Östersund i blickpunkten under Järnvägsforum Norr
17.2.2026 12:12:05 CET | Östersunds kommun | Pressinbjudan
Den 19–20 februari står Östersund värd för Järnvägsforum Norr 2026 – en av Sveriges viktigaste arenor för samtal om järnvägens och transportinfrastrukturens roll i samhällsutvecklingen, konkurrenskraften och Sveriges beredskap.
Forumet, som arrangeras av Intresseföreningen Norrtåg, samlar ledande politiker, myndigheter och näringsliv för att diskutera hur transportinfrastrukturen ska möta behoven i ett nytt Europa – där klimat, konkurrenskraft och säkerhet står högt på agendan.
På plats finns flera av Sveriges mest namnkunniga företrädare inom infrastruktur och samhällsutveckling, däribland Andreas Carlson (KD), infrastruktur- och bostadsminister.
– Det är ett privilegium att välkomna Andreas Carlson och så många centrala beslutsfattare till Östersund. Järnvägsforum Norr är en nationell arena där Sveriges infrastruktur diskuteras på högsta nivå. För oss är det också ett tillfälle att visa att Östersund är ett strategiskt nav i Norden, säger Niklas Daoson (S), kommunstyrelsens ordförande i Östersunds kommun.
– Att vi får till snabbare restider med tåg till och från Stockholm är avgörande för klimatet, företagens konkurrenskraft och kompetensförsörjningen. När den nationella transportplanen formas är det viktigt att beslut grundas i de faktiska behov som finns i växande regioner som vår, säger Effie Kourlos (C), kommunstyrelsens vice ordförande i Östersunds kommun.
Lokala prioriteringar med nationell effekt
Östersund befinner sig i en stark tillväxtfas med stora investeringar och nya etableringar inom industri, energi och försvar. Samtidigt är kapaciteten i dagens infrastruktur en begränsande faktor.
Kommunens prioriteringar är tydliga:
- Ökad kapacitet och högre hastighet på Norra stambanan Östersund–Gävle, för att möjliggöra kortare restider och stärkt konkurrenskraft.
- Utbyggnad av Mittbanan Östersund–Storlien, som del av det internationella stråket Trondheim–Stockholm.
- Ny sträckning av E14/E45 Lockne–Optand, för att undanröja dagens flaskhals, frigöra 140 hektar industrimark, möjliggöra bostäder och stärka militär mobilitet och trafiksäkerhet.
En restid på fyra timmar mellan Östersund och Stockholm skulle kraftigt stärka arbetsmarknaden och näringslivet. Samtidigt är en ny vägdragning avgörande för att möta både tillväxt och totalförsvarets krav.
– Det handlar inte om regional särbehandling. Det handlar om att bygga ett robust och sammanhållet transportsystem som stärker hela Sverige. När navet fungerar, fungerar också flödena mellan Norge, Norrland och södra Sverige, säger Niklas Daoson.
För dig som planerar att bevaka forumet:
Här finns program, information och kontaktuppgifter för intervjuförfrågningar:
https://mailchi.mp/80808e3e8b2c/jvfn-press-6428982?e=%5BUNIQID%5D
Nyckelord
Följ Östersunds kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Östersunds kommun
Viktig information till allmänheten om oexploderad ammunition, OXA, i gammalt skjutfältsområde7.4.2026 09:05:26 CEST | Pressinbjudan
Skyltar som varnar för oexploderad ammunition, OXA, kommer att sättas upp i markområdet mellan kraftvärmeverket och arenorna. Området ligger mellan de nordligaste bostadsområdena på Stadsdel Norr, Arenabyn, Litsvägen, E 14, och Lugnviks industriområde. Media inbjuds att träffa och ställa frågor till företrädare för Östersunds kommun vid Östersunds arena. Skyltuppsättning pågår i området. Plats: Parkeringen bakom arenan, in mot bandyplanen. Tid: Tisdag 7 april klockan 11:00.
Prefabväggar på väg – nytt vattenverk i Östersund går in i genomförandefas31.3.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Projektet Nytt vattenverk i Östersund går nu vidare i genomförandet efter att kontrakt för fas 2 har tecknats och trätt i kraft. Den 7 april anländer de första prefabricerade väggarna till anläggningen, vilket markerar att byggnationen nu blir tydligt synlig på plats.
Ny inriktning för försäljning av arenanamn i Östersund – ska stärka tävlingsverksamhet och gynna föreningslivet18.3.2026 08:59:59 CET | Pressmeddelande
Östersunds kommun öppnar upp för en ny inriktning som ger fyra föreningar möjlighet att sälja arenanamnet till tre kommunägda arenor. Syftet är att långsiktigt stärka tävlingsverksamhet på hög nivå som bidrar till kommunens varumärke, attraktivitet och besöksnäring.
Östersunds kommun på Åre Business Forum – fokus på investeringar, etableringar och framtidens näringsliv17.3.2026 13:40:05 CET | Pressmeddelande
Östersunds kommun deltar på årets Åre Business Forum tillsammans med regionala aktörer och näringsliv för att lyfta Jämtland Härjedalens möjligheter för investeringar, etableringar och tillväxt. Under forumet arrangeras ett scenprogram där representanter från näringsliv, offentlig sektor och försvar diskuterar regionens strategiska betydelse och de affärsmöjligheter som växer fram.
Fritidsguider hjälper barn och unga i Östersund att hitta sin grej11.3.2026 08:31:48 CET | Pressmeddelande
Alla barn och unga förtjänar en meningsfull fritid. I Östersund finns därför fritidsguider som stöttar familjer med barn från förskoleklass till och med årskurs 9 att hitta fritidsaktiviteter som passar just dem.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum