Lättnader för transportföretagen
9.1.2026 08:30:00 CET | Transportstyrelsen | Pressmeddelande
Från och med 1 januari 2026 gäller nya regler för kör- och vilotider samt färdskrivare. Det innebär att det nu kan bli varning i stället för sanktionsavgift vid överträdelser.
– Det här ger transportföretagen bättre möjligheter att rätta till brister, säger Karin Michaelsson, utredare vid Transportstyrelsen.

Branschen har länge lyft fram att tillämpningen av reglerna inom området varit fyrkantig. Kritik har riktats mot att sanktionsavgifterna blivit oproportionerligt höga i förhållande till de överträdelser som ägt rum. Genom att Transportstyrelsen nu också har fått varning som ett verktyg i kontrollerna kommer företagen få bättre chans att förstå hur regelverket fungerar.
En möjlighet att rätta till brister
De nya reglerna innebär att företag som bryter mot reglerna för kör- och vilotider samt färdskrivare kan få en varning i stället för en sanktionsavgift. Detta under förutsättning att en varning bedöms vara tillräcklig i förhållande till överträdelsens allvar och omständigheter i övrigt. Det ger företagen bättre förutsättningar att förstå vilka misstag de har begått och vad de behöver åtgärda för att inte begå nya överträdelser.
Varning kan meddelas för enstaka överträdelser, för en grupp överträdelser eller som samlat resultat i ett helt ärende. En varning är en påföljd och liksom en sanktionsavgift påverkar den företagets riskvärde. Ett riskvärde baseras på tidigare överträdelser och är ett verktyg som kontrollmyndigheter inom EU/EES använder för att välja ut företag för kontroll. Ett högt riskvärde kan medföra att man blir kontrollerad oftare.
– Nu jobbar vi på Transportstyrelsen aktivt med det nya regelverket för att få fram en fungerande praxis. För branschens del kan det vara bra att känna till att bedömningen om en varning är tillräcklig eller inte innebär att kontrollerna inledningsvis kan komma att ta något längre tid än vanligt, säger Karin Michaelsson.
Trafiksäkerhet och bra arbetsmiljö
EU har gemensamma regler om kör- och vilotider samt krav på färdskrivare. Reglerna finns för att vägarna ska vara trafiksäkra, förare ska ha goda arbetsförhållanden och transportföretag ska kunna konkurrera på lika villkor.
Nyckelord
Kontakter
Transportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seKarin MichaelssonUtredare vid Transportstyrelsen
Tel:010-495 57 61Karin.Michaelsson@transportstyrelsen.seLänkar
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Prognosen: Flygets återhämtning i sikte20.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Inom sex år kan passagerarantalet i luften vara tillbaka på de nivåer som förekom före pandemin – men med stora skillnader för in- och utrikesflyget. Det visar Transportstyrelsens nya långtidsprognos för åren 2026-2032. Osäkerheten bedöms dock vara stor på grund av kriget i Mellanöstern.
Så undviker du farorna på sjön19.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Motorhaveri, grundstötning eller fall överbord. Kantring, hoppet i land eller kollision med annan båt. Nu är den efterlängtade båtsäsongen här, men mycket kan också gå snett till sjöss. Särskilt för den som ger sig ut oförberedd. Transportstyrelsen tipsar om hur du gör båtlivet hållbart i längden.
Insatser krävs mot den fruktade havsspyan13.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Via fritidsbåtar sprids invasiva främmande arter till olika vattenområden i Sverige. Nu finns en ny gemensam riktlinje för hela Östersjöområdet och Nordostatlanten. Genom att hålla skrovet rent från påväxt ska båtägare ta upp kampen mot bland annat den fruktade havsspyan.
Nya förarstödssystem och pågående EU-process för Tesla11.5.2026 08:35:24 CEST | Nyheter
Nya regelverk för mer avancerade förarstödssystem har tagits fram inom UNECE och EU. Regelverken börjar nu träda i kraft, vilket innebär att nya fordon kan godkännas med sådan funktionalitet och snart finns på svenska vägar. Transportstyrelsen har varit delaktig i arbetet med att ta fram regelverken. – Vi ser positivt på teknikutvecklingen inom förarstödssystem, med trafiksäkerhet som en central utgångspunkt, säger Hans Nordin, utredare vid Transportstyrelsen.
Störningar påverkar Transportstyrelsens system10.5.2026 17:46:03 CEST | Pressmeddelande
Den senaste tiden har olika driftstörningar drabbat Transportstyrelsens it-system. Bland annat har e-tjänsterna inte gått att använda. Men nu fungerar återigen samtliga e-tjänster och förarproven hos Trafikverket.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum