Facken i välfärden: En skattebroms kommer att slå mot välfärden
4.3.2026 15:48:31 CET | Sveriges Lärare | Pressmeddelande
I dag kom den så kallade Skattebromsutredningen (Belägg för broms?) som föreslår en statlig straffskatt på upp till 25 procent för kommuner och regioner som höjer skatten för att finansiera välfärden. Facken i välfärden anser att förslaget slår undan benen för en generell välfärd.

De senaste 25 åren har inte Sveriges kommuner, i snitt, höjt skatten varför Facken i välfärden frågar sig vilket problem regeringen vill lösa? Exempel från andra länder, som exempelvis Danmark, visar att skattebromsar har dålig eller ingen effekt på lång sikt. Facken i Välfärden anser att ett sådant förslag minskar kommuninvånarnas bestämmanderätt över sin egen välfärd. Facken i välfärden oroar sig för att regeringen kommer att gå vidare med förslag om skattebroms trots dess uppenbara nackdelar för välfärden.
– Att regeringen över huvud taget vill begränsa kommuners och regioners möjlighet att finansiera sitt viktigaste uppdrag – välfärden signaler att låga skatter är viktigare för regeringen än en välfungerande välfärd. Men självklart måste vi vara rädda om skattebetalarnas pengar, säger Heike Erkers, ordförande Akademikerförbundet SSR.
"Skattebroms helt fel väg att gå"
Facken i välfärden betonar behoven av stabil finansiering för att möjliggöra handlingsutrymmet för att möta de lokala behoven i verksamheterna.
– Skattebromsen kommer försämra möjligheterna att ge invånarna den vård, skola, omsorg och socialtjänst som de har rätt till. Vi vill se att statsbidragen måste vara generella och värdesäkrade - det är då de kan användas där de behövs mest, säger Veronica Magnusson, ordförande för Vision.
– Varken stat eller kommun tar idag tillräckligt ansvar för välfärd och utbildning. En skattebroms är helt fel väg och skapar större osäkerhet när det gäller ekonomiska resurser till välfärden, säger Anna Olskog, ordförande för Sveriges Lärare.
Staten tar inte ansvar för välfärden
Facken i välfärden är överens om att det är dags att indexera statsbidragen för att skapa förutsägbarhet. Problemet är inte kommunernas skattenivåer, utan att staten inte tar ett tillräckligt ansvar för välfärden.
– Bemanningen behöver öka och arbetsmiljön förbättras. Vi vill se satsningar som faktiskt gör skillnad för alla våra hårt arbetande medlemmar. Nedmonteringen av välfärden måste stoppas, säger Malin Ragnegård, ordförande fackförbundet Kommunal.
– Stabil och långsiktig finansiering är inte en kostnad, utan en förutsättning för säker vård. Det är så vi behåller erfarenhet, lockar nya kollegor och bygger en hållbar hälso– och sjukvård, säger Sineva Ribeiro, ordförande Vårdförbundet.
FAKTA
Facken i Välfärden, FiV, består av: Akademikerförbundet SSR, Facket Kommunal, Sveriges Lärare, Fackförbundet Vision och Vårdförbundet. Tillsammans representerar vi 1.2 miljoner medarbetare i välfärdens professioner; exempelvis barnmorskor, barnskötare, bibliotekarier, biomedicinska analytiker, förskollärare, lokalvårdare, lärare, personalvetare, personliga assistenter, räddningspersonal, röntgensjuksköterskor, samhällsvetare, socionomer, sjuksköterskor, studie- och yrkesvägledare, undersköterskor och vårdbiträden.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Sveriges Lärare
Tel:08-502 715 15press@sverigeslarare.seOm Sveriges Lärare
Sveriges lärare har det viktigaste samhällsuppdraget – att ge våra barn och elever en likvärdig utbildning av hög kvalitet. Och lärare ska ha bra löner och bra villkor. Som det största akademikerförbundet jobbar vi för att göra skillnad för Sveriges lärare och studie- och yrkesvägledare. Med cirka 300 000 medlemmar är vi en kraft att räkna med på varje arbetsplats.
Följ Sveriges Lärare
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Lärare
Historisk reglering av lärares undervisningstid: "En seger för hela lärarkåren"30.6.2026 09:50:00 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har nu beslutat om den förordning som reglerar hur lärares undervisningsuppdrag ska fördelas mellan undervisning, planering och uppföljning. Den här reformen innebär den största förbättringen av lärares arbetsvillkor på den här sidan seklet. Äntligen!
Notan för skolmisslyckanden: 25 miljarder22.6.2026 08:33:23 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Lärare kan i en ny rapport visa på vad skolmisslyckanden kostar ur ett samhällsperspektiv: 25 miljarder över en femårsperiod, för en enda årskull. – Sverige har inte har råd med uteblivna investeringar i skola och utbildning. Det är nu tydligare än någonsin, säger Sveriges Lärares förbundsordförande Anna Olskog. I morgon, tisdag, diskuteras frågan i Sveriges Lärares seminarium i Almedalen.
Över 50 elever per behörig lärare på fritidshemmen i tre av fyra kommuner17.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter flera års försämring ligger lärartätheten i fritidshemmen på historiskt låga nivåer. I tre av fyra kommuner i landet går det över 50 elever på varje behörig lärare. – Fritidshemmen har nedprioriterats under lång tid, säger Anna Olskog på Sveriges Lärare.
Viktiga steg för bättre kvalitet i förskolan16.6.2026 09:25:32 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Lärare välkomnar flera viktiga besked i förskoleutredningen, som presenterades i dag. Särskilt positivt är att det nu föreslås en ökad tydlighet kring barngruppernas storlek och personaltäthet. Det är avgörande för både kvalitet och arbetsmiljö i förskolan.
Manifestation för skolan10.6.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Lärares föreningar i Stockholmsområdet anordnar en manifestation på Sergels torg den 14 juni. Svensk skola står inför viktiga refomer, men samtidigt sker neddragningar och besparingar runtom i landet. Detta är inte hållbart. Allmänhet och media är välkomna!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum