SBS utökar sitt stöd till Läxhjälpen och ingår nytt samarbete tillsammans med Arctic Securities, för att fler elever i Malmö ska nå gymnasiebehörighet
10.2.2022 11:38:00 CET | Stiftelsen Läxhjälpen | Pressmeddelande
Studentbostäder i Norden AB (publ) (”SBS”) och Arctic Securities samarbete med och stöd till Läxhjälpen möjliggör nu femton nya elevplatser i Läxhjälpsprogrammet i Malmö. Stiftelsen Läxhjälpen bedriver ett riktat och resultatfokuserat läxhjälpsprogram för elever som riskerar att inte klara skolan, så att de får bättre förutsättningar att nå gymnasiebehörighet med självförtroende inför framtiden.
Idag är det fortfarande en stor andel elever som går ut grundskolan utan gymnasiebehörighet. Läxhjälpen samarbetar idag med olika företag, kommuner och skolor på lokal nivå för att specifikt stötta högstadieskolor som ligger under rikssnittet. Eleverna som deltar i Läxhjälpsprogrammet får läxhjälp av anställda högskolestudenter.
Som partner till Läxhjälpen ges möjligheten att verka på en lokal nivå och engagera sig i specifika skolor. Genom samarbetet får man återkoppling om utvecklingen i Läxhjälpsprogrammet och kan följa både gymnasiebehörigheten, meritvärde och mjuka värden såsom motivation till fortsatta studier. Återkoppling och konkreta resultat skapar ett tydligt engagemang och betydelse för företagen som är med.
”Vi vill framåt utöka hela vårt hållbarhetsarbete, både miljömässigt och socialt. Genom att göra detta med våra samarbetspartners kan vi uppnå en ännu större påverkan i samhället mot om vi står själva. För oss är det viktigt att alla når gymnasiekompetens, så eleven själv får frihet att besluta över sin egen framtid,” säger Rebecka Eidenert, VD på SBS.
Mads Syversen, VD för Arctic Securities kommentarer samarbetet:
"Vi letar ständigt efter aktiviteter som gör verklig skillnad och speciellt för kommande generationer och skolelever. SBS tänker större och bjuder in i deras hållbarhetsarbete för att nå större påverkan i samhället, det gör att vi vill delta. Att hjälpa fler att nå gymnasiebehörighet som skapar fler valmöjligheter i livet, känns bra och speciellt med en så inarbetad organisation som Stiftelsen Läxhjälpen."
För mer information vänligen kontakta:
Alexander Rosenberg, partnerskaps- och insamlingsansvarig, Stiftelsen Läxhjälpen
OM LÄXHJÄLPEN
Stiftelsen Läxhjälpen är en icke vinstdrivande stiftelse som bedriver ett riktat och resultatfokuserat läxhjälpsprogram för högstadieelever som riskerar att inte klara skolan, så att de når gymnasiebehörighet med självförtroende inför framtiden. Med en bevisad effekt för målgruppen tillhandahålls läxhjälpsprogrammet i samverkan med näringsliv, stiftelser och kommuner från Malmö i söder till Haparanda i norr, i 90 skolor med resultat som ligger under rikssnittet och i områden där behovet är som störst.www.laxhjalpen.se
SBS äger, förvaltar och utvecklar studentbostäder i långsiktiga partnerskap med kommuner, regioner och högskolor.
Arctic Securities är en norsk investeringsbank.
Nyckelord
Följ Stiftelsen Läxhjälpen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Läxhjälpen
Läxhjälpen ny samarbetspartner till Katarina Cup2.4.2026 09:34:09 CEST | Pressmeddelande
Katarina Cup är den unika ambulerande festivalen som kombinerar musik och bordtennis för elever i årskurs 4, 5 och 6. vår med fler kvalstopp runtom i landet än tidigare. – Vårt övergripande mål är att göra bordtennis och musik mer tillgängliga, i synnerhet för unga som bor i socioekonomiskt utsatta områden, säger Adam Taal på Katarina Cup. Förutom bordtennisturnering väntar musikworkshops med artister och producenter som Erik Lundin, Parham, Venus Anon, B.Baby, Mack Beats och, vid finalen i Göteborg den 29–30 maj, Max Martin. Nytt för i år är ett samarbete med Stiftelsen Läxhjälpen som arbetar med att ge gratis läxhjälp till ungdomar där behovet är som störst.
Prisbelönta författaren Camilla Grebe blir ny ambassadör för Läxhjälpen24.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Den prisbelönta författaren Camilla Grebe blir ny ambassadör för Stiftelsen Läxhjälpen. Genom sitt engagemang vill hon bidra till att fler barn och unga i Sverige får bättre förutsättningar att lyckas i skolan. Camilla Grebe är en ledande röst inom samtida skandinavisk kriminallitteratur. Hennes spänningsromaner kombinerar psykologisk skärpa med starka berättelser och har nått en bred internationell publik. Böckerna är översatta till fler än 25 språk och läses av människor världen över.
Polis och civilsamhälle samlas: samhällets ansvar att förebygga kriminalitet hos unga12.3.2026 14:44:06 CET | Pressmeddelande
Ett barns framtid ska inte avgöras av ojämlika livsvillkor. Den 17 mars samlas några av landets mest erfarna röster inom polis, barnrätt och civilsamhälle för att diskutera hur vi tillsammans kan bygga de skyddsfaktorer som förebygger kriminalitet och stärker barns rätt till en trygg uppväxt.
Stiftelsen Läxhjälpen etablerar verksamhet på tre nya skolor – stärker stödet till elever i Luleå och Södertälje9.3.2026 10:39:59 CET | Pressmeddelande
Stiftelsen Läxhjälpen utökar nationellt och startar nu verksamhet på ytterligare tre skolor i Sverige. Under våren inleds läxhjälpsprogram på Midskogsskolan och Hertsöskolan i Luleå samt på Brunnängsskolan i Södertälje. Läxhjälpen bedriver sedan tidigare verksamhet i båda städerna, men expanderar nu verksamheten ytterligare.
IHOP lanseras- ett nytt sätt för civilsamhället att skapa större effekt tillsammans3.2.2026 09:30:00 CET | Nyheter
En Frisk Generation, Hej främling, Kompis Sverige och Stiftelsen Läxhjälpen enar sina krafter för samhällsförändring genom långsiktig samverkan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum