Nu invigs fler operationssalar i Kalix
Nu står alla fyra operationssalar klara på Operation Kalix och dessutom en preop- och postop vårdsal. Välkommen på invigning!

Plats: Operationsavdelningen i Kalix
Tidpunkt: klockan 10, 16 januari.
Arbetet med att anpassa och renovera lokalerna har pågått sedan verksamheten på operationsavdelningen i Kalix återtogs i regionens egen regi i februari 2024.
– Alla operationssalar är så kallade renluftssalar med senaste tekniken och helt ny utrustning, renluftstak och avancerad belysning. I preop- och postopsalarna har vi möjlighet att ställa in artificiellt dagsljus, som följer den normala dygnsrytmen, säger Daniel Johansson, enhetschef.
Nytt personalrum och omklädningsrum ingår också i renoveringen. Dessutom har bygget av en anslutande sterilcentral påbörjats. Den ska invigas till sommaren.
Nyckelord
Kontakter
Emma Bergström WuoloPressansvarig
Tel:070-258 12 36press@norrbotten.seOm Region Norrbotten
Region Norrbotten arbetar för dem som bor och verkar i Norrbottens län. Vi styrs av invånarna genom allmänna politiska val. Region Norrbotten är länets näst största arbetsgivare. Vi har cirka 7 400 anställda, varav de flesta arbetar inom hälso- och sjukvården.
Region Norrbotten bedriver hälso- och sjukvård och tandvård. Vi jobbar med näringslivsfrågor, samhällsplanering och kultur. På så sätt skapar vi förutsättningar för en god livsmiljö här i Norrbotten.
Följ Region Norrbotten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Norrbotten
Tillfälligt ansträngt läge vid kusten14.1.2026 13:45:00 CET | Pressmeddelande
Vårdavdelningarna och akutmottagningarna på Sunderby sjukhus, Kalix sjukhus och Piteå sjukhus har just nu ett mer ansträngt läge än vanligt. Det beror på att många söker akutsjukvård just nu.
Bodenkvinnor erbjuds mammografi på Sunderby sjukhus9.1.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
I mitten av december gjordes den sista screeningen i mammografivagnen som stått uppställd i Boden. Både vagnen och mammografen var uttjänta. I väntan på nya lokaler för mammografiscreening på Sunderby sjukhus kommer Bodenkvinnorna erbjudas mammografi i provisoriska lokaler på sjukhuset.
Region Norrbotten har anställt ny regiondirektör8.1.2026 15:18:07 CET | Pressmeddelande
Regionstyrelsen har beslutat att anställa Anna Alm Andersson som ny regiondirektör i Region Norrbotten. Beslutet togs vid ett extrainsatt styrelsemöte den 8 januari. Anna tillträder som regiondirektör den 1 april 2026.
Tillfälligt ansträngt läge på akutmottagningar30.12.2025 11:57:09 CET | Pressmeddelande
Akutmottagningarna i Kiruna och Gällivare har just nu ett ansträngt läge. Orsaken är kombinationen av många röda dagar och en ökning av influensa, vilket gör att väntetiderna kan bli längre än vanligt.
Kommentar angående våldsdåd i Boden29.12.2025 11:34:18 CET | Pressmeddelande
Många vill ha svar och kommentarer från Region Norrbotten efter julhelgens våldsdåd i Boden. Tf hälso- och sjukvårdsdirektör Jonas Thörnqvist svarar på de vanligaste frågorna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum