Hanna Kataoka ny ordförande för Sveriges läkarförbund
10.3.2026 15:23:49 CET | Sveriges läkarförbund | Pressmeddelande
På ett extrainsatt fullmäktige valdes idag Hanna Kataoka till ordförande för Läkarförbundet. Christofer Lindholm övertar rollen som andre vice ordförande.

-Det känns fantastiskt roligt att få förtroendet att leda läkarförbundets arbete med att förbättra läkarnas villkor och därmed bidra till stabilitet i sjukvården när omvärlden är allt annat än det. Sjukvården är väljarnas viktigaste fråga och den som löser ut den kommer ta hem högsta vinsten, säger Hanna Kataoka, ordförande för Läkarförbundet.
Hanna Kataoka är överläkare och specialist i psykiatri, beroendemedicin och rättspsykiatri på Sahlgrenska universitetssjukhuset samt doktorand vid Göteborgs universitet. Hon är även ordförande för läkarföreningens sektion på sjukhuset, en post hon nu kommer att lämna. Hanna har varit andre vice ordförande i Läkarförbundet sedan hösten 2024, och ingått i förbundsstyrelsen sedan 2022.
-Fackligt arbete handlar om gemensam strävan. Vi läkare måste tala med en stark röst för sjukvården och flytta fram våra positioner gentemot en arbetsgivare som ofta negligerar den svenska modellen, säger Hanna Kataoka.
-Vi ska dra nytta av all kunskap och engagemang som finns hos alla förtroendevalda läkare och våra drygt 60 000 medlemmar, men också söka allianser och samarbeta med andra fackförbund, säger Hanna Kataoka.
Mötet valde Christofer Lindholm, som suttit i styrelsen sedan 2021, till andra vice ordförande. Han är överläkare i anestesi och intensivvård i Karlstad och ordförande i Värmlands läkarförening. Till ny styrelseledamot valdes Josefin Gerdevåg, överläkare anestesi och intensivvård vid Örebro universitetssjukhus
Sveriges läkarförbund är läkarnas professions- och fackförbund med över 60 000 medlemmar. Läkarförbundet har till uppgift att tillvarata medlemmarnas yrkesmässiga, sociala och ekonomiska intressen och verka för en god och värdig anda inom läkarkåren. Förbundets uppgift är också att främja medlemmarnas utbildningsmässiga och vetenskapliga intressen samt arbeta för en ändamålsenlig utveckling av hälso- och sjukvården.
Följ Sveriges läkarförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges läkarförbund
För få läkare i primärvården hotar patientsäkerheten9.4.2026 13:03:44 CEST | Pressmeddelande
7 av 10 läkare inom primärvården har fler invånare listade än vad Socialstyrelsens riktlinjer föreskriver. Det får negativa konsekvenser för läkarnas arbetsmiljö, men också för patientsäkerheten. Det visar en ny rapport från Sveriges läkarförbund.
Unga läkare vågar inte framföra kritik23.3.2026 06:59:08 CET | Pressmeddelande
När läkarna inte vågar framföra kritik till sina överordnade kan det leda till risker för patienterna. En ny rapport om tystnadskultur från Läkarförbundet visar att endast var tredje läkare vågar framföra kritik. Bland AT-läkare är det bara en av tio som vågar framföra kritik fullt ut.
Kvinnliga läkare får sämre återhämtning5.3.2026 10:21:43 CET | Pressmeddelande
Kvinnliga läkare upplever i större utsträckning än män stora brister i sin arbetsmiljö. Det visar en nya siffror från Sveriges läkarförbund.
Medicinsk kompetens hos chefen ökar patientsäkerheten16.2.2026 15:05:00 CET | Pressmeddelande
Nya siffror från Läkarförbundet visar att läkarna upplever att de har bättre förutsättningar att ge patientsäker vård och har en bättre arbetsmiljö när deras chef är läkare. I primärvården märks sambandet särskilt tydligt.
Region Stockholm medger fel i ärende om förtroendevald läkare2.2.2026 09:05:37 CET | Pressmeddelande
Under våren 2025 stämde Läkarförbundet Region Stockholm för att ha avslutat en läkares uppdrag på grund av hens fackliga engagemang. Enligt stämningsansökan ska arbetsgivaren också ha kränkt läkaren, också detta kopplat till förtroendeuppdraget. I fredags nåddes en förlikning, som innebär att regionen ska betala läkaren 150 000 kronor. Arbetsgivaren medger därmed att de gjort fel, och att sättet att agera kan ha uppfattats som olämpligt. - Förlikningen är en tydlig signal om att arbetsgivaren inte agerat på ett sätt som innebär trygghet i det fackliga uppdraget. Den som tar på sig ett förtroendeuppdrag måste kunna känna sig trygg i sin roll och inte missgynnas, det är avgörande för att den svenska modellen ska fungera. Målet ger oss en bra grund för att förstärka skyddet för förtroendevalda, säger Elin Karlsson, förste vice ordförande på Läkarförbundet. Förlikningsavtalet undertecknades 29 januari. I det framgår att parterna är överens om att gemensamt verka för en trygg arbetsmiljö oc
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum