Regeringens beslut om strategi för den gemensamma jordbrukspolitiken, CAP, med sikte på 2030 och därefter
9.2.2026 09:10:23 CET | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande
LRF välkomnar att regeringen i strategin lyfter vikten av att säkerställa lantbrukarnas långsiktiga konkurrenskraft. Det är en nödvändig utgångspunkt för att kunna stärka livsmedelsförsörjningen och öka den svenska livsmedelsproduktionen.

LRF och regeringen delar bilden av att CAP ska bidra till att framtidssäkra och möjliggöra en ökad livsmedelsproduktion, stimulera ett aktivt lantbruk och stärka produktionen i hela Sverige. Här finns stora möjligheter att stärka försörjningsförmågan – men då måste politiken också prioritera produktion av mer mat. Det är avgörande för att stärka sektorns attraktivitet och långsiktiga utveckling.
"Det är positivt att regeringen och LRF har ungefär samma målbild och övergripande prioriteringar för jordbrukspolitiken. Men om regeringen menar allvar med en stärkt livsmedelsförsörjning och beredskap krävs att dessa mål också får väga tyngre än andra samhällsintressen i praktiken”, säger Palle Borgström, förbundsordförande för LRF.
Regeringen pekar på att den gemensamma jordbrukspolitiken ska stimulera en ökande livsmedelsproduktion i hela landet, bidra till att fler unga etablerar sig som företagare i jordbruket och stärka lönsamheten. LRF vill understryka att detta förutsätter en långsiktigt trygg och tillräcklig finansiering av politiken.
LRF förutsätter att regeringen tydligt arbetar för en ökad finansiering av CAP i EU:s nästa långtidsbudget och för en ökad öronmärkning av medel till jordbrukspolitiken. Förhandlingarna om EU-budgeten pågår fortfarande, men enligt de förslag som ligger riskerar budgeten för CAP att minska väsentligt. Om regeringen inte lyckas fullt ut i förhandlingarna i Bryssel måste den också vara beredd att öka den svenska nationella medfinansieringen.
“Om inte tillräckliga resurser tillförs riskerar strategins ambitioner att stanna vid ord – samtidigt som utvecklingen i praktiken går åt fel håll och förutsättningarna för livsmedelsproduktion i Sverige försämras rejält”, fortsätter Palle Borgström.
LRF delar också regeringens bild av att CAP-ersättningarna har en stor betydelse för lantbrukets miljö- och klimatarbete och den gröna omställningen.
“Samtidigt är det avgörande att ersättningar för miljö och klimat utformas så att de stärker, och inte motverkar, möjligheten att producera mat. Utan lönsamma företag får vi ingen långsiktig hållbarhet inom miljöarbetet, och om CAP-ersättningar kan stimulera till att jordbruksmarken kan användas för produktion med extra god miljöhänsyn så får vi en vinna-vinna situation”, avslutar Palle Borgström
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Om oss
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.
LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
Matmomssänkningen: 9 av 10 vill ha mer svensk mat – samtidigt riskerar prispress att minska produktionen2.4.2026 08:28:21 CEST | Pressmeddelande
När matmomsen sänks ska mat bli mer tillgänglig för hushållen. Samtidigt ökar kostnaderna kraftigt i svenskt lantbruk – vilket riskerar att slå direkt mot den svenska matproduktionen.
Ökningen av svenska lamm kan fördubblas2.4.2026 06:14:00 CEST | Pressmeddelande
Efterfrågan på svenskt lammkött ökar och den inhemska lammproduktionen växer för första gången sedan 2018. Antalet får och lamm steg med cirka 28 000 djur (+9 %) mellan december 2024 och 2025, även antalet företag med fårproduktion ökade. Det visar ny sammanställd statistik från Jordbruksverket och branschens egna uppföljningar. Med rätt politiska förutsättningar kan lamm- och fårproduktionen snabbt bli en starkare del av svensk livsmedelsproduktion, beredskap och biologisk mångfald.
Jonas Carlgren föreslås som ny ledamot i LRF:s styrelse31.3.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Valberedningen i Lantbrukarnas Riksförbund (LRF) har nu presenterat sitt förslag till riksförbundsstyrelse. Förslaget innebär en förändring där Jonas Carlgren föreslås som ny ledamot.
Oro i Mellanöstern pressar lantbruket – högre matpriser väntar27.3.2026 08:49:01 CET | Pressmeddelande
Den ökade oron i Mellanöstern får nu direkta konsekvenser för svenskt jordbruk. Kraftigt stigande priser på diesel och mineralgödsel pressar upp lantbrukets kostnader och riskerar att i nästa steg påverka både matpriserna och tillgången på svensk mat.
H.M. Konungen hyllar mjölkbönder med medaljutdelning på Kungliga Slottet25.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Måndagen den 13 april delar H.M. Konungen ut LRF Mjölks Guldmedaljer till de mjölkbönder som har levererat mjölk av högsta kvalitet under 23 år. "Det känns nästan overkligt att jag har klarat det. LRF Mjölks guldmedalj är ju som böndernas Nobelpris", säger Andreas Nilsson från Hyllinge i Skåne.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum