Energimyndigheten ger stöd för flygets omställning
2.2.2026 17:49:32 CET | Transportföretagen | Pressmeddelande
Energimyndighetens nya rapport på uppdrag av regeringen, ger flera välkomna förslag för fossilfri luftfart. Rapporten bekräftar flera av de slutsatser som branschen redan lyft i Flygets fossilfria färdplan och i Action Plan 2025 - framför allt att hållbara flygbränslen (SAF) är det främsta verktyget för att minska flygets utsläpp under det kommande decenniet.

Rapporten understryker också att omställningen bör ske i samklang med EU:s regelverk och att nationella säråtgärder riskerar att snedvrida konkurrensen. Transportföretagen Flyg delar denna analys och ser det som viktigt att svensk flygpolitik är konkurrenskraftig och EU-harmoniserad.
– Det är glädjande att myndigheten tydligt pekar ut SAF som det viktigaste spåret fram till 2030. Utan ökade volymer av SAF kommer flygets omställning att bromsas, och det är något varken Sverige eller Europa har råd med. Flyget är också en europeisk och global sektor. Omställningen måste ske på ett konkurrensneutralt sätt, och därför vill vi stärka svensk luftfart i en europeisk marknad, inte skapa onödiga särkrav som försvårar för våra aktörer, säger Fredrik Kämpfe, branschchef på Transportföretagen Flyg.
Offentlig sektor spelar viktig roll i efterfrågan på SAF
Energimyndigheten föreslår att statens fokus bör vara att stärka produktionen av SAF framför att använda offentlig upphandling som styrmedel. Myndigheten menar att upphandlingskrav kan vara administrativa och ha begränsad effekt, och att produktionsstöd ger större utsläppsnytta per satsad krona. Transportföretagen Flyg menar dock att offentlig sektor har en viktig roll som transportköpare och på så vis kan vara med skapa trygghet för investerare och marknad.
Dags för politisk handling
Rapporten pekar på behovet av statlig samordning för ny fossilfri infrastruktur på flygplatser, exempelvis el- och vätgaslösningar. Detta är ett viktigt steg i rätt riktning, då många regionala flygplatser har begränsade resurser att själva bära omfattande investeringar.
Som underlag är rapporten viktig för den fortsatta politiska dialogen, men samtidigt krävs nu konkreta och skyndsamma satsningar på SAF-produktion i Sverige, i linje med Action Plan 2025 och branschens fossilfria färdplan.
– Energimyndigheten har pekat ut riktningen, nu måste politiken omsätta detta i handling. Sverige har potential att bli ett ledande land för SAF-produktion, vilket stärker både omställningen och vår konkurrenskraft. Det är något vi aktivt kommer att arbeta för tillsammans med våra medlemmar och beslutsfattare, avslutar Fredrik Kämpfe.
Kontakter
Seth ÖrbrinkPressansvarig, Transportföretagen
Tel:072-3266020seth.orbrink@transportforetagen.seTransportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Positiva inslag i vårbudgeten – men missad chans för elektrifiering av tunga transporter13.4.2026 11:45:14 CEST | Pressmeddelande
Regeringens vårändringsbudget innehåller flera satsningar på transportsektorn, inte minst för att lindra de ökade drivmedspriserna. Samtidigt saknas åtgärder för att effektivt skala upp elektrifieringen av tunga transporter.
Sveriges vägar blir bättre – men var fjärde vägtrumma har brister26.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Det svenska vägnätet blir allt bättre och underhållsskulden för vägarnas beläggning väntas minska tydligt under de kommande tio åren. Dock kvarstår stora regionala skillnader och närmare en fjärdedel av landets vägtrummor har brister. Det visar årets analys av Transportföretagen om tillståndet för de statliga vägarna.
Viktigt med samverkan om yrkesprov i gymnasiet införs17.3.2026 16:35:32 CET | Pressmeddelande
Regeringens förslag om ett införande av yrkesprov i gymnasiet kan bli ett viktigt steg för att stärka kvaliteten i yrkesutbildningarna. Samtidigt måste det ske i samverkan med näringslivet för att inte skapa otydlighet.
Inställda tåg kan få svårare att få ersättningsbussar17.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Turist- och beställningstrafiken med buss har stabiliserats efter flera turbulenta år. Samtidigt visar en ny rapport från Sveriges Bussföretag att många företag redan ligger nära sin maxkapacitet och tvingas tacka nej till uppdrag. Det kan få konsekvenser för bland annat tågtrafiken, som vid inställda avgångar ofta är beroende av ersättningsbussar.
Drönare kan bli elektroniskt synliga i svenskt luftrum10.3.2026 14:04:19 CET | Pressmeddelande
Transportföretagen välkomnar regeringens initiativ att se över möjligheten till fjärridentifiering och elektronisk synlighet i Sverige. Frågan har länge efterfrågats av branschen, då tekniken är en nyckel för att både möjliggöra en bredare användning av drönare och samtidigt stärka säkerheten i luftrummet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum