Stiftelsen Läxhjälpen

Läxhjälpsprogrammet har tydlig effekt på elevernas studieresultat

Dela

Nu släpper Stiftelsen Läxhjälpen resultaten för föregående läsår. Närmare 2 av 3 elever som lärarna initialt bedömde som underkända uppnådde gymnasiebehörighet efter att ha tagit hjälp av Läxhjälpen. Meritvärdet för eleverna som deltog i Läxhjälpsprogrammet ökade också markant jämfört med övriga elever på samma skolor.

Viktiga nyckeltal från Läxhjälpens resultatmätning och elevutvärdering

  • Meritvärdet för elever i Läxhjälpsprogrammet höjdes i genomsnitt med +32 poäng. Övriga elever på samma skolor höjde sitt meritvärde med +19 i genomsnitt. 
  • 65 % av eleverna som från början saknade gymnasiebehörighet kunde gå ut grundskolan med godkända betyg efter att ha deltagit i Läxhjälpsprogrammet.
  • Läxhjälpens elever höjde sig främst i ämnena matte, engelska och hemkunskap. Matte och engelska är två kärnämnen, dvs. skolämnen som har särskild vikt för gymnasiebehörighet.
  • 80 % av Läxhjälpens elever angav att de hade fått ökad lust att studera vidare efter att ha deltagit i Läxhjälpsprogrammet.
  • 82 % av eleverna angav att de hade förbättrat sin studieteknik.
  • 88 % av eleverna angav att deras läxhjälpare är förebilder för dem.
  • 73 % av eleverna angav att deras självförtroende förbättrades.

Stiftelsen Läxhjälpen är en icke vinstdrivande stiftelse som bedriver Läxhjälpsprogrammet i över 100 skolor som uppvisar bland de lägsta skolresultaten i landet. Läxhjälpsprogrammet riktar sig till elever som från början saknar gymnasiebehörighet och till skolorna med störst utmaningar i landet. I Läxhjälpens nya resultatmätning framgår att 65 % av eleverna som från början saknade gymnasiebehörighet uppnådde godkända betyg och gymnasiebehörighet efter att ha följt Läxhjälpsprogrammet under minst en termin.

Varje avklarad skolgång är en vinst för individen och en vinst för hela samhället. Varje individ som vi kan säga att vi har bidragit till är ett starkt resultat. Men där förutsättningarna var tuffa förut har det blivit ännu tuffare och det är en verklighet som vi också behöver förhålla oss till. Många av skolorna med allra lägst resultat har haft ännu lägre resultat i år än åren innan, säger Stiftelsen Läxhjälpens generalsekreterare Henrik Szabo.

Stiftelsen Läxhjälpen verkar från Malmö i söder till Kiruna i norr på skolor med resultat under rikssnittet. I vissa av skolorna går så få som 3 av 10 elever ut nian med gymnasiebehörighet. Läxhjälpens målgrupp har generellt sett lägre gymnasiebehörighet än övriga elever på samma skolor, men de har i genomsnitt höjt sina meritpoäng mer än övriga elever. Läxhjälpens elever höjde i genomsnitt sitt meritvärde med +32 poäng, vilket kan jämföras med övriga elever på samma skolor som höjde sitt meritvärde med +19 poäng.

Vi ser att vi har en tydlig effekt på målgruppen, de presterar bättre. Men resultaten visar att eleverna som följer Läxhjälpsprogrammet startar längre ifrån gymnasiebehörighet än övriga elever. I takt med att utmaningarna för elever i svensk skola faktiskt ökar så ser vi att efterfrågan på det vi gör fortsätter att vara väldigt hög. Därför är det också viktigt att vi nu sluter upp kring de här frågorna och satsar på ännu bättre samverkan och mer resurser åt riktat stöd som ger effekt, säger Henrik Szabo.

När Skolverket släppte betygsresultaten för grundskolan i år framgick att ungefär 17 984 niondeklassare saknade gymnasiebehörighet i slutet av läsåret 2021/22. Det betyder att 15 % av Sveriges niondeklassare gick ut grundskolan utan gymnasiebehörighet i våras.

Vi vet att förebilder i skolan leder till resultat. Nu behöver vi titta på hur vi kan få in fler förebilder i skolan och ytterligare utveckla och stärka Läxhjälpsprogrammet där utmaningarna är som störst. Det kräver att vi gör ännu mer satsningar på kvalitetsarbete och riktat stöd där stödet behövs som allra mest.

Nyckelord

Följ Stiftelsen Läxhjälpen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Läxhjälpen

Läxhjälpen satsar digitalt för att nå elever i hela Sverige – särskilt i glesbygd21.1.2026 13:17:17 CET | Pressmeddelande

Stiftelsen Läxhjälpen tar nu ett viktigt steg för att minska utbildningsklyftorna i Sverige. Med stöd från Allmänna arvsfonden lanseras utvecklingsprojektet Läxlyftet – digitala möjligheter för alla, en tvåårig satsning på ett nytt digitalt och hybridbaserat läxhjälpsprogram. Målet är att bidra till en jämlik skola där alla unga, oavsett bostadsort, ges möjlighet att uppnå gymnasiebehörighet, även i mindre orter och glesbygd.

Stiftelsen Läxhjälpen lämnar remissvar på SOU 2024:94 – Förstärkningsundervisning i skolan10.4.2025 08:30:00 CEST | Pressmeddelande

I december 2024 lämnade regeringens utredning Mer obligatorisk undervisningstid för de som behöver det sitt slutbetänkande SOU 2024:94 – Förstärkningsundervisning i skolan – En försöksverksamhet för fler behöriga elever. Stiftelsen Läxhjälpen har nu lämnat ett remissvar som bland annat betonar att ett samarbete med civilsamhället under försöksverksamheten vore gynnsamt, samt att förstärkningsundervisningen bör kunna bedrivas av externa parter med beprövade metoder.

Stiftelsen Läxhjälpen lämnar remissvar på utredning om lärarutbildning4.3.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande

Stiftelsen Läxhjälpen har idag lämnat sitt remissvar på den statliga utredningen SOU 2024:81 – Ämneskunskaper och lärarskicklighet – en reformerad lärarutbildning. Vi välkomnar flera av utredningens förslag, särskilt de som stärker kopplingen mellan lärarutbildningen och skolans verklighet. Samtidigt lyfter vi civilsamhällets roll i att rekrytera och rusta framtidens lärare.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye