Sveriges Lärare välkomnar förslaget om reglerad undervisnings- och planeringstid
2.2.2026 14:03:35 CET | Sveriges Lärare | Pressmeddelande
I dag presentade regeringen tre lagrådsremisser som alla avser att stärka skolan. Sveriges Lärares förbundsordförande Anna Olskog kommenterar.

– Det här är den bästa måndagen på länge! Jag kan inte nog understryka betydelsen av att regeringen går vidare med förslaget att reglera lärares undervisnings- och planeringstid. Det kommer att skapa bättre förutsättningar för lärarnas undervisning, göra arbetet långsiktigt mer hållbart och det kommer att gynna landets alla barn och elever, säger Anna Olskog, förbundsordförande för Sveriges Lärare.
Sveriges Lärare vill nu att arbetsgivarparterna krokar arm med lärarna och ser till att regleringslagförslagen så småningom blir verklighet.
– Sveriges barn och elever har inte tid att vänta, säger Anna Olskog.
Sveriges Lärare välkomnar också att regeringen vill minska den administrativa bördan för lärare och att det framöver bara ska krävas ett utvecklingssamtal per läsår.
Förbundet kommer att hålla ögonen på förändringen av de individuella utvecklingsplanerna så att inte även denna skapar en stor administrativ börda i vardagen.
– Det är bra att regeringen nu gör om betygssystemet från grunden och tar bort betyget F. Men det är ett stort och komplext system som ska komma på plats och det är viktigt att lärarna har möjlighet att förbereda sig för den här omställningen. Vi är oroliga att ett system som bygger på digitala prov kommer att medföra tekniskt strul, som vi tidigare sett med de nationella proven, säger Anna Olskog.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Sveriges Lärare
Tel:08-502 715 15press@sverigeslarare.seOm Sveriges Lärare
Sveriges lärare har det viktigaste samhällsuppdraget – att ge våra barn och elever en likvärdig utbildning av hög kvalitet. Och lärare ska ha bra löner och bra villkor. Som det största akademikerförbundet jobbar vi för att göra skillnad för Sveriges lärare och studie- och yrkesvägledare. Med cirka 300 000 medlemmar är vi en kraft att räkna med på varje arbetsplats.
Följ Sveriges Lärare
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Lärare
Notan för skolmisslyckanden: 25 miljarder22.6.2026 08:33:23 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Lärare kan i en ny rapport visa på vad skolmisslyckanden kostar ur ett samhällsperspektiv: 25 miljarder över en femårsperiod, för en enda årskull. – Sverige har inte har råd med uteblivna investeringar i skola och utbildning. Det är nu tydligare än någonsin, säger Sveriges Lärares förbundsordförande Anna Olskog. I morgon, tisdag, diskuteras frågan i Sveriges Lärares seminarium i Almedalen.
Över 50 elever per behörig lärare på fritidshemmen i tre av fyra kommuner17.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter flera års försämring ligger lärartätheten i fritidshemmen på historiskt låga nivåer. I tre av fyra kommuner i landet går det över 50 elever på varje behörig lärare. – Fritidshemmen har nedprioriterats under lång tid, säger Anna Olskog på Sveriges Lärare.
Viktiga steg för bättre kvalitet i förskolan16.6.2026 09:25:32 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Lärare välkomnar flera viktiga besked i förskoleutredningen, som presenterades i dag. Särskilt positivt är att det nu föreslås en ökad tydlighet kring barngruppernas storlek och personaltäthet. Det är avgörande för både kvalitet och arbetsmiljö i förskolan.
Manifestation för skolan10.6.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Lärares föreningar i Stockholmsområdet anordnar en manifestation på Sergels torg den 14 juni. Svensk skola står inför viktiga refomer, men samtidigt sker neddragningar och besparingar runtom i landet. Detta är inte hållbart. Allmänhet och media är välkomna!
Rapport: Välfärden avgör valet29.5.2026 08:46:50 CEST | Pressmeddelande
I en ny rapport från Facken i välfärden, som samlar 1,2 miljoner medlemmar, uppger välfärdens anställda att partiernas svar kring välfärden kommer att vara avgörande för hur de röstar i höstens val. Varannan anställd anser att den egna verksamheten saknar resurser och sex av tio menar att det är för lite fokus på välfärden i den politiska debatten. Ta del av hela rapporten nedan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum