Jessica Meir återvänder till rymden
14.1.2026 15:41:46 CET | Rymdstyrelsen | Nyheter
I februari återvänder den svensk amerikanska astronauten Jessica Meir till rymden. Hon ingår i nästa besättning som ska arbeta ombord på den internationella rymdstationen under en långvarig expedition i låg omloppsbana runt jorden.

Jessia Meir blev mellan åren 2019 och 2020 historisk som andra svensk i rymden då hon vistades 205 dagar ombord på den internationella rymdstationen. Där deltog hon i hundratals experiment inom bland annat biologi, medicin och teknik. Jessica Meir skrev också rymdhistoria genom att tillsammans med kollegan Christina Koch genomföra de första helkvinnliga rymdpromenaderna, med fokus på underhåll och uppgraderingar av rymdstationens utsida.
Jessica Meir har en gedigen vetenskaplig bakgrund. Hon är doktor i marinbiologi och har forskat om hur djur klarar extrema miljöer, bland annat kejsarpingviner i Antarktis och dykande elefantsälar i Kalifornien. Studierna har handlat om hur kroppen hanterar syrebrist och stora fysiologiska påfrestningar, kunskap som är direkt relevant för att förstå hur människokroppen påverkas av rymdfärder.
Inför astronautkarriären arbetade Meir även med forskning om människans fysiologi vid NASA:s Johnson Space Center och deltog i undervattensuppdrag inom NASA:s NEEMO-program, där extrema och isolerade miljöer används för att simulera framtida rymdexpeditioner.
Dags för nya uppdrag
Den kommande expeditionen genomförs inom NASA:s bemannade rymdprogram med stöd från SpaceX. Datum för uppfärd är satt till inte tidigare än 15 februari. Tillsammans med sina kollegor ska Jessica Meir genomföra vetenskapliga experiment och tester av ny teknik som bidrar till forskning på jorden och förbereder framtida bemannade resor till månen och Mars. De övriga i besättningen är amerikanen Jack Hathaway, ryssen Andrej Fedyaec samt den franska astronauten Sophie Adenot som togs ut till astronautprogrammet samtidigt som Marcus Wandt, den tredje svenska astronauten genom tiderna.
Inte nog med att Jessica Meir får möjligheten att återvända till rymden, hon kommer dessutom fungera som rymdstationens befälhavare. Ett prestigefullt uppdrag minst sagt.
Jessica Meir har en tydlig koppling till Sverige. Hennes mamma är född och uppvuxen i Västerås, och Meir har både svenskt och amerikanskt medborgarskap. Hon talar svenska och har vid flera tillfällen besökt Sverige för att föreläsa och träffa skolelever, forskare och allmänhet. Genom sina återkommande Sverigebesök och sitt engagemang i frågor om utbildning och forskning har hon blivit en viktig förebild för unga med intresse för naturvetenskap och rymd.
Nyckelord
Kontakter
Dennis Johansson StrömbergPressekreterare
Tel:0724687788dennis.johanssonstromberg@snsa.seJonas AppelbergKommunikatör
Tel:0736556489jonas.appelberg@snsa.seBilder

Länkar
Följ Rymdstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Rymdstyrelsen
Svenska skolelever forskar på solrosfrön som varit i rymden27.4.2026 09:19:21 CEST | Pressmeddelande
Vad händer med växter som har varit i rymden? Det ska elever i Sverige undersöka genom ett skolprojekt där solrosfrön som varit i rymden planteras och jämförs med vanliga frön.
Samarbete för att underlätta uppsändningar av amerikanska raketer från Esrange15.4.2026 08:32:43 CEST | Pressmeddelande
Rymdstyrelsen och USA:s luftfartsmyndighet Federal Aviation Administration (FAA), kommer att samarbeta vid uppsändningar av amerikanska raketer från Sveriges rymdbas Esrange som ägs och drivs av SSC Space.
Rymdstyrelsen välkomnar att svensk rymdförmåga stärks31.3.2026 10:34:40 CEST | Pressmeddelande
Regeringen föreslår i vårändringsbudgeten att Rymdstyrelsen får utökade resurser för att vidareutveckla en effektiv och rättssäker tillstånd- och tillsynsprövning. Samtidigt föreslås ett kapitaltillskott till SSC Space för att stärka den svenska uppsändningskapaciteten vid Esrange.
Människan på väg mot månen för första gången på över 50 år30.3.2026 09:51:19 CEST | Pressmeddelande
NASA planerar att sända människor mot månen igen. I början av april kan Artemis 2 lyfta från Florida och bli den första bemannade resan mot månen på över 50 år. Uppdraget ska testa tekniken som krävs för framtida landningar och markerar nästa steg i en ny fas av rymdutforskningen.
Rymdstyrelsen i nytt samarbete med Ukraina20.3.2026 09:20:28 CET | Pressmeddelande
Rymdstyrelsen avsätter 100 000 euro till europeiska rymdorganisationen (ESA) för att stötta de civila rymdprojekt som drivs tillsammans med Ukrainas rymdstyrelse.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum