122 miljoner kronor till svensk rymdforskning
22.12.2025 12:32:00 CET | Rymdstyrelsen | Pressmeddelande
Rymdstyrelsens utlysningar för projekt inom rymdforskning är nu klar. Bland de beviljade ansökningarna återfinns allt från studier av biomassan i världens skogar till forskning om norrsken och rymdväder samt användning av framtida satelliter för att studera universums mörka materia.

Rymdstyrelsen genomförde under januari till maj 2025 fem utlysningar inom rymdforskning. Efter en noggrant genomförd granskning av över hundra inkomna ansökningar har Rymdstyrelsen nu beslutat att tilldela 122 miljoner kronor för att främja svensk rymdforskning. Nästan 25 procent av de sökande forskargrupperna beviljades stöd. De beviljade projekten kommer att bidra till banbrytande forskning inom flera områden, med särskilt fokus på innovativa och internationellt konkurrensutsatta projekt.
– Det är mycket spännande att se hur många nya och innovativa idéer som finns bland ansökningarna. Konkurrensen var mycket stor, säger Per Magnusson, astronom och forskningshandläggare på Rymdstyrelsen.
Satsning på unga forskare, rymdbiologi och rymdfysiologi
En särskild satsning har gjorts på att stötta lovande unga forskare. Tre unga forskare kommer att ta del av karriärstödet för att genomföra forskning om markfuktighet och stora nederbördsmängder, norrsken och rymdväder, samt användningen av framtida ESA-satelliter för att studera universums mörka materia.
Inom rymdbiologi och rymdfysiologi har fyra projekt beviljats stöd. Dessa projekt kommer att använda rymdmiljön, bland annat genom sondraketer som skickas upp från Esrange.
Rymdstyrelsen har framtiden i sikte
Rymdstyrelsen satsar även på att stödja svenska forskargrupper som arbetar med framtida internationella rymdprojekt, bland annat genom studier av biomassan i världens skogar, uppmätning av förändringar i jordens form till följd av smältande isar och en potentiell landning på dvärgplaneten Ceres.
– Den beviljade forskningen kommer att finansieras under de kommande åren med syftet att stärka Sveriges position som en aktör i världsledande rymdforskning och skapa ny kunskap som kan användas inom samhällsviktiga områden såsom klimat, miljö och teknik, säger Ella Carlsson, generaldirektör på Rymdstyrelsen.
Stödet bidrar till att främja forskning av hög kvalitet och möjliggör användning av rymddata och rymdteknik för ökad samhällsnytta både nationellt och internationellt.
Kontakter
Jonas AppelbergKommunikatör
Tel:0736556489jonas.appelberg@snsa.sePressekreterarePressekreterareRymdstyrelsen
Tel:08-409 077 88Tel:072-468 77 88Följ Rymdstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Rymdstyrelsen
Svenska skolelever forskar på solrosfrön som varit i rymden27.4.2026 09:19:21 CEST | Pressmeddelande
Vad händer med växter som har varit i rymden? Det ska elever i Sverige undersöka genom ett skolprojekt där solrosfrön som varit i rymden planteras och jämförs med vanliga frön.
Samarbete för att underlätta uppsändningar av amerikanska raketer från Esrange15.4.2026 08:32:43 CEST | Pressmeddelande
Rymdstyrelsen och USA:s luftfartsmyndighet Federal Aviation Administration (FAA), kommer att samarbeta vid uppsändningar av amerikanska raketer från Sveriges rymdbas Esrange som ägs och drivs av SSC Space.
Rymdstyrelsen välkomnar att svensk rymdförmåga stärks31.3.2026 10:34:40 CEST | Pressmeddelande
Regeringen föreslår i vårändringsbudgeten att Rymdstyrelsen får utökade resurser för att vidareutveckla en effektiv och rättssäker tillstånd- och tillsynsprövning. Samtidigt föreslås ett kapitaltillskott till SSC Space för att stärka den svenska uppsändningskapaciteten vid Esrange.
Människan på väg mot månen för första gången på över 50 år30.3.2026 09:51:19 CEST | Pressmeddelande
NASA planerar att sända människor mot månen igen. I början av april kan Artemis 2 lyfta från Florida och bli den första bemannade resan mot månen på över 50 år. Uppdraget ska testa tekniken som krävs för framtida landningar och markerar nästa steg i en ny fas av rymdutforskningen.
Rymdstyrelsen i nytt samarbete med Ukraina20.3.2026 09:20:28 CET | Pressmeddelande
Rymdstyrelsen avsätter 100 000 euro till europeiska rymdorganisationen (ESA) för att stötta de civila rymdprojekt som drivs tillsammans med Ukrainas rymdstyrelse.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum