Läkemedelsverket

Behandling av hjärt- och kärlsjukdomar viktig del i nationell handlingsplan

26.1.2026 08:44:15 CET | Läkemedelsverket | Pressmeddelande

Dela

Socialstyrelsen har fått i uppdrag av regeringen att ta fram en nationell handlingsplan för att förebygga och behandla hjärt- och kärlsjukdomar. Läkemedelsverket får samtidigt i uppdrag att i uppdaterandet av de nationella riktlinjerna ansvara för de behandlingsrekommendationer som rör läkemedel.

En läkare pratar med en patient vid ett skrivbord på en mottagning.
Läkemedelsverket har fått i uppdrag av regeringen att bidra till en nationell handlingsplan för att förebygga och behandla hjärt- och kärlsjukdomar. Foto: Johnér

Syftet med uppdraget är att stärka det förebyggande arbetet, förbättra behandlingen och öka tillgången till vård baserat på bästa tillgängliga kunskap.

— En nationell handlingsplan är en viktig möjlighet att samla krafter för att förebygga sjukdom och förbättra patienters livskvalitet. Läkemedelsverket kommer att bidra med rekommendationer om läkemedelsbehandling som en del av planen, säger Carola Bardage, enhetschef på Läkemedelsverket.

Socialstyrelsen och Läkemedelsverket ska tillsammans lämna förslag till genomförandeplan senast 30 maj 2026 och årligen redovisa framsteg till Regeringskansliet. Uppdraget slutredovisas senast den 15 oktober 2028.

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.

Följ Läkemedelsverket

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket

Rätten att förskriva adhd–läkemedel bör inte utökas2.6.2026 09:13:59 CEST | Pressmeddelande

Andelen av befolkningen som har en adhd-diagnos har ökat kraftigt åren 2010–2025. Bland unga, 13–17 år, har cirka 10 procent av flickorna och knappt 15 procent av pojkarna en adhd-diagnos eller uttag av adhd-läkemedel, enligt en rapport från Läkemedelsverket. Myndigheten vill i stället för utökad förskrivningsrätt få ett nytt uppdrag och utreda förutsättningarna för en flerårig försöksverksamhet där läkare med specialistkompetens i allmänmedicin ska kunna ansöka om dispens för att förskriva centralstimulerade läkemedel för vuxna.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye