnkraftsläget försämrats jämfört med vad marknaden tidigare räknade med. Det gör att elpriserna riskerar att förbli höga även under juni och juli säger Anna Rylander, elprisexpert på E.ON.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum