Välkommet med enklare regler vid ändring av byggnader
3.2.2026 10:12:33 CET | Fastighetsägarna | Pressmeddelande
Fastighetsägarna välkomnar att regeringen föreslår enklare regler vid ändring och ombyggnad av byggnader. Förslagen innebär att det blir lättare att bygga om lokaler till bostäder, något som Fastighetsägarna länge efterfrågat och som kan bidra till att fler bostäder kommer ut på marknaden.
Det är i en lagrådsremiss som regeringen nu föreslår förenklade regler vid ändring av byggnader, i syfte att tydliggöra och förenkla plan- och bygglagens regler vid ändring, renovering och omvandling av befintliga byggnader. I dag upplevs reglerna i många fall som otydliga och svårtolkade, med olika kommunala tolkningar och omfattande följdkrav som lett till fördyrade projekt, försenade beslut och att ombyggnader inte blivit av.
– Vi välkomnar att regeringen nu har beslutat om en lagrådsremiss om förenklade regler vid ändring och ombyggnad av byggnader. Det här är en fråga som Fastighetsägarna har drivit under lång tid. Dagens regelverk har i många fall varit kostnadsdrivande och i praktiken hindrat möjligheterna att nyttja befintligt fastighetsbestånd mer effektivt, säger Anna Thureson, näringspolitisk expert på Fastighetsägarna.
Mer förutsägbara och proportionerliga regler är avgörande för att möjliggöra både renoveringar och omvandlingar i den takt som behöv menar Fastighetsägarna.
– Att regeringen nu går vidare med lättnader som ökar förutsägbarheten och minskar oproportionerliga krav är både efterlängtat och mycket välkommet. Det skapar bättre förutsättningar att ta tillvara det befintliga byggnadsbeståndet och att få fram fler bostäder och andra förändringar på ett kostnadseffektivt och hållbart sätt, säger Anna Thureson.
Kontakter
Anna ThuresonNäringspolitisk expertFastighetsägarna Sverige
Tel:08-613 57 27anna.thureson@fastighetsagarna.seNiklas StavegårdKommunikationschef Fastighetsägarna Sverige
Tel:072-738 22 27niklas.stavegard@fastighetsagarna.seOm oss
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Välkomna regeringsförslag för hyresmarknaden men mer krävs för fler bostäder12.3.2026 15:45:03 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna välkomnar regeringens förslag om mer flexibla regler för företagsbostäder och delningsbostäder, ofta kallade co-living. Men för att skapa en mer flexibel och tillgänglig bostadsmarknad krävs fler reformer. Fastighetsägarna är däremot negativa till ytterligare lättnader av andrahandsuthyrningsreglerna för bostadsrätter.
Politiken ska inte lägga sig i hyresförhandlingarna9.3.2026 11:56:29 CET | Pressmeddelande
Vänsterpartiets förslag att frysa hyrorna riskerar att slå hårt mot både bostadsförvaltningen och bostadsförsörjningen i Sverige. Det varnar Sveriges Allmännytta och Fastighetsägarna för.
Ny skatt för samverkan lyfter inte bostadsområden5.3.2026 14:46:45 CET | Pressmeddelande
Regeringens förslag om att fastighetsägare ska betala en obligatorisk avgift för brottsförebyggande och trygghetsskapande åtgärder riskerar att ersätta fungerande samverkan mellan fastighetsägare, kommun, polis och företag utan några tydliga positiva effekter.
Ny rapport: Mer kunskap krävs för att förstå tillväxtens dynamik4.3.2026 09:53:39 CET | Pressmeddelande
Stockholmsregionen är landets starkaste tillväxtmotor. Den bidrar till landets tillväxt, skatteintäkter och välfärd på ett sätt som vida överstiger dess storlek. Att skapa goda förutsättningar för regionen att fortsätta att bidra till landet måste därför prioriteras av politiker på både nationell och kommunal nivå. För att bidra till kunskapen om de underliggande krafter som driver samhällsutvecklingen har Fastighetsägarna Stockholm låtit fem experter ge sina respektive perspektiv på Stockholms utmaningar och möjligheter. Deras tankar presenteras i dag i den årliga rapporten Urbanisten.
Fastighetsägarnas Sverigebarometer 2026: Förväntningarna växlar upp17.2.2026 07:01:00 CET | Pressmeddelande
Ökad global osäkerhet bidrog till att återhämtningen under 2025 kom av sig. Det blev dock bättre än befarat med svag men positiv tillväxt i den svenska ekonomin. Det präglade även fastighetsbranschen där förväntningarna på 2026 nu växlar upp. Det framgår av den årliga enkäten Fastighetsägarnas Sverigebarometer, som presenteras i dag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum