Var fjärde chef inom välfärden har över 35 medarbetare
11.3.2026 06:59:32 CET | Vision | Pressmeddelande
Chefer i kvinnodominerade verksamheter har orimligt stora personalgrupper. Över hälften ansvarar för minst 26 medarbetare och var fjärde för fler än 35. Det ökar risken för stress, sjukskrivningar och bristande kvalitet, enligt en ny rapport från Vision.

En undersökning från fackförbundet Vision, där över 2 000 chefer har svarat, visar att chefsuppdraget blir allt svårare att få ihop redan när personalgrupperna närmar sig 25–30 medarbetare, samtidigt som annan statistik visar att risken för ohälsa ökar redan vid 15–20 medarbetare per chef. Trots detta har alltså många chefer betydligt fler medarbetare än så.
Forskning och tidigare nationella analyser visar att så stora grupper ökar risken för både sjukskrivningar och kvalitetsbrister. Visions nya siffror bekräftar att problemen ligger kvar – i en välfärd som redan brottas med ökande sjukfrånvaro och svårigheter att rekrytera och behålla personal.
– Arbetsgivare behöver sätta en tydlig övre gräns för antal medarbetare per chef och säkerställa att chefer får det stöd de behöver för att kunna leda, utveckla och stötta sina medarbetare. När chefer har för många medarbetare blir det svårt att hinna med, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande Vision.
56 procent av cheferna i kvinnodominerade verksamheter leder 26 medarbetare eller fler, jämfört med 13 procent i mansdominerade verksamheter. Det är en minskning med 4–5 procentenheter sedan Visions undersökning år 2022, men nivåerna är fortfarande höga.
Undersökningen visar även att 64 procent av cheferna uppger att stress präglar stora delar av arbetsdagen.
– Stress och ohälsa drabbar såväl chefen som medarbetare och verksamheten. Chefer måste få rimliga förutsättningar och tillräckligt stöd för att skapa en hållbar arbetsmiljö och för att verksamheten ska kunna utvecklas, säger Veronica Magnusson.
Vision vill se att
► arbetsgivare fastställer en övre gräns för antal medarbetare per chef För att chefer ska få en mer hållbar arbetsmiljö måste de ha ansvar för ett rimligt antal medarbetare.
► arbetsgivare säkerställer stödfunktioner för verksamheten För att chefer ska kunna leda medarbetare och utveckla verksamheten behöver de stöd som fungerar i vardagen. En central del av de organisatoriska förutsättningarna är de administrativa resurserna, som måste vara tillräckliga och nära chefen.
► riksdag och regering beslutar om att sanktionsavgifter införs för arbetsgivare som brister i tillämpning av OSA-föreskrifterna För att komma åt den stressrelaterade ohälsan bör sanktionsavgifter införas för arbetsgivare som inte i tillräcklig utsträckning bedriver systematiskt arbetsmiljöarbete och arbetar med den organisatoriska och sociala arbetsmiljön (OSA).
FAKTA:
Rapporten bygger främst på resultat från Visions arbetsmiljöundersökning 2025. Totalt
svarade 18 944 personer på undersökningen. Urvalet var slumpmässigt och speglar Visions yrkesverksamma medlemmar med avseende på ålder, kön, yrkesgrupp och geografi. Av de svarande var 2 111 chefer, varav 75 procent kvinnor och 25 procent män.
Vision organiserar chefer inom hela välfärdssektorn – både i offentlig och privat sektor – och inom kyrkan. Cheferna finns inom många olika yrkesområden och har ansvar för verksamhet, ekonomi och personal.
Kontakter
Caroline CederquistPress- och opinionschefVision
Tel:0761308997caroline.cederquist@vision.seVisions medlemmar leder, utvecklar och administrerar välfärden och jobbar i kommuner, regioner, privata företag eller kyrkan. Många är också studenter med siktet inställt på arbete inom välfärden.
Våra 222 000 medlemmar finns inom tusentals olika yrken och bildar tillsammans ett värdefullt nätverk. Vi är en feministisk organisation, partipolitiskt obundna och ingår i TCO.
Följ Vision
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vision
Facken i välfärden: En skattebroms kommer att slå mot välfärden4.3.2026 14:50:27 CET | Pressmeddelande
I dag kom den så kallade Skattebromsutredningen (Belägg för broms?) som föreslår en statlig straffskatt på upp till 25 procent för kommuner och regioner som höjer skatten för att finansiera välfärden. Facken i välfärden anser att förslaget slår undan benen för en generell välfärd.
Vision: "Karensavdraget måste avskaffas"25.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Över femtio procent har arbetat när de egentligen har varit sjuka. En av de främsta förklaringarna är att de inte har råd att vara hemma. Det visar en medlemsundersökning som fackförbundet Vision genomfört.
Vision växer för femtonde året i rad – över 26 000 nya medlemmar under 202520.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Fackförbundet Vision fortsätter att växa. Under 2025 valde drygt 26 233 personer att bli medlemmar i Vision. Därmed ökar Vision för femtonde året i rad och organiserar nu totalt 221 818 medlemmar.
Socialchefer: mer tvång riskerar att försvåra socialtjänstens uppdrag17.12.2025 12:15:18 CET | Pressmeddelande
Endast 15 procent av landets socialchefer bedömer att ökade tvångsåtgärder i socialtjänsten (t.ex. fotboja för barn och unga) skulle underlätta uppdraget. Det visar Visions Socialchefsrapport 2025.
Klart - Piteå är Årets kulturkommun 2026!11.12.2025 16:30:00 CET | Pressmeddelande
Årets kulturkommun 2026 är Piteå! Priset delas ut av fackförbundet Vision för 37:e året. - Piteå imponerar med sitt arbete för att få in kulturen i hela samhället, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum