Second hand-försäljningen ökade i november – uppsving för fysiska butiker
29.12.2025 06:00:00 CET | Svensk Handel | Pressmeddelande
Second hand-försäljningen ökade med cirka 4 procent i november jämfört med samma månad i fjol och uppgick till knappt 1,3 miljarder kronor. Samtidigt är försäljningen hittills i år, januari–november, drygt 4 procent lägre än motsvarande period förra året.

– Uppgången i november är ett välkommet tecken, även om det sammantaget har varit ett år där second hand-försäljningen varit svagare än i fjol. Samtidigt är det viktigt att komma ihåg att variationer kan förekomma från år till år. Vi ser second hand som en stark framtidsbransch, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.
Utvecklingen skiljer sig mellan de olika försäljningskanalerna. Second hand-försäljningen på nätet minskade med cirka 10 procent i november jämfört med i fjol. Samtidigt ökade den fysiska second hand-handeln kraftigt och steg med 45 procent till cirka 450 miljoner kronor. Trots uppgången är den fysiska försäljningen hittills i år omkring 10 procent lägre än motsvarande period förra året.
– I november såg vi ett tydligt skifte där fler valde att handla second hand i fysisk butik, samtidigt som försäljningen på nätet minskade. Det visar hur konsumenterna rör sig mellan de olika kanalerna och att de kompletterar varandra, säger Maria Mikkonen.
Mode är fortsatt den starkaste produktkategorin inom second hand. I november ökade försäljningen av second hand-mode med 26 procent jämfört med i fjol och uppgick till 417 miljoner kronor.
– För många konsumenter är second hand inte längre ett alternativ, utan ett förstahandsval. Inte minst inom mode, där begagnat både känns smart, prisvärt och mer hållbart, säger Maria Mikkonen.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder

Dokument
Länkar
Om Svensk Handel
Svensk Handels uppdrag är att stärka handelns konkurrenskraft och synliggöra branschens innovationskraft och bidrag till samhällets utveckling. Svensk Handel förhandlar och sluter kollektivavtal, påverkar politiker och stöttar medlemmarna i en rad olika frågor.

Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Viss återhämtning för second hand men svagt år hittills1.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Second hand-försäljningen uppgick till cirka 1,1 miljarder kronor i februari, en ökning med närmare 10 procent jämfört med samma månad i fjol. Uppgången speglar dock en svag jämförelsemånad, och sett till årets inledning var utvecklingen fortsatt dämpad.
Handeln välkomnar kostnadslättnader för företag och konsumenter31.3.2026 08:45:35 CEST | Pressmeddelande
Den 1 april blir det både billigare att anställa unga och att handla mat. Det är välkomna åtgärder för såväl handeln som för hushållen efter år med ekonomiska prövningar. Förhoppningen är att lättade kostnadsbördor så småningom ska bidra till en efterlängtad återhämtning av ekonomin.
Rekordpåsk väntas för handeln30.3.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Påskägg, äggjakt och kanske en och annan present. Påsken, som är en av handelns viktigaste högtider, är på intåg. Under påskveckan beräknas försäljningen inom dagligvaruhandeln uppgå till 9,5 miljarder kronor. Samtidigt väntas svenskarna handla godis för över 1,1 miljarder kronor, vilket är den högsta nivån som någonsin uppmätts.
Orolig omvärld påverkar handelns framtidsförväntningar27.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Svensk Handels Handelsbarometer för mars visar en bred nedgång i framtidsförväntningarna inom samtliga delbranscher. Efter en mer positiv utveckling tidigare under året vänder indikatorerna nu nedåt. En betydande del av nedgången kan kopplas till ett mer oroligt omvärldsläge.
E-handeln ökade med 15 procent – fler handlade och spenderade mer24.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Februari blev en stark månad för e-handeln. Omsättningen ökade med 15 procent jämfört med samma månad förra året och uppgick till 11,1 miljarder kronor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum