Kunskapsprov bör vara giltiga i ett år
18.2.2026 09:30:00 CET | Transportstyrelsen | Pressmeddelande
Transportstyrelsen föreslår att giltighetstiden för kunskapsprov för körkortsbehörighet B ska förlängas från dagens fyra månader till ett år. Det skulle innebära att många personer slipper göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut. Nu skickas förslaget ut på remiss.

I dagsläget är ett godkänt kunskapsprov för behörighet B giltigt i fyra månader. Under den tiden behöver en person också genomföra ett godkänt körprov för att ett körkort ska utfärdas. I annat fall tvingas en körkortstagare göra om kunskapsprovet på nytt. Under ett år gör cirka 9 000 personer två eller flera godkända kunskapsprov.
– Att tvingas bevisa sin kompetens genom att göra samma prov flera gånger under relativt kort tid är inte rimligt. Dessutom innebär en förlängning att giltighetstiden för behörighet B harmoniseras och blir enhetlig med vad som gäller för andra behörigheter, säger Transportstyrelsens generaldirektör Jonas Bjelfvenstam.
Historiska orsaker
De nuvarande reglerna har sitt ursprung i tanken om ett sammanhållet förarprov, det vill säga att en körkortstagare skulle boka proven samtidigt och att proven skulle ligga nära varandra i tid. Om proven hölls ihop skulle körkortstagaren också genomföra teori- och körutbildningen parallellt. Sedan dess har många regler ändrats. Kravet på att båda proven skulle bokas samtidigt togs bort för sex år sedan.
Dagens förhållandevis korta giltighetstid medför dock att förare som inte är tillräckligt redo chansar och kör upp ändå, med underkännande som följd. Det kan också innebära att den som underkänns vid ett första körprov inte hinner boka ett nytt körprov inom den tid kunskapsprovet är giltigt.
– Det är orimligt kort tid och skapar onödig stress för flera som fått underkänt på första körprovet och har svårt att hinna köra upp igen inom fyra månader. Samtidigt är det viktigt att förare hinner förbereda sig till förarprovets olika moment. Att förlänga giltighetstiden för kunskapsprovet så att förare slipper chansa med körprov är att sätta människor framför ett förlegat system. Förändringen kan leda till kortare köer till provmomenten, fler förare som är bättre förberedda inför förarprovet och en bättre ordning för de som ska ta körkort, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Bakgrunden till förändringen som Transportstyrelsen nu föreslår är att regeringen gav Transportstyrelsen i uppdrag att se över reglerna kopplade till förarutbildningen. Det förslag som myndigheten nu går vidare med var ett av de förslag som togs fram som svar på regeringsuppdraget.
Förslag skickas på remiss
Transportstyrelsen skickar nu ut förslaget om förändrade föreskrifter på remiss. Regeländringarna i det nu utskickade förslaget bedöms kunna träda ikraft den 17 augusti 2026.
Nyckelord
Kontakter
Mikael AnderssonPresschef
Tel:010-495 40 91mikael.andersson@transportstyrelsen.seTransportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seTransportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Norrköpingspolisen får klartecken för drönare utom synhåll10.8.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen har fattat beslut om att inrätta ett tillfälligt D-område och en geografisk UAS-zon över delar av Norrköping. Det här möjliggör för polisen att använda drönare utan att operatören har direkt visuell kontakt med drönaren under flygningen. – Beslutet visar hur olika luftrumsbrukare kan samexistera genom tydliga regler, en balanserad ansvarsfördelning och riskbaserade säkerhetsåtgärder, säger Christoffer Massinger, sakkunnig vid Transportstyrelsen.
Populärt att flyga sommar och vår7.8.2026 08:34:58 CEST | Nyheter
Fler flög utomlands under årets andra kvartal, samtidigt som färre flög inrikes. Det visar ny statistik från Transportstyrelsen, där årets andra kvartal jämförs med samma period året innan.
Introduktionsutbildningen tas bort – det här behöver du ha koll på30.7.2026 08:05:00 CEST | Pressmeddelande
Från och med den 1 augusti 2026 slopas kravet på introduktionsutbildning för handledare och elever vid privat övningskörning för behörighet B. – Det ställs fortfarande krav på både handledare och elev. Den som ska handleda behöver skicka in en ansökan till Transportstyrelsen och uppfylla kraven för att bli godkänd som handledare. Eleven behöver ha ett giltigt körkortstillstånd, säger Katarina Norén, enhetschef vid Transportstyrelsen.
Transportstyrelsen ser över elsparkcykelregler27.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen har påbörjat ett arbete med att se över de regler som styr användning av elsparkcyklar. Syftet är undersöka om dagens regler är ändamålsenliga eller om de behöver revideras och kompletteras.
Utbildningen för yrkesförare förnyas1.7.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Nu genomförs förändringar för att modernisera yrkesförarutbildningen: – Det kommer att bli möjligt med distansundervisning som inte är lärarledd, det som kallas e-lärande, och en del av körträningen kommer att kunna göras i en avancerad simulator, säger Mats Hjälm, utredare vid Transportstyrelsen
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum