Alexandra - för Kvinnor & HälsaAlexandra - för Kvinnor & HälsaAlexandra - för Kvinnor & Hälsa

Kvinnors hjärthälsa i fokus i rikstäckande kampanj

6.3.2026 07:00:00 CET | Alexandra - för Kvinnor & Hälsa | Pressmeddelande

Dela

Hjärt- och kärlsjukdomar är den vanligaste dödsorsaken bland kvinnor i Sverige. Under mars och april genomförs därför den rikstäckande kampanjen Woman in Red runt om i landet för att öka kunskapen om kvinnors hjärthälsa och samla in pengar till medicinsk forskning inom kvinnohälsa.

I år arrangeras Woman in Red-evenemang på 11 orter runt om i landet
I år arrangeras Woman in Red-evenemang på 11 orter runt om i landet

Kampanjen drivs av organisationen Alexandra – för Kvinnor & Hälsa och genomför evenemang där forskare, läkare och engagerade deltagare samlas kring frågan om ökad kunskap om kvinnors hälsa, med särskilt fokus på hjärt- och kärlsjukdomar. 

Under mars och april månad arrangeras Woman in Red-evenemang på totalt 11 orter runt om i Sverige. Kvällarna består av en mix av kunskap genom föreläsningar av medicinska experter, kulturinslag och bidrag till forskning inom kvinnohälsa.

En central del av kampanjen är insamling till forskning om kvinnors hälsa. Genom föreningens 90-konto samlas dessa medel in och går till forskningsstipendier för unga forskare. 

I år delar insamlingsstiftelsen Kvinnor & Hälsa ut forskningsstipendier på totalt 500 000 kronor. Stipendierna i år går till forskning om hjärt- och kärlsjukdomar, endometrios och för första gången även reumatiska sjukdomar. Stipendiaterna presenteras den 16 mars 2026 i Stockholm.

Fakta om kampanjen:

Woman in Red är en årlig rikstäckande kampanj för att sprida kunskap om kvinnors hjärt- och kärlsjukdomar och samla in pengar till forskning inom kvinnohälsa. Kampanjen arrangeras på flera orter runt om i Sverige, i år på totalt 11 orter i mars och april. 

8 mars Göteborg

8 mars Ljusdal

11 mars Visby

12 mars Halmstad

16 mars Stockholm

24 mars Malmö

26 mars Karlstad

15 april Östersund

22 april Gävle

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om oss

Alexandra – för Kvinnor & Hälsa är en av Sveriges största kvinnoorganisationer. Vi arbetar för att kvinnor, i alla åldrar, ska känna sig inkluderade och få bästa möjliga livskvalitet – hela livet. Vi skapar unika mötesplatser för att inspirera, informera och påverka. Dessutom stödjer vi forskning om kvinnors sjukdomar. Vi hette tidigare 1,6 miljonerklubben och grundades 1998. 

Följ Alexandra - för Kvinnor & Hälsa

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Alexandra - för Kvinnor & Hälsa

Mental Health Evening tillbaka för nionde året: Jonas Gardell, Lisa Nilsson, Malou von Sivers om det goda samtalet2.10.2026 12:03:26 CEST | Pressmeddelande

När någon mår dåligt kan ett samtal göra stor skillnad, men många känner sig osäkra på vad de ska säga eller göra. Den 5 oktober samlas Jonas Gardell, Lisa Nilsson, Malou von Sivers, Ullakarin Nyberg, Karin Adelsköld och Ångestpodden på Intima Teatern i Stockholm för en kväll om hur vi kan finnas där för varandra när livet är svårt.

Nära 29.000 namn överlämnade: östrogenbristen har blivit en valfråga28.8.2026 11:58:44 CEST | Pressmeddelande

Nära 29.000 personer står bakom Östrogenmarschens krav på en trygg och långsiktig tillgång till ordinerade hormonläkemedel. På onsdagen överlämnade Alexandra Charles och professor Helena Kopp Kallner namninsamlingen och kraven till socialminister Jakob Forssmed på Regeringskansliet. Samtidigt har klimakterievården och bristen på hormonläkemedel tagit plats i valrörelsen.

Östrogenmarschen, 100 000 frakturer och ojämlik vård: Alexandra för Kvinnor & Hälsa belyser kvinnors hälsa i Almedalen18.6.2026 12:02:30 CEST | Pressmeddelande

Hur kan vården bli mer jämlik? Varför dröjer diagnoser och behandlingar fortfarande för många kvinnor? Och vilka investeringar krävs för att förbättra folkhälsan och minska belastningen på vården? Det är några av de frågor som Alexandra – för Kvinnor & Hälsa lyfter under Almedalsveckan 2026 genom seminarier, möten och aktiviteter om bland annat diabetes, obesitas, osteoporos, klimakteriet och glaukom. På onsdagen genomförs också Östrogenmarschen – en manifestation för trygg tillgång till kvinnors ordinerade läkemedel.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye