
Rapport: Naturrelaterade risker och möjligheter i transportsektorn
17.2.2026 07:00:00 CET | WWF | Pressmeddelande
Tung fordonsindustri har stora risker kopplade till naturen. Men riskerna kan vändas till möjligheter genom ökad samverkan på områden som inköp, cirkularitet och innovation. Det visar en studie från WWF Sverige och Traton Group, som samtidigt ingår ett treårigt partnerskap med fokus på biologisk mångfald.

– Naturrelaterade risker innebär reella risker för företag. Genom att hantera utmaningarna kan företag minska riskerna, stärka leveranskedjan och öppna upp för nya marknader. Studien ger en första inblick för företag i den tunga fordonssektorn att förstå hur och varför de bör agera, säger Mats Landén, ansvarig företagssamarbeten på WWF Sverige.
Rapporten “Looking beyond greenhouse gas emissions—Interlinkages between the commercial vehicle sector and nature” visar hur industrin för tunga fordon, som bussar och lastbilar, både är beroende av och påverkar naturen. I takt med att förlusten av biologisk mångfald, resursbrister och klimatförändringar ökar, exponeras allt fler bolag för naturrelaterade risker i värdekedjan. Det gäller allt ifrån utvinning av naturresurser till att fordonen används och slutligen blir till avfall.
Elektrifieringen minskar fordonssektorns utsläpp, som också är viktigt för att minska påverkan på naturen. Samtidigt kan elektrifieringen skapa nya miljöproblem som ökad resursutvinning, förändrad markanvändning och föroreningar från batteritillverkning och avfall. Efterfrågan på metaller, som litium, nickel och sällsynta jordartsmetaller, växer i flera branscher som också ställs om, däribland energisektorn, och ökar trycket på ekosystemen ytterligare.
Studien efterlyser gemensamma insatser i sektorn för att hantera utmaningarna. Den pekar ut några områden där aktörer från alla delar av värdekedjan kan samarbeta för att minska påverkan på naturen och stärka branschen långsiktigt: Ett första område handlar om hållbara inköp som att samarbeta med leverantörer som certifierats enligt standarder för att minska påverkan på natur och lokalsamhällen. Det andra handlar om att öka återvinningen och satsa på cirkulära lösningar för att minska avfall och föroreningar, särskilt i komponenter med stor miljöpåverkan. Ett tredje område pekar på hur innovationer i material och hur produkter designas kan minska behovet av knappa naturresurser.
– Samarbetet har fördjupat vår förståelse för industrins koppling till naturen. Omställningen kan göras mer hållbar, och det behövs ledarskap och samarbete i sektorn. Rapporten förser inte bara Traton med insikter, utan även andra aktörer i sektorn, säger Andreas Follér, hållbarhetschef på Traton Group.
Om rapporten:
Studien baseras på globala, publika data från den kommersiella transportindustrin (medeltunga och tunga fordon) som analyserats via WWFs riskfilter, ett verktyg som kartlägger företags – och i detta fall en hel industris – riskområden kopplade till naturen. Analysen tittar på olika typer av risker, som att växande avskogning kan ge brist på naturgummi och leda till ökade råvarupriser, eller att varumärken granskas utifrån sin stora miljöpåverkan. Experter på WWF Sverige har tagit fram rapporten. Traton Group har bidragit med input om transportsektorn.
Om samarbetet:
WWF Sverige och Traton Group har ingått ett treårigt samarbetsavtal. Syftet är att accelerera Traton Groups, inklusive den kommersiella fordonssektorns, arbete med natur och biologisk mångfald med fokus på resursanvändning, vatten och cirkularitet.
Läs mer om Traton Group på www.traton.com
För mer information, kontakta:
WWF:
- Mats Landén, ansvarig företagssamarbeten, WWF Sverige, mats.landen@wwf.se, +4673 3116806
- Erika Reje, kommunikation näringsliv och finans, WWF Sverige, erika.reje@wwf.se, +4676 5454000
Traton Group
- Sacha Klingner, Head of External Communications, sacha.klingner@traton.com, +49 170 2250016
- Claudia Fuhrmann, Media Relations, claudia.fuhrmann@traton.com , +49 152 08636978
Nyckelord
Kontakter
Erika RejePress näringslivsfrågorWWF
Tel:0765454000erika.reje@wwf.seMats LandénWWF
Tel:0733 116806mats.landen@wwf.seBilder





Dokument
Länkar
Världsnaturfonden WWF är med sina sex miljoner supportrar en av världens ledande ideella natur- och miljöorganisationer. Vi arbetar för att hejda förstörelsen av jordens naturliga livsmiljöer - genom att bevara den biologiska mångfalden, använda förnybara naturresurser på ett hållbart sätt samt minska föroreningar och ohållbar konsumtion.
Följ WWF
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från WWF
Stora brister i regeringens plan för att skydda naturen9.2.2026 15:46:49 CET | Pressmeddelande
Sveriges handlingsplan för biologisk mångfald, som regeringen presenterade idag, mer än ett år för sent, är otillräcklig. Den är i mångt och mycket ompaketering av redan befintliga insatser, anser WWF.
Ny Lisa Larsson-figurin släpps i samarbete med WWF5.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu släpps ytterligare ett älskat kattdjur i keramik av Lisa Larson – en lejonhona. Under de senaste fyra åren har en figurin per år släppts: tigerhonan Greta, en elefantmamma med unge, noshörning och en leopard. WWFs och Lisa Larsons gemensamma historia går långt tillbaka i tiden och redan på 1970-talet släpptes serien ”Utrotningshotade djur”.
Svenskarna vill ha billigare hållbar mat – och starkare naturskydd29.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenskarna vill göra mer hållbara val i vardagen, men politiken måste bana väg. En ny undersökning från WWF visar att 79 procent svenskar skulle handla mer hållbar mat om den var billigare. Samtidigt anser drygt två av tre att regeringen bör öka sina insatser för en mer hållbar matkonsumtion.
Ny klimatranking: Svensk dagligvaruhandel släpar efter27.1.2026 06:02:00 CET | Pressmeddelande
Svenska dagligvarukedjor halkar efter när det gäller att mäta och rapportera mål för klimatutsläpp och andelen vegetariskt protein i försäljningen. Längst har dagligvaruhandelsföretag i Tyskland och Nederländerna kommit. Det visar en ny kartläggning av 27 dagligvarukedjor i åtta europeiska länder från organisationen Questionmark.
Våra hav är i kris – men vad vi lägger på tallriken spelar roll19.12.2025 14:48:27 CET | Debatt
Våra hav befinner sig i ett historiskt kritiskt läge. Temperaturen stiger, försurningen ökar, plastföroreningarna tilltar och syrefria bottnar breder ut sig. Samtidigt minskar den biologiska mångfalden i snabb takt; över 90 procent av världens fiskbestånd är överfiskade eller nära sin gräns – en utveckling som hotar både ekosystemens stabilitet och vår matförsörjning.