Region Kronoberg

Regionstyrelsen sammanträder i morgon

9.2.2026 15:12:51 CET | Region Kronoberg | Pressmeddelande

Dela

Den 10 februari klockan 9 sammanträder regionstyrelsen. Här är några av dagens ärenden:

  • Återrapportering av utredningsuppdrag avseende ekonomiska förutsättningar för byggnation av nya sjukhuslokaler i Växjö. Utredningen visar att ett nytt sjukhus kan vara möjligt, och att Region Kronoberg har ett gott utgångsläge. Men: det krävs strikt ekonomisk styrning, tydliga prioriteringar samt tidiga vägval för yta och ambitionsnivå – samtidigt som vi förändrar hur vård och andra verksamheter bedrivs.
  • Rehabiliteringsklinikens rehabiliteringsavdelning. er en återremiss har regionen sett över möjligheterna att bedriva specialiserad rehabilitering dygnet runt i egen regi. Förslaget är att fortsatt erbjuda slutenvårdsrehabilitering genom köpt vård, samtidigt som dagsjukvården byggs ut och en gemensam vårdkedja utvecklas i samarbete med Växjö kommun. Det innebär att fler patienter kan få rehabilitering i öppenvård och dagrehabilitering.
  • Svar på motion om riktlinjer för IVF. Regionstyrelsen föreslås bifalla förslaget om att sänka åldersgränsen för IVF (provrörsbefruktning) för samkönade par till 23 år, så att den blir densamma som för andra grupper. Samtidigt föreslås en genomlysning av regionens riktlinjer för subventionerad fertilitetsvård med syfte att underlätta för ofrivilligt barnlösa. Slutgiltigt beslut tas i regionfullmäktige.

Kallelsen i sin helhet

Regionstyrelsens ledamöter

Kontakter

Följ Region Kronoberg

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Region Kronoberg

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye