Utmaningar för europeiska företag i Kina – risker med dataflöden
18.2.2026 09:23:22 CET | Kommerskollegium | Pressmeddelande
De gränsöverskridande dataflödena mellan EU och Kina är begränsade på grund av regelverk och säkerhetsrelaterade överväganden. EU måste hantera skillnaderna så att kostnader och risker minskar för europeiska företag – det visar en ny analys från Kommerskollegium.

Ur EU:s perspektiv är det särskilt svårt att överföra personuppgifter till Kina, eftersom Kina inte uppfyller kraven för ett beslut om tillräcklig skyddsnivå. Det är problematiskt att säkerställa skydd mot att kinesiska myndigheters får tillgång till data. Från kinesisk sida begränsar lokaliseringskrav och säkerhetsprövningar ofta möjligheten att föra ut data. Det innebär att europeiska företag i praktiken måste använda separata lösningar för den kinesiska marknaden, vilket innebär högre kostnader för företagen.
– EU bör inte räkna med ett betydande närmande av regelverken mellan EU och Kina. I stället bör unionen försöka hantera skillnaderna på ett sätt som minskar kostnader och risker för europeiska företag. EU bör undersöka möjligheten att stödja företagens riskhantering och skydda immaterialrätt, till exempel genom att främja kryptering och andra tekniska skyddsåtgärder, säger Hannes Berggren, utredare på Kommerskollegium.
Samtidigt behöver EU fördjupa det digitala samarbetet med pålitliga handelspartner. Det kan ske genom att utveckla moderna digitala handelsavtal och partnerskap, samt genom att delta i internationella initiativ som Data Free Flow with Trust (DFFT), ett samarbete inom Organisationen för ekonomiskt samarbete och utveckling (OECD). En sådan strategi kan stärka Europas konkurrenskraft och samtidigt skydda den ekonomiska säkerheten.
Nyckelord
Kontakter
Pressansvarig Karin FlygareKommerskollegium
Tel:08-690 49 00press@kommerskollegium.seLänkar
Kommerskollegium är Sveriges myndighet för utrikeshandel, EU:s inre marknad och handelspolitik.
Följ Kommerskollegium
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kommerskollegium
Svensk export av motorfordon till Indien kan öka med närmare 90 procent2.6.2026 13:36:53 CEST | Pressmeddelande
Ett framtida frihandelsavtal mellan EU och Indien kan skapa stora möjligheter för svensk export, särskilt inom fordonsindustrin samt sektorerna för metaller, maskiner och elektrisk utrustning. Det visar nya simuleringar från Kommerskollegium.
Kommerskollegium får ansvaret för Sveriges krishantering inom Imera29.5.2026 10:07:14 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har beslutat att Kommerskollegium ska ansvara för samordningen av Imera, EU:s nya lag om kris och motståndskraft. Den 29 maj börjar lagen att tillämpas inom EU.
Systematiska brister i varor som direktimporteras till konsumenter30.3.2026 10:07:12 CEST | Pressmeddelande
E-handel i form av direktimport av varor till konsumenter via plattformar online har på kort tid blivit ett stort problem i EU. Det finns ett glapp mellan regelverken och den volym och logik som präglar handeln, vilket innebär risker för människors hälsa och säkerhet. Samtidigt riskerar seriösa aktörer att slås ut från marknaden. Det visar en ny analys från Kommerskollegium.
Sverige behöver lösningar för mobilbetalningar över nationsgränserna3.2.2026 10:05:27 CET | Pressmeddelande
Sverige saknar i dag fungerande lösningar för gränsöverskridande mobila betalningar och riskerar att halka efter andra EU-länder. Det visar en ny analys från Kommerskollegium.
Svensk export till USA kan minska om Trumps nya tullar införs20.1.2026 15:44:21 CET | Pressmeddelande
Om amerikanska tilläggstullar på 10 procent införs kan svensk export till USA minska med 16 procent, vid 25 procent kan den minska ytterligare till cirka 28 procent. Det visar Kommerskollegiums nya simuleringar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum