Koncerngemensamt arbete öppnar fler vägar till arbete och kompetensförsörjning
12.2.2026 09:00:00 CET | Norrköpings kommun | Pressmeddelande
Fler Norrköpingsbor ska få möjlighet till ett meningsfullt arbete, en utbildning och egen försörjning, det är syftet när kommunen och de kommunala bolagen stärker det gemensamma arbetet.
– Vi vet att arbete är avgörande för både individens självständighet och kommunens utveckling. Det här samarbetet är ett konkret exempel på hur politiska mål omsätts i praktisk handling – där fler får chansen att bidra och växa, säger Alexander Winge (S), ordförande kompetensförsörjningsnämnden.
Genom nya samarbetsavtal och en gemensam struktur skapas fler arbetsmarknadsanställningar inom kommunens bolag. Satsningen kombinerar socialt ansvar, kompetensförsörjning och hållbar utveckling.
– Det här är ett långsiktigt och strategiskt arbete som hjälper till att öppna dörrar för fler, som både stärker människors möjligheter till jobb och utbildning och bygger ett mer inkluderande samhälle. Att våra bolag kliver fram så tydligt i sitt sociala ansvarstagande är avgörande för kommunens fortsatta utveckling. Det här är en winwinmodell som stärker både individ och organisation – och bidrar till ett socialt hållbart Norrköping, säger Olle Vikmång (S), ordförande i Rådhus AB och kommunstyrelsens ordförande.
Arbetet är en del av Resurs Norrköping, kommunens modell för arbetsmarknadsanställningar som syftar till att ge personer långt från arbetsmarknaden en väg mot arbete eller studier. Avtalen med Hyresbostäder AB och Nodra AB är först ut och banar väg för fler bolag att ansluta.
– Detta är en milstolpe i vårt gemensamma arbete. När vi kopplar samman arbetsmarknadsinsatser, utbildning och bolagens engagemang i socialt ansvar skapar vi hållbara vägar till arbete. Vi vet att modellen ger resultat – och nu skalar vi upp den tillsammans på ett hållbart och långsiktigt sätt, säger Pernilla Thott Ljung, kompetensförsörjningsdirektör.
Det nya avtalet innebär att Hyresbostäder under 2026 erbjuder 15–20 platser och Nodra 10–15 platser. Totalt planerar kommunkoncernen för 30 platser 2026, 40 platser 2027 och 50 platser 2028 inom de kommunala bolagen, vilket på sikt fullt utbyggt, motsvarar att över 150 personer som får en chans varje år.
– För oss som bostadsbolag och med vårt allmännyttiga uppdrag känns det oerhört viktigt att bidra till en social hållbar utveckling för Norrköping. Att vi inom kommunkoncernen tillsammans kan skapa förutsättningarna är centralt för att vi ska lyckas, säger Fredrik Edlund, vd, Hyresbostäder.
De kommunala bolagen är arbetsgivare och det är där deltagarna har sina arbetsplatser.
– Nodra har jobbat med arbetsmarknadsanställningar i många år och det är en viktig del av vår verksamhet och av vår företagskultur. Det verkligt fina är att verksamheten betyder oerhört mycket för individerna vars chanser till jobb och egen försörjning ökar samtidigt som kvaliteten på Nodras arbete och vår leverans också ökar. Vi har många duktiga handledare som gör en stor insats för detta ska fungera och vi är väldigt stolta över att vara en del av detta, säger Henrik Peterson, vd, Nodra.
Samarbetsavtalen avser tidsbegränsade anställningar, praktik eller arbetsträning för individer med ekonomiskt bistånd eller risk för långvarigt bidragsberoende. Anställningarna, som är tidsbegränsade, genomförs inom ramen för Resurs Norrköping, kommunens modell för arbetsmarknadsanställningar.
Kompetensförsörjningskontoret ansvarar för matchning, handledarstöd, utbildning och uppföljning.
Samarbetet gäller tills vidare och följs upp gemensamt av parterna en gång per år.
Arbetet är en del av kommunkoncernens strategi för att använda arbetsmarknadsresursen inom ekonomiskt bistånd som en del av den långsiktiga kompetensförsörjningen och vägen till arbete och egen försörjning.
Statliga anställningsstöd finansierar lönekostnaden.
Här finns mer information
Kontakt:
Alexander Winge (S)
Titel: ordförande kompetensförsörjningsnämnden
Telefon: 0723-26 18 72
Olle Vikmång (S)
Titel: ordförande i Rådhus AB samt kommunstyrelsens ordförande,
Telefon: 0706-87 15 38
Pernilla Thott Ljung
Titel: kompetensförsörjningsdirektör
Telefon: 0730-20 10 45
Fredrik Edlund
Titel: vd, Hyresbostäder
Telefon: 011-21 15 01
Henrik Peterson
Titel: vd, Nodra AB
Telefon: 011-15 36 01
________________________________________________________________
Avsändare: Lana Brunell, pressansvarig
Telefon: 0730-20 17 18
Norrköpings kommun har omkring 145 000 invånare och drygt 13 000 företag i starka branscher som pappersindustri, transport och logistik, energi, visualisering och medieteknik samt besöksnäring. Med drygt 11 000 anställda är Norrköpings kommun den största arbetsgivaren i Norrköping.
Följ Norrköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Norrköpings kommun
Kaktusplanteringen fyller 100 år och hyllas i årets kaktusplantering12.2.2026 11:19:52 CET | Pressmeddelande
I sommar 100-årsjubilerar kaktusplanteringen och det blir just kaktusplanteringen som kommer att pryda Carl Johans park. 1926 hade Norrköpings kommun den första officiella kaktusplanteringen i Norrköping.
Ny plan ska stärka samarbetet mellan Linköping och Norrköping5.2.2026 11:16:10 CET | Pressmeddelande
Det är unikt att samma region har två kommuner med Linköpings och Norrköpings storlek och nu har gemensamma principer och prioriteringar (GPP) för de båda kommunerna tagits fram. Det nya styrdokumentet ersätter den befintliga gemensamma översiktsplanen (GÖP) från 2010. Syftet med den uppdaterade planen är att fortsatt stärka den långsiktiga samverkan och bidra till en konkurrenskraftig utveckling i både Linköping och Norrköping, samt i regionen som helhet.
Kommunen lex Sarah-anmäler brister i hemtjänstinsatser4.2.2026 14:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter ett sjukhusbesök förra året blev en person med hemtjänst inlagd på sjukhus på grund av undernäring och uttorkning. Nu anmäler Norrköpings kommun brister i utförandet av måltidsstöd och personlig omsorg enligt lex Sarah.
Ny e-tjänst förenklar näringslivets kontakt med kommunen4.2.2026 08:12:13 CET | Pressmeddelande
Norrköpings kommun växlar upp arbetet med att förbättra företagsklimatet. Som en del i det lanseras nu e-tjänsten Dukat bord, som innebär ett samlat stöd för företagare.
Pressinbjudan: Ny plan ska stärka samarbetet mellan Linköping och Norrköping2.2.2026 11:47:28 CET | Pressmeddelande
Torsdag den 5 februari presenteras innehållet i en gemensam plan som Linköpings och Norrköpings kommuner tagit fram tillsammans.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum