Strejkhot avblåst – pilotavtal klart för Braathens
14.2.2026 14:30:00 CET | Transportföretagen | Pressmeddelande
Svenska Flygbranschen, en del av Transportföretagen, har den 14 februari 2026 tecknat kollektivavtal med Svensk Pilotförening (SPF) för piloterna på Braathens. Därmed upphör alla varsel om stridsåtgärder och risken för strejk är över.

– Nu har vi ett avtal på plats, efter konfliktvarsel och medling. Avtalet är bra både för Braathens och för piloterna och är mer anpassat till bolagets nuvarande verksamhet. Kostnadsökningarna ligger inom märket, den ram som industrins parter satte för avtalsrörelsen 2025, säger Linn Sidén, förhandlingschef för Svenska Flygbranschen.
– Vi ska komma ihåg att det svenska inrikesflyget är nödvändigt för Sveriges produktivitet och tillgänglighet. Dessutom är det en viktig del av Sveriges säkerhet och beredskap och därför är det extra bra att vi nu har kommit till en lösning, säger Linn Sidén.
Kontakter
Seth ÖrbrinkPressansvarig, Transportföretagen
Tel:072-3266020seth.orbrink@transportforetagen.seTransportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Transportföretagen erbjuder utbildning mot psykisk ohälsa17.9.2026 12:42:45 CEST | Pressmeddelande
Transportföretagen erbjuder nu medlemsföretag en e-utbildning med konkreta verktyg för att stärka gemenskapen på arbetsplatsen och förebygga psykisk ohälsa.
Nästan åtta av tio svenskar nöjda med vägarna – men stora skillnader i landet10.9.2026 11:40:23 CEST | Pressmeddelande
78 procent av svenskarna anser att vägarna fungerar mycket eller ganska bra, visar en undersökning från Demoskop på uppdrag av Transportföretagen. Samtidigt finns stora regionala skillnader, både i vägnätets skick och i hur vägarna uppfattas.
Nytt statsbidrag kan rädda fordonsutbildningar8.9.2026 12:50:59 CEST | Pressmeddelande
Regeringens nya statsbidrag för små och kostsamma yrkesutbildningar är ett viktigt besked för svensk kompetensförsörjning. För transport- och motorbranschen kan satsningen rädda och utveckla utbildningar som är avgörande för företagens framtida kompetensbehov – även när elevgrupperna är små och utbildningen kräver dyr utrustning, särskilda lokaler och specialiserad kompetens.
Svensk e-handelsexport växer – stor ökning av paket till utlandet8.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svenska e-handlare säljer allt mer till kunder utomlands. Under andra kvartalet skickades 16 procent fler paket från svenska e-handlare till privatpersoner i andra länder än under samma period förra året. Det visar Transportföretagens Paketindex för årets andra kvartal.
Elektronisk synlighet för drönare möjlig men tidsplan saknas7.9.2026 10:41:56 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen har redan möjlighet att kräva elektronisk synlighet för drönare och bemannad luftfart. Det slår en ny utredning fast. Nu krävs en tydlig tidsplan för det fortsatta arbetet för att Sverige inte ska fortsätta gå miste om den effektivisering och innovation som drönarbranschen erbjuder.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum