Stiftelsen Läxhjälpen lämnar remissvar på SOU 2024:94 – Förstärkningsundervisning i skolan
10.4.2025 08:30:00 CEST | Stiftelsen Läxhjälpen | Pressmeddelande
I december 2024 lämnade regeringens utredning Mer obligatorisk undervisningstid för de som behöver det sitt slutbetänkande SOU 2024:94 – Förstärkningsundervisning i skolan – En försöksverksamhet för fler behöriga elever. Stiftelsen Läxhjälpen har nu lämnat ett remissvar som bland annat betonar att ett samarbete med civilsamhället under försöksverksamheten vore gynnsamt, samt att förstärkningsundervisningen bör kunna bedrivas av externa parter med beprövade metoder.
Ungefär var sjunde elev lämnar årligen grundskolan utan behörighet till ett nationellt gymnasieprogram, vilket kan vara ett stort hinder för deras fortsatta utbildning och väg ut i vuxenlivet. Regeringens utredning konstaterar att många av dessa elever skulle kunna få det stöd de behöver genom mer obligatorisk undervisningstid med behöriga lärare, utöver den garanterade undervisningstiden. För att ta itu med detta föreslår utredningen en försöksverksamhet under 3 år där elever ges möjlighet till extra undervisningstid för att öka deras chans att uppnå gymnasiebehörighet.
Utredningen pekar även på att många av de elever som behöver mer undervisningstid skulle gynnas av att få stöd under andra betingelser än den ordinarie undervisningen.
– Vi ser dagligen hur strukturerad läxhjälp gör skillnad för elever som av olika anledningar kämpar med skolarbetet. Genom att öppna upp försöksverksamheten för externa aktörer med beprövade metoder, såsom ideella organisationer och stiftelser, kan fler ungdomar få det stöd de behöver för att klara skolan, säger Karin Nolke Grubbström, generalsekreterare för Stiftelsen Läxhjälpen.
I sitt remissvar föreslår Läxhjälpen:
- Att stödundervisning även ska kunna genomföras av externa parter, såsom civilsamhällets aktörer, i nära samverkan med skolan.
- Att statsbidraget för försöksverksamheten utformas så att ideella organisationer och stiftelser kan delta om huvudmannen så önskar.
- Att skolor uppmanas att samverka med civilsamhället i utformningen av sommarlovsskolan.
– Försöksverksamheten bör ta tillvara på den kompetens och erfarenhet som redan finns inom civilsamhället. Vi har exempelvis lång erfarenhet av att arbeta med elever i behov av stöd som ett komplement till skolan, och vi vet att fler vuxna förebilder i elevernas närhet kan vara både inspirerande och motiverande för dem att klara skolan, säger Karin Nolke Grubbström.
Sedan 2007 har Stiftelsen Läxhjälpen bedrivit riktat studiestöd för elever som riskerar att inte klara skolan. Studier visar att elever som deltar i Läxhjälpsprogrammet i minst en termin i högre utsträckning uppnår gymnasiebehörighet jämfört med jämförelsegrupper. Utifrån detta ser Stiftelsen Läxhjälpen en stor potential i civilsamhällets bidrag till genomförandet av förstärkningsundervisningen.
Nyckelord
Kontakter
Karin Nolke GrubbströmGeneralsekreterare
Tel:0708-118394karin@laxhjalpen.seFölj Stiftelsen Läxhjälpen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Läxhjälpen
Läxhjälpen ny samarbetspartner till Katarina Cup2.4.2026 09:34:09 CEST | Pressmeddelande
Katarina Cup är den unika ambulerande festivalen som kombinerar musik och bordtennis för elever i årskurs 4, 5 och 6. vår med fler kvalstopp runtom i landet än tidigare. – Vårt övergripande mål är att göra bordtennis och musik mer tillgängliga, i synnerhet för unga som bor i socioekonomiskt utsatta områden, säger Adam Taal på Katarina Cup. Förutom bordtennisturnering väntar musikworkshops med artister och producenter som Erik Lundin, Parham, Venus Anon, B.Baby, Mack Beats och, vid finalen i Göteborg den 29–30 maj, Max Martin. Nytt för i år är ett samarbete med Stiftelsen Läxhjälpen som arbetar med att ge gratis läxhjälp till ungdomar där behovet är som störst.
Prisbelönta författaren Camilla Grebe blir ny ambassadör för Läxhjälpen24.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Den prisbelönta författaren Camilla Grebe blir ny ambassadör för Stiftelsen Läxhjälpen. Genom sitt engagemang vill hon bidra till att fler barn och unga i Sverige får bättre förutsättningar att lyckas i skolan. Camilla Grebe är en ledande röst inom samtida skandinavisk kriminallitteratur. Hennes spänningsromaner kombinerar psykologisk skärpa med starka berättelser och har nått en bred internationell publik. Böckerna är översatta till fler än 25 språk och läses av människor världen över.
Polis och civilsamhälle samlas: samhällets ansvar att förebygga kriminalitet hos unga12.3.2026 14:44:06 CET | Pressmeddelande
Ett barns framtid ska inte avgöras av ojämlika livsvillkor. Den 17 mars samlas några av landets mest erfarna röster inom polis, barnrätt och civilsamhälle för att diskutera hur vi tillsammans kan bygga de skyddsfaktorer som förebygger kriminalitet och stärker barns rätt till en trygg uppväxt.
Stiftelsen Läxhjälpen etablerar verksamhet på tre nya skolor – stärker stödet till elever i Luleå och Södertälje9.3.2026 10:39:59 CET | Pressmeddelande
Stiftelsen Läxhjälpen utökar nationellt och startar nu verksamhet på ytterligare tre skolor i Sverige. Under våren inleds läxhjälpsprogram på Midskogsskolan och Hertsöskolan i Luleå samt på Brunnängsskolan i Södertälje. Läxhjälpen bedriver sedan tidigare verksamhet i båda städerna, men expanderar nu verksamheten ytterligare.
IHOP lanseras- ett nytt sätt för civilsamhället att skapa större effekt tillsammans3.2.2026 09:30:00 CET | Nyheter
En Frisk Generation, Hej främling, Kompis Sverige och Stiftelsen Läxhjälpen enar sina krafter för samhällsförändring genom långsiktig samverkan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum