Vision växer för femtonde året i rad – över 26 000 nya medlemmar under 2025
20.1.2026 07:00:00 CET | Vision | Pressmeddelande
Fackförbundet Vision fortsätter att växa. Under 2025 valde drygt 26 233 personer att bli medlemmar i Vision. Därmed ökar Vision för femtonde året i rad och organiserar nu totalt 221 818 medlemmar.

– Facklig styrka byggs inte av sig själv. Den byggs genom att vara närvarande på arbetsplatserna, organisera fler och ge förtroendevalda kraft att göra skillnad. Att Vision fortsätter växa visar att det arbetet ger resultat, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.
Av de nya medlemmarna var drygt 18 000 yrkesverksamma och drygt 8 200 studenter.
Många unga bland nya medlemmarna
22 procent av Visions nya yrkesverksamma medlemmar är mellan 21 och 30 år, vilket visar ett starkt engagemang bland unga i välfärdens yrken.
En satsning som genomsyrar hela organisationen
Ökningen är ett resultat av en långsiktig och målmedveten satsning på att stärka den fackliga närvaron. Vision har under de senaste åren gjort en historisk satsning på medlemsrekrytering och på att stärka och utveckla förtroendevalda. Vid årsskiftet hade Vision 11 363 förtroendevalda. Sedan satsningen på fler förtroendevalda inleddes 2023 har antalet ökat med 19 procent.
- Genom att vara ute på arbetsplatserna, möta medlemmar och potentiella medlemmar i vardagen och bygga starka lokala organisationer har Vision ökat sin fackliga styrka, säger Veronica Magnusson.
Fler i centrala välfärdsyrken
Vision organiserar tjänstepersoner och chefer inom kommuner, regioner, kyrkan och välfärdsnära privata verksamheter. Medlemmarna arbetar bland annat som chefer, socialsekreterare, biståndshandläggare, administratörer, medicinska sekreterare samt inom tekniska yrken som IT-tekniker och drifttekniker.
Under 2025 ökade medlemsantalet i nästan alla större yrkesgrupper. Särskilt tydlig var ökningen bland chefer och yrken inom teknik.
Vision driver frågor om trygga arbetsmiljöer, rimliga villkor för chefer, stärkt bemanning och långsiktig finansiering av välfärden. Under det senaste året har Vision bland annat varit en stark röst i arbetet med den nya socialtjänstlagen och i frågor som rör hot, våld och stress i välfärdens yrken.
Kontakter
Helena MehraPressekreterare
Tel:0767657471helena.mehra@vision.seBilder

Visions medlemmar leder, utvecklar och administrerar välfärden och jobbar i kommuner, regioner, privata företag eller kyrkan. Många är också studenter med siktet inställt på arbete inom välfärden.
Våra 218 000 medlemmar finns inom tusentals olika yrken och bildar tillsammans ett värdefullt nätverk. Vi är en feministisk organisation, partipolitiskt obundna och ingår i TCO.
Följ Vision
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vision
Facken i välfärden: En skattebroms kommer att slå mot välfärden4.3.2026 14:50:27 CET | Pressmeddelande
I dag kom den så kallade Skattebromsutredningen (Belägg för broms?) som föreslår en statlig straffskatt på upp till 25 procent för kommuner och regioner som höjer skatten för att finansiera välfärden. Facken i välfärden anser att förslaget slår undan benen för en generell välfärd.
Vision: "Karensavdraget måste avskaffas"25.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Över femtio procent har arbetat när de egentligen har varit sjuka. En av de främsta förklaringarna är att de inte har råd att vara hemma. Det visar en medlemsundersökning som fackförbundet Vision genomfört.
Socialchefer: mer tvång riskerar att försvåra socialtjänstens uppdrag17.12.2025 12:15:18 CET | Pressmeddelande
Endast 15 procent av landets socialchefer bedömer att ökade tvångsåtgärder i socialtjänsten (t.ex. fotboja för barn och unga) skulle underlätta uppdraget. Det visar Visions Socialchefsrapport 2025.
Klart - Piteå är Årets kulturkommun 2026!11.12.2025 16:30:00 CET | Pressmeddelande
Årets kulturkommun 2026 är Piteå! Priset delas ut av fackförbundet Vision för 37:e året. - Piteå imponerar med sitt arbete för att få in kulturen i hela samhället, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.
Vision varslar om sympatiåtgärder i Tesla-konflikten4.12.2025 10:31:05 CET | Pressmeddelande
Vision varslar om sympatiåtgärder i Kalmar till stöd för IF Metalls konflikt med Tesla. Åtgärden innebär en blockad av handläggning kopplad till Teslas planerade servicehall och showroom. Blockaden träder i kraft den 15 december klockan 12.00.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum