Fler omfattas av EU:s kör- och vilotidsregler
26.2.2026 08:30:00 CET | Transportstyrelsen | Pressmeddelande
Från den 1 juli gäller EU:s regler om kör- och vilotider även för internationella godstransporter med lättare transportfordon och vid cabotage. Förändringen påverkar fordon mellan 2,5 och 3,5 ton och innebär nya krav på både förare och företag.

Hittills har EU:s regler om kör- och vilotider främst gällt tyngre yrkesmässig trafik. Men från sommaren 2026 omfattas även internationella godstransporter med fordon vars totalvikt, inklusive släp eller påhängsvagn, ligger mellan 2,5 och 3,5 ton, samt vid cabotage med den här typen av fordonskombinationer. Reglerna gäller om transporten inte omfattas av något undantag.
Förändringen påverkar bland annat hur länge en förare får köra per dag, när raster måste tas och hur lång dygnsvilan ska vara. Reglerna beskriver också hur färdskrivaren ska användas.
– Det här är lätta fordon och fordonskombinationer som inte tidigare har berörts av EU:s kör- och vilotidsregler. Det är därför viktigt att känna till att reglerna nu ändras för dem som också kör internationellt, säger Fredrik Lorenz, utredare vid Transportstyrelsen.
Transporter i Europa
Internationella transporter innebär att transporten startar respektive slutar i olika länder inom EU eller EES, samt i Schweiz eller Storbritannien. Körningar utan last, om de har samband med en sådan transport, omfattas också.
– Det räcker att en del av körningen är internationell för att EU-reglerna ska träda in, säger Fredrik Lorenz.
Nya krav på förare och företag
Förändringen innebär nya krav på både förare och företag – bland annat på färdskrivare och tillhörande kort.
Fordonet måste vara utrustat med en så kallad smart färdskrivare, version 2. Föraren behöver ett personligt förarkort som sätts in i färdskrivaren. Företaget måste i sin tur ha ett företagskort för att kunna ladda ner och spara uppgifterna.
Om samma fordon därefter används för nationella transporter i Sverige gäller i stället de svenska reglerna om vilotider vid vissa vägtransporter. Då ska normalt en personlig tidbok användas, men om fordonet är utrustat med färdskrivare får även den användas.
Ansökan om förarkort och företagskort görs via Transportstyrelsens e-tjänster. Installation av färdskrivare får endast göras av ackrediterade verkstäder.
Nyckelord
Kontakter
Fredrik Lorenzutredare, Transportstyreslen
Tel:010-495 40 17Fredrik.Lorenz@transportstyrelsen.seTransportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seLänkar
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Prognosen: Flygets återhämtning i sikte20.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Inom sex år kan passagerarantalet i luften vara tillbaka på de nivåer som förekom före pandemin – men med stora skillnader för in- och utrikesflyget. Det visar Transportstyrelsens nya långtidsprognos för åren 2026-2032. Osäkerheten bedöms dock vara stor på grund av kriget i Mellanöstern.
Så undviker du farorna på sjön19.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Motorhaveri, grundstötning eller fall överbord. Kantring, hoppet i land eller kollision med annan båt. Nu är den efterlängtade båtsäsongen här, men mycket kan också gå snett till sjöss. Särskilt för den som ger sig ut oförberedd. Transportstyrelsen tipsar om hur du gör båtlivet hållbart i längden.
Insatser krävs mot den fruktade havsspyan13.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Via fritidsbåtar sprids invasiva främmande arter till olika vattenområden i Sverige. Nu finns en ny gemensam riktlinje för hela Östersjöområdet och Nordostatlanten. Genom att hålla skrovet rent från påväxt ska båtägare ta upp kampen mot bland annat den fruktade havsspyan.
Nya förarstödssystem och pågående EU-process för Tesla11.5.2026 08:35:24 CEST | Nyheter
Nya regelverk för mer avancerade förarstödssystem har tagits fram inom UNECE och EU. Regelverken börjar nu träda i kraft, vilket innebär att nya fordon kan godkännas med sådan funktionalitet och snart finns på svenska vägar. Transportstyrelsen har varit delaktig i arbetet med att ta fram regelverken. – Vi ser positivt på teknikutvecklingen inom förarstödssystem, med trafiksäkerhet som en central utgångspunkt, säger Hans Nordin, utredare vid Transportstyrelsen.
Störningar påverkar Transportstyrelsens system10.5.2026 17:46:03 CEST | Pressmeddelande
Den senaste tiden har olika driftstörningar drabbat Transportstyrelsens it-system. Bland annat har e-tjänsterna inte gått att använda. Men nu fungerar återigen samtliga e-tjänster och förarproven hos Trafikverket.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum