Ny rapport lyfter faktorer som hindrar och stärker säkerhetskultur i byggbranschen
18.2.2026 08:01:00 CET | Arbetsmiljöverket | Pressmeddelande
Otydlig ansvarsfördelning, språkbarriärer, prispress och tidspress kan hindra en hållbar säkerhetskultur i byggbranschen. Det visar en ny rapport från Arbetsmiljöverket. Rapporten lyfter även faktorer som kan främja en hållbar säkerhetskultur, till exempel ett engagerat ledarskap, gemensamma rutiner, relevant utbildning och lagstiftning.

Byggbranschen är en av de sektorer som är hårdast drabbad av arbetsplatsolyckor med dödlig utgång. I en ny rapport från Arbetsmiljöverket identifieras faktorer som kan hindra och främja en hållbar säkerhetskultur och trygga säkerhetsbeteenden i branschen.
Rapporten bygger på intervjuer och en enkätundersökning med personer som är verksamma i branschen. Resultaten visar att säkerhetsklimat och säkerhetsbeteende påverkas av faktorer på flera nivåer:
- Samhällsnivå: lagstiftning, upphandlingsvillkor och arbetsmarknadsstruktur.
- Organisationsnivå: ledarskap, kommunikation och tydliga rutiner.
- Individnivå: kunskap, attityder, språkförståelse och kommunikation.
– Rapporten är ett viktigt bidrag till byggbranschens arbetsmiljöarbete. Vi hoppas att den kan användas för att stärka säkerheten på arbetsplatserna, säger Monica Kaltenbrunner, processledande analytiker vid Arbetsmiljöverket.
Främjande och hindrande faktorer
En hållbar säkerhetskultur skapas genom en engagerad och stöttande ledning, återkommande samtal om säkerhet, dagliga möten och gemensamma rutiner. Andra främjande faktorer kan vara lagstiftning, en öppen och lärande kultur samt praktiskt relevant utbildning. Hindrande faktorer är bland annat tidspress, prispress, språkbarriärer, tystnadskultur och otydlighet kring roller, mandat och ansvar.
Säkerhetsansvar i komplexa projekt
Rapporten visar att säkerheten anses kunna stärkas genom att roller, mandat och förväntningar är tydliga och när ledningen är närvarande och engagerad. I projekt med många aktörer kan säkerhetsarbetet försvåras när ansvar ligger på personer som inte har tilldelats tid, resurser eller befogenheter för sitt uppdrag kopplat till säkerhet, eller när byggherren inte är engagerad eller aktiv i det dagliga arbetet.
Så stärker man det förebyggande arbetsmiljöarbetet
Resultaten i rapporten visar att säkerhetsarbetet kan bli mer effektivt när:
- Planering och riskbedömningar görs tillsammans med dem som utför arbetet.
- Arbetsmiljöarbetet integreras i dagliga rutiner, som morgonmöten och arbetsplanering.
- Ledare är närvarande, konsekventa och öppna, vilket skapar förutsättningar för dialog och lärande.
- Projektorganisationer arbetar med kontinuitet, tydliga kommunikationsvägar och gemensamma rutiner.
- Byggherren känner till sitt ansvar och säkerställer att det finns resurser för ett systematiskt arbetsmiljöarbete.
God praxis
God praxis kännetecknas av ett systematiskt arbetsmiljöarbete med kontinuerlig uppföljning. Kommunikation inom arbetsgruppen och mellan olika nivåer, tydliga rutiner, kontinuerlig utbildning, rättvisa arbetsvillkor och möjlighet att rapportera risker utan rädsla är centrala delar. Att medarbetare ska våga rapportera risker och bidra till lärande på arbetsplatsen är av stor vikt för en stärkt säkerhet.
Vår rapport "Säkerhetskultur i praktiken: Från hinder till möjligheter i byggbranschen"
Nyckelord
Kontakter
Monica KaltenbrunnerProcessledande analytikerArbetsmiljöverket
Tel:010-73 09 773monica.kaltenbrunner@av.sePresstjänsten, Arbetsmiljöverket
Tel:010-730 91 55media@av.seBilder

Följ Arbetsmiljöverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arbetsmiljöverket
Mindre verkstadsföretag brister i att bedöma risker10.12.2025 08:05:43 CET | Pressmeddelande
Många mindre verkstadsföretag saknar kunskaper om systematiskt arbetsmiljöarbete och brister i att bedöma risker i arbetsmiljön. Det visar Arbetsmiljöverkets inspektionsinsats där nästan 1 350 arbetsställen har granskats. Omkring 80 procent av dem har fått krav på att vidta arbetsmiljöåtgärder.
Misstänkt människoexploatering, gripanden och omedelbara förbud vid myndighetskontroller i Halland8.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
En fyra dagar lång, omfattande myndighetsgemensam insats i Halland har lett till gripanden, omedelbara förbud, sanktionsavgifter och avslöjad misstänkt människoexploatering. Kontrollinsatsen genomfördes i fyra kommuner och resultatet visar att arbetslivskriminaliteten i regionen är både omfattande och allvarlig.
8 av 10 sjukhus brister i att förebygga ohälsosam arbetsbelastning27.11.2025 06:55:00 CET | Pressmeddelande
Arbetsmiljöverket har inspekterat samtliga akutsjukhus i landet och delar av primärvården, totalt 437 arbetsplatser – med ett alarmerande resultat: 73 procent hade brister i sitt arbetsmiljöarbete och fick krav på åtgärder. Arbetsmiljöbristerna var ännu större på akutsjukhusen: 80 procent levde inte upp till arbetsmiljölagens krav på att förebygga ohälsosam arbetsbelastning hos vårdpersonalen.
Arbetsmiljöverket granskar arbete vid väg för ökad säkerhet11.11.2025 08:20:21 CET | Pressmeddelande
Arbetsmiljöverket inleder en nationell tillsyn av nästan 500 entreprenörer vars anställda arbetar på eller intill väg. Målet är att förebygga olyckor, skador och ohälsa i en av Sveriges mest riskfyllda arbetsmiljöer.
630 000 har alltid för hög arbetsbelastning – vanligast inom utbildning, vård och omsorg5.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
En av tio har alltid för mycket att göra på jobbet. Problemen är störst inom utbildning, vård och omsorg – där nästan 30 procent av vissa yrkesgrupper uppger att deras arbetsbelastning alltid är för hög. Bland dessa personer är det även vanligare med andra ofördelaktiga arbetsmiljöförhållanden samt hälsoproblem. Det visar en ny rapport från Arbetsmiljöverket.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum