Stopp i tågtrafiken på Malmbanan
15.2.2026 09:30:06 CET | Trafikverket | Pressmeddelande
Under natten till söndag, den 15 februari, spårade två vagnar ur på ett godståg på Malmbanan, mellan Kaisepakte och Stordalen, innan (sydost om) Abisko.
Händelsen ska ha skett i samband med en växling och med lägre hastighet på tåget.
– Vi har haft personal på plats under natten som avsynat banan och gjort en första bedömning av omfattningen av skadorna i järnvägsanläggningen. En första uppskattning är att det ska röra sig om cirka 20-25 slipers, en växel samt rälsbrott, säger Anna Lindahl, enhetschef underhåll järnväg norra regionen.
Trafikverket har i nuläget ingen prognos för när trafiken kan komma igång igen. Röjningsarbetet påbörjas så snart som möjligt under dagen.
– En kranbil kommer att lyfta bort de två vagnarna som klivit ur sitt läge, därefter kan skadorna i anläggningen överblickas helt, säger Anna Lindahl.
Det är framförallt godstrafik som påverkas av stoppet. Kontakta ditt tågbolag för mer information om din resa påverkas.
Kontakter
Trafikverkets presstjänst, 0771-31 15 00, extra öppet söndag 15 februari till kl 13.00 (ordinarie öppettider vardagar klockan 08.00-16.30).
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Trafikverket analyserar kapacitetsbehoven kring Stockholms centralstation i nytt uppdrag3.9.2026 15:48:09 CEST | Pressmeddelande
Stockholms centralstation är en central knutpunkt för hela Sveriges tågtrafik. Trafikverket välkomnar det nya regeringsuppdraget som handlar om att säkra Stockholm central för framtida tågtrafik och resenärer.
Första delen av nya E20 förbi Mariestad öppnar för trafik2.9.2026 11:31:33 CEST | Pressmeddelande
Den 4 september öppnar den första delen av nya E20 förbi Mariestad mellan Hindsberg och Muggebo för trafik. Ytterligare en del av E20 i Västra Götaland får därmed ökad trafiksäkerhet samt färbättrad framkomlighet.
Tåg leds om när Västra stambanan rustas upp2.9.2026 09:21:08 CEST | Pressmeddelande
Även i höst, med start denna vecka, kommer tågtrafiken att vara avstängd ett antal helger när Västra stambanan rustas upp. Därför leds tåg om på andra banor, främst mellan Vänersborg, Herrljunga och Borås. Ta det extra försiktigt vid de obevakade plankorsningarna.
Den 4 september öppnar vi upp för trafik på E4 över Röttlebron - tre veckor tidigare än beräknat2.9.2026 09:17:16 CEST | Pressmeddelande
Vi har gjort flera olika åtgärder på Röttlebron under delar av 2025 och 2026 med bland annat broreparationer på den bärande konstruktionen det vill säga på pelarna och bågen under bron i norr- och södergående riktning. I och med underhållsåtgärderna har vi ökat framkomligheten och säkerheten på sträckan.
Fokus på elfordon i anläggningsbranschen31.8.2026 10:16:29 CEST | Pressinbjudan
Onsdag den 2 september bjuder Trafikverket in till ett öppet hus med fokus på elfordon inom anläggningsbranschen. Syftet är att knyta kontakter mellan leverantörer av elfordon och potentiella entreprenörer inför kommande dubbelspårsutbyggnad mellan Dingersjö och Kubikenborg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum