Strejkhot avblåst – pilotavtal klart för Braathens
14.2.2026 14:30:00 CET | Transportföretagen | Pressmeddelande
Svenska Flygbranschen, en del av Transportföretagen, har den 14 februari 2026 tecknat kollektivavtal med Svensk Pilotförening (SPF) för piloterna på Braathens. Därmed upphör alla varsel om stridsåtgärder och risken för strejk är över.

– Nu har vi ett avtal på plats, efter konfliktvarsel och medling. Avtalet är bra både för Braathens och för piloterna och är mer anpassat till bolagets nuvarande verksamhet. Kostnadsökningarna ligger inom märket, den ram som industrins parter satte för avtalsrörelsen 2025, säger Linn Sidén, förhandlingschef för Svenska Flygbranschen.
– Vi ska komma ihåg att det svenska inrikesflyget är nödvändigt för Sveriges produktivitet och tillgänglighet. Dessutom är det en viktig del av Sveriges säkerhet och beredskap och därför är det extra bra att vi nu har kommit till en lösning, säger Linn Sidén.
Kontakter
Seth ÖrbrinkPressansvarig, Transportföretagen
Tel:072-3266020seth.orbrink@transportforetagen.seTransportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Trendbrott: Antalet e-handelspaket från utlandet minskar6.11.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter en lång period av kraftig tillväxt minskar nu antalet e-handelspaket från utlandet till svenska konsumenter. Samtidigt fortsätter second hand-handeln att växa kraftigt, med en ökning på drygt 41 procent jämfört med samma period ifjol. Även paket från svenska e-handlare till konsumenter utomlands fortsätter att öka. Det visar Transportföretagens Paketindex för årets tredje kvartal.
Elbilarna slår rekord – men svag bilmarknad riskerar att bromsa omställningen3.11.2026 16:14:10 CET | Pressmeddelande
Elektrifieringen av den svenska nybilsmarknaden går framåt, visar ny statistik från Trafikanalys. Nästan varannan ny personbil var eldriven i oktober, samtidigt som eldrivna lastbilar fortsätter att ta marknadsandelar. Men en svag bilmarknad och äldre bilar som blir kvar allt längre riskerar att bromsa omställningen.
Slopat karensavdrag kan kosta transportbranschen miljardbelopp om året28.10.2026 14:25:43 CET | Pressmeddelande
Transportbranschens sjuklönekostnader skulle öka med mellan 900 miljoner och 1,2 miljarder kronor per år om karensavdraget avskaffades, enligt nya beräkningar från Svenskt Näringsliv. För en bransch där många företag redan har pressade marginaler riskerar konsekvenserna att bli betydligt större.
Kraftig ökning av tjejer på fordons- och transportprogrammet23.10.2026 07:29:54 CEST | Pressmeddelande
Allt fler tjejer väljer gymnasieskolans fordons- och transportprogram. Ny statistik från Skolverket visar att antalet behöriga tjejer som antagits till årskurs ett har ökat med närmare 30 procent på två år. Samtidigt har det totala antalet antagna elever på programmet ökat och är nu på den högsta nivån sedan 2020.
Transportföretagen polisanmäler två kommuner för misstänkt olaga taxitrafik22.10.2026 09:46:31 CEST | Pressmeddelande
Vallentuna och Järfälla utför serviceresor och skolskjutsar i egen regi utan de taxitrafiktillstånd och taxiförarlegitimationer som Transportföretagen bedömer krävs för trafiken. Enligt Transportstyrelsen behöver frågan om deras tillståndsplikt prövas genom rättsväsendet. Transportföretagen polisanmäler därför de två kommunerna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum