Grant Thornton satsar i Linköping – inviger ny mötesplats för näringslivet
5.3.2026 07:30:00 CET | Grant Thornton Sweden AB | Pressmeddelande
I mars flyttar Grant Thornton in i nyrenoverade lokaler mitt i centrala Linköping. En ombyggd restauranglokal har blivit ett modernt kontor för närmare 60 medarbetare inom revision, redovisning, lön och skatt. Med flytten vill Grant Thornton stärka sin roll i en region där många företag just nu investerar och växer.

Den tidigare restauranglokalen har renoverats och öppnats upp med stora fönster mot gågatan, vilket ger en tillgänglig och välkomnande miljö. Flytten går förvisso bara rakt över Stora torget, men innebär ett tydligt lyft när det gäller arbetsmiljö, layout och möjligheter till samarbete.
- Kontoret har utformats som en modern mötesplats med fina konferensrum och flexibla ytor anpassade för kunddialog och kunskapsutbyte. De nya lokalerna skapar samtidigt en mer sammanhållen arbetsmiljö än tidigare, då den gamla kontorslösningen bestod av en lång korridor och separata arbetsytor, berättar kontorschefen Emelie Hansson.
Rent organisatorisk hänger Grant Thorntons kontor i Linköping samman med det i Norrköping. För de närmare 60 medarbetarna i Östergötland innebär det att man har fler kollegor i det dagliga arbetet och att kundteamen sätts samman över kontorsgränserna. För kunderna innebär det ännu högre tillgänglighet och fler specialister.
- Till skillnad från andra aktörer i regionen samlar vi på Grant Thornton alla tjänsteområden under ett och samma tak, vilket ger företag i regionen en helhetspartner inom ekonomiska tjänster för både operativa och strategiska behov. Förutom vår lokala förankring har vi också ett globalt nätverk av kompetens, säger Emelie Hansson.
Emelie Hansson märker av en stark utveckling i regionen.
- Flytten sammanfaller med en period där många företag i regionen visar stark framtidstro, och kontoret står väl rustat för att stödja dem i deras fortsatta utveckling, säger hon.
Grant Thornton fortsätter även att utveckla sitt långsiktiga samarbete med universitetet. Under våren planeras flera aktiviteter på kontoret. Ambitionen är att skapa en naturlig mötesplats där studenter och näringsliv enkelt kan få kontakt.
Den nya mötesplatsen invigs den 12 mars.
För mer information eller om du vill komma på invigningen, vänligen kontakta:
Emelie Hansson
emelie.hansson@se.gt.com
0722-25 98 38
Nyckelord
Kontakter
Emelie Hansson. kontorsansvarig Grant Thornton Linköping
emelie.hansson@se.gt.com
0722-25 98 38
Länkar
Följ Grant Thornton Sweden AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Grant Thornton Sweden AB
Regnskapsprofilen Martine Aas Dale til nye Grant Thornton Norge24.6.2026 12:57:00 CEST | Pressmeddelande
Grant Thorntons satsing i Norge akselererer ytterligere. Nå er det klart at den erfarne regnskapsprofilen Martine Aas Dale slutter seg til det nye selskapet.
Grant Thorntons årsresultat: Framtidsfokus och tillväxtambitioner17.6.2026 07:37:00 CEST | Pressmeddelande
Grant Thornton släpper nu årsresultatet för verksamhetsåret 25/26. Tillväxten landar på drygt fyra procent och lönsamheten är fortsatt god. Delägarkretsen är fortsatt jämställd och personalomsättningen går ner. Bland höjdpunkterna finns bland annat samarbetet med SHL och etableringen i Norge. Den nordiska satsningen har nyligen följts upp med en sammanslagning med finska Grant Thornton.
Grant Thornton Sverige går ihop med Grant Thornton Finland15.6.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu är det klart att Grant Thornton Finland med 80 medarbetare går samman med Grant Thornton Sverige. Tillsammans med etableringen i Norge stärker Grant Thornton därmed det nordiska erbjudandet och antalet medarbetare passerar 1500.
Grant Thornton rekrutterer Lene Halvorsen til nye Grant Thornton Norge12.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den erfarne skattejuristen Lene Halvorsen er neste person som slutter seg til nye Grant Thornton, som starter opp i Norge i september. Dermed utvides den nordiske satsningen med kompetanse innen skatt og merverdiavgift. Samtidig avslører den påtroppende Norge-lederen at flere er på vei inn.
Grant Thornton ny hållbarhetspartner till Nordea Open29.5.2026 08:55:00 CEST | Pressmeddelande
Grant Thornton ingår partnerskap med Nordea Open och tar rollen som hållparhetspartner till tennisturneringen i Båstad 6-19 juli. Samarbetet är ett viktigt steg i arbetet med att ytterligare stärka turneringens hållbarhetsambitioner och sätta ett ekonomiskt värde på Nordea Opens påverkan på lokalsamhället, regionen och tennisen i stort.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum