Tacosås från Snack Day topptestad – kniper andraplatsen i stort konsumenttest
5.3.2026 09:00:00 CET | Lidl Sverige | Nyheter
Tacosåsen från Snack Day har utsetts till en av marknadens främsta i Gotlands Allehandas stora test av tacosåser. I ett blindtest utfört av en testpanel fick såsen det höga betyget 4 av 5, vilket innebär en ärofylld andraplats i det nio produkter starka startfältet.

Snack Day tacosås imponerade på panelen genom sin föredömliga helhet och beskrivs som en klassisk och god sås. En av deltagarna lyfte särskilt fram en distinkt och stark eftersmak av spiskummin. Panelens sammanfattande omdöme var att detta är en trygg sås som passar de flesta.
Testet, som publicerades den 16 februari 2026, genomfördes som ett blindtest av sex personer. Panelmedlemmarna bedömde såsernas smak, utseende och konsistens, för att därefter sätta ett helhetsbetyg mellan 1 och 5. Med sitt betyg på 4 av 5 placerade sig Snack Day som tvåa i testet. Utöver den starka andraplatsen och det goda smakbetyget utmärker sig Snack Day även som ett av de mest prisvärda alternativen i testet med ett kilopris på 43,04 kr.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seOm oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 210 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidl lanserar nytt bonussystem med fler belöningar och valmöjligheter2.11.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 2 november lanserar Lidl Sverige ”Lidl Poäng” i Lidl Plus-appen. Det innebär mer flexibilitet, valfrihet och möjligheter att spara pengar på sina inköp. Kunder samlar poäng på varje köp som kan lösas in mot belöningar – där utbudet nu växer till över 400 olika alternativ. Poängen är dessutom giltiga i två år.
Nu har Lidl öppnat toppmodern butik i Haninge Centrum22.10.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ett hundratal personer lockades till invigningen av Lidls nya butik i Haninge Centrum torsdag 22 oktober. Etableringen har varit efterlängtad och den nya fullsortimentsbutiken möjliggör nu en ännu mer prisvärd veckohandling för Haningeborna.
Lidl och WWF når milstolpar inom råvaruinköp av kaffe16.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag är 100 % av kaffet som säljs under Lidl Sveriges egna märkesvaror certifierat enligt Rainforest Alliance, Fairtrade eller EU-ekologiskt. I och med det har Lidl Sverige uppnått sitt mål för certifiering av kaffe – en viktig milstolpe i det strategiska samarbetet med WWF.
Lidl och WWF når milstolpar inom råvaruinköp av te15.10.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
I dag är 100 % av det te som säljs inom Lidl Sveriges egna märkesvaror certifierat enligt Rainforest Alliance, Fairtrade eller EU-ekologiskt. Därmed har Lidl Sverige har uppnått sitt ambitiösa mål för certifiering av te – en viktig milstolpe i det strategiska samarbetet med WWF.
Brist på svenskt kött driver var fjärde svensk till importerat – hotar svensk matförsörjning15.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
När det råder brist på svenskt kött drivs nästan var fjärde svensk (24 procent) köpa importerat kött i brist på svenska alternativ, medan hela 92 procent anser att Sverige måste öka sin självförsörjningsgrad. Samtidigt oroar sig två av tre för matförsörjningen vid en kris. Det visar den nya rapporten ”Svenskarna och köttet” från Lidl Sverige som i dag presenteras på Sveriges största lantbruksmässa Elmia Lantbruk.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum