Den svenska klassikern Cuba Cola svidar om
När Cuba Cola lanserades i februari 1953 var det Sveriges första cola på läskmarknaden. Samma år lanserades varumärket i sin nuvarande design – och nu är det dags för en uppdatering. Sedan 2020 ägs och tillverkas Cuba Cola av Spendrups.

Med en ny design och med ett mer sammanhållet uttryck vill Cuba Cola tydligare visualisera vad varumärket står för och kännas spännande hela vägen ut i butikshyllan.
– Cuba Colas nya design fångar bättre upp Cuba Colas unika egenskaper: en svensk ikon och en klassisk svensk utmanare. Vi flörtar med retro och låter designen spegla Cuba Colas identitet ännu tydligare. Även den sockerfria versionen får en smakjustering för att öka ”klunka-billiteten” som vi är mycket nöjda med, säger Jon Hilander, marknadschef alkoholfritt på Spendrups.
Spendrups har en fin samling av klassiska svenska läskvarumärken som Cuba Cola, Champis, Trocadero och Nygårda som alla tillverkas i vårt eget bryggeri i Grängesberg. Dessa omtyckta varumärken kan många relatera till och de har sin speciella plats i svenskarnas hjärtan. Med en uppdaterad design av Cuba Cola vill vi bjuda in fler konsumenter till vår svenska läskskatt.
– I samband med uppdateringen väljer Cuba Cola också att lyfta sitt ursprung ännu mer: ett svenskt varumärke med rötter i 1950-talet, familjeägt och producerat i Sverige. En av de vanligaste konsumentfrågorna vi får in är om Cuba Cola kommer från Sverige - därför adderar vi även texten “En svensk ikon” i loggan, för att förtydliga vårt ursprung, säger Jon Hilander.
Tillgänglighet:
Den nya designen rullas ut successivt under våren 2026, med start vecka 4, och kommer att finnas i dagligvaruhandeln och på restauranger.
Om Cuba Cola:
Cuba Cola är ett svenskt varumärke som registrerades redan 1952 och lanserades 1953 – som den allra första colan i Sverige. Varumärket har funnits på den svenska marknaden sedan dess, alltså längre än alla colakonkurrenter. Idag ägs och tillverkas Cuba Cola av Spendrups och produceras i Grängesberg.
Nyckelord
Kontakter
Annika SvenssonPresschef/Chef externa relationer
Tel:+46 70 455 24 19annika.svensson@spendrups.seBilder




Spendrups är ett svenskt familjebryggeri som förenar starka traditioner med nytänkande. Bryggeriet grundades 1897 i Grängesberg och drivs av familjen Spendrup i fjärde generationen. Vi finns på ett antal orter i Sverige med huvudkontor i Stockholm och produktion i Grängesberg, Hällefors, Stockholm och Visby. För oss står alltid hantverket och dryckesupplevelsen i fokus. I vårt breda sortiment finns varumärken som Mariestads, Norrlands Guld, Melleruds, Loka, Trocadero, Briska och vin- och spritproducenter som El Coto, Cantina Zaccagnini, Plantation och Tamnavulin. Spendrups har 1100 medarbetare och omsätter cirka 5 MDKR årligen. I Spendrupskoncernen ingår dotterbolagen Spring Wine & Spirits, Gotlands Bryggeri, OMAKA, Grythyttans Glöggfabrik, Hellefors Bryggeri och SWAGG. Våra anläggningar är certifierade enligt internationella standarderna ISO 14001 och FSSC 22000 avseende miljö respektive kvalitet och livsmedelssäkerhet.www.spendrups.se

Följ Spendrups Bryggeri AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Spendrups Bryggeri AB
Loka lanserar Apelsin Mandarin – citrusfavoriten som möter årets stora smaktrend8.1.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Loka, Sveriges mest älskade varumärke för kolsyrat vatten, inleder 2026 med en frisk nyhet och fortsätter att överraska med nya smakupplevelser. I januari lanseras Loka Apelsin Mandarin – ett kolsyrat vatten med en perfekt balans av solmogna mandariner och uppfriskande apelsin. En fräsch kombination som ger både sötma och friskhet – bäst njuter du den väl kyld.
Folkkära klassikerna Trocadero och Ahlgrens bilar möts i ett smakrikt samarbete29.12.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Dryckesklassikern Trocadero kom till världen redan 1953, och blev snabbt ett populärt inslag hos svenska folket. Samma år föddes även konfektyrfavoriten Ahlgrens bilar när fabriken i Gävle började tillverka marshmallows, som fick karakteristisk form. Nu möts de båda produkterna i ett samarbete, och lanserar Trocadero Zero med smak av Ahlgrens bilar och en limiterad upplaga av Ahlgrens bilar Sodakombi x Trocadero.
Spendrups uppmärksammar Julmustens dag i Ludvika20.11.2025 14:05:00 CET | Pressmeddelande
Inför Julmustens dag 24 november visar en färsk Novusundersökning att julmusten är den alkoholfria dryck som svenskarna mest förknippar med julen. Hela 89 procent nämner julmust – långt före glögg, öl och andra alternativ. På Spendrups bryggeri i Grängesberg produceras varje år cirka 6 miljoner liter av den unika drycken.
Krušovice presenterar Krušo Combo – en hyllning till tjeckiskt hantverk, smak och kvalitet18.11.2025 08:15:00 CET | Pressmeddelande
Det tjeckiska ölmärket Krušovice lanserar konceptet “Krušo Combo” – en hyllning till över 400 år av bryggarhantverk och tidlös smak. Sedan 1581 har Krušovice stått för kvalitet och tradition, och med Krušo Combo möter ölet nu matens värld i inspirerande kombinationer som lyfter både dryck och rätt.
Magic Rock Saucery 3,9% 33 cl burk återkallas22.10.2025 16:14:36 CEST | Pressmeddelande
Spendrups återkallar Magic Rock Saucery 3,9 % burk 33 cl. Vi har fått in reklamationer på överjästa burkar vilket kan orsaka explosion och därmed skada. Vi återkallar därför produkten. Produkten har levererats till Systembolag över hela landet. Konsumenter som har köpt Magic Rock Saucery 3,9 % 33 cl burk ombedes kontakta Spendrups Konsumentkontakt. Konsumenter uppmanas att hantera produkten med försiktighet. Vi tar händelsen på största allvar och har i dialog med tillverkaren inlett en utredning för att vidta åtgärder för att liknande inte ska inträffa framöver samt beklagar det inträffade.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum