PRO-Pensionärernas Riksorganisation

PRO sågar finansieringen av regeringens kulturkanon

7.1.2026 13:21:14 CET | PRO-Pensionärernas Riksorganisation | Pressmeddelande

Dela

PRO har lämnat sitt remissvar på betänkandet En kulturkanon för Sverige. Sveriges största pensionärsorganisation har inget emot en kulturkanon, men totalsågar förslaget att en stiftelse ska bildas med pengar som i dag tillhör Allmänna arvsfonden.

PRO:s ordförande Åsa Lindestam.
PRO:s ordförande Åsa Lindestam. Foto: Anneli Nygårds

Regeringens kulturkanon har skickats på remiss. Ett av förslagen är att en ny stiftelse ska skapas för att ta arbetet med kulturkanon vidare. Stiftelsen föreslås finansieras med ”cirka 150 miljoner kronor” som ska avskiljas från Allmänna arvsfonden.

Enligt lagen om Allmänna arvsfonden är fondens ändamål att främja verksamhet av ideell karaktär till förmån för målgrupperna barn, ungdomar, äldre personer och personer med funktionsnedsättning.

PRO:s ordförande Åsa Lindestam kommenterar:

–Regeringens utredare verkar tro att Allmänna arvsfondens pengar bara ligger och skräpar i väntan på att någon ska komma på vad de ska användas till. Men så är det inte alls. Det är väl jättetrevligt med en kulturkanon, men vill regeringen hitta pengar till en stiftelse får de hitta pengar på annat håll – man kan inte plundra arvsfonden hur som helst!

I remissvaret skriver PRO att det i nära ett sekel varit allmänt känt att kvarlåtenskap från personer utan arvingar tillfaller Allmänna arvsfonden. Denna ordning är inte bara lagstadgad utan också förankrad i människors medvetande. Mot denna bakgrund är det inte endast juridiskt tveksamt utan också etiskt betänkligt att i efterhand ändra användningen av medel som redan tillfallit arvsfonden, enligt PRO.

PRO är en av de organisationer som bedriver projekt med medel från Allmänna arvsfonden. Just nu arbetar PRO med projektet Pensionärer i skolan efter att ha fått ett treårigt projektstöd från fonden. Målet är att tjugo skolor ska samarbeta med lokala PRO-föreningar. Åsa Lindestam avslutar:

–Allmänna arvsfonden finansierar fantastisk verksamhet. Att pensionärer från PRO kan komma ut i skolan och skapa relationer med elever är ett exempel som jag är väldigt stolt över. Det är bra för ungarna, bra för skolan och bra för pensionärer som gör nytta. Det vore idiotiskt av regeringen att motarbeta sådant arbete!

Läs PRO:s remissvar här

Läs mer om Pensionärer i skolan här

Kontakter

Följ PRO-Pensionärernas Riksorganisation

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från PRO-Pensionärernas Riksorganisation

2,3 miljoner pensionärer har rösträtt – pensionsfrågan kan avgöra valet14.6.2026 10:27:58 CEST | Pressmeddelande

Pensionärernas riksorganisations pågående kongress gör detta uttalande: "Vi kräver en höjd allmän pension för dagens och framtidens pensionärer! Detta krav riktar vi – PRO:are samlade till kongress i Solna i dag – till de åtta partierna i pensionsgruppen. Goda pensioner är ett intresse som förenar pensionärer och löntagare. Vi har alla ett intresse av att livet efter arbetslivet kan bli en av livets höjdpunkter, med gemenskap, lärande, lust och meningsfullhet. Men för att det ska bli möjlighet krävs en ekonomisk trygghet. PRO:s rapport "Bättre – men inte bra" visar tydligt att bara en tredjedel av befolkningen har förtroende för landets pensionssystem. Det är alldeles för dåligt. Bara högre pensioner kan ändra på det. Att hela tiden höja pensionsåldern är inget bra svar på låga pensioner. Långt ifrån alla kan och orkar arbeta allt högre upp i åldrarna. Mer pengar måste sättas av till pensioner under arbetslivet. Den gånga mandatperioden har på många sätt varit fyra förlorade år för pen

PRO:s kongress uppmanar Sveriges pensionärer att kryssa en pensionär till riksdagen13.6.2026 11:38:20 CEST | Pressmeddelande

Pensionärernas riksorganisations pågående kongress antog på förmiddagen följande uttalande: "Vi PRO:are – samlade till kongress i Solna i dag – är övertygade om att hela samhället tjänar på att Sveriges riksdag är proportionellt sammansatt för att spegla hela folket. PRO har låtit undersöka de kandidatlistor som riksdagspartierna går till val på i höst. Vi tvingas konstatera att pensionärerna, som utgör mellan 25 och 30 procent av väljarna, är kraftigt underrepresenteradepå riksdagslistorna. I 15 av 29 valkretsar finns inte en enda pensionär på valbar plats. Det finns bara tjugo pensionärer på valbar plats i hela landet, vilket motsvarar 4,2 procent av de valbara kandidaterna. Inget av våra åtta riksdagspartier har ett proportionerligt antal pensionärer på valbar plats på sina listor. Det svårt för oss som väljare att korrigera underrepresentationen av pensionärer på partiernas riksdagslistor. Men PRO vill göra ett försök. Genom att utnyttja möjligheten till personval kan vi som väljar

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye