Uppdaterade ID.3 får namnet ID.3 Neo – Digitala produktuppdateringar för ID.4 och ID.7/ID.7 Tourer
12.3.2026 15:38:05 CET | Volkswagen Personbilar | Pressmeddelande
Efterföljaren till elbilen ID.3 står i startgroparna med ett nytt namn och firar sin världspremiär i mitten av april som ID.3 Neo. Tack vare den senaste mjukvarugenerationen får ID.3 Neo en mängd nya funktioner. ID.4 och ID.7/ID.7 Tourer av modellår 2027 kommer också att utrustas med denna nya mjukvara när de släpps för beställning inom kort.

- ID.3 får omfattande uppdatering och ett nytt namn: ID.3 Neo
- ID.4 och ID.7/ID.7 Tourer av modellår 2027 kommer att få den senaste mjukvarugenerationen
- Nya funktioner som digital nyckel och utökad appbutik
- Uppdaterat manövreringskoncept med knappar på ratten
Till de nya mjukvarufunktionerna i ID.3 Neo hör till exempel den vidareutvecklade Travel Assist med trafikljusidentifiering och One Pedal Driving, där bilen regenererar tills den står stilla. ID.4 och ID.7/ID.7 Tourer av modellår 2027 blir de första modellerna som är utrustade med denna mjukvara, ovan nämnda funktioner och det nya infotainmentsystemet Innovision.
Dessutom kommer alla nya ID.-modeller nu få möjlighet att strömförsörja externa enheter – från elgrillar till elcyklar – med en effekt på upp till 3,6 kW direkt från högvoltsbatteriet med hjälp av funktionen Vehicle-to-Load.
Kai Grünitz, medlem i märket Volkswagens ledningsgrupp med ansvar för teknisk utveckling, säger:
– Den nya mjukvarugenerationen ger ID.-modellerna mer prestanda och en ännu bättre kundupplevelse. De nya eldrivna Volkswagen-modellerna i småbils- och kompaktsegmenten – ID. Polo, ID. Polo GTI, ID. Cross – kommer också snart att lanseras på marknaden med dessa nya innovationer som erbjuder mer flexibilitet i vardagen och för fritidsaktiviteter.
Mjukvara och hårdvara är utformade för att uppfylla nya eller framtida myndighetskrav. Till dessa hör kraven i den europeiska utsläppsnormen Euro 7, den kaliforniska normen ZEV3 (utsläppsfri bil) och EU-direktivet GSR2 (allmän säkerhetsförordning 2), som ska öka trafiksäkerheten ytterligare.
Tilläggstjänster
De nya ID.-modellerna får även det vidareutvecklade infotainmentsystemet med namnet Innovision. En av nyheterna är en ny integrerad appbutik som gör det möjligt att aktivera eller utöka funktioner och tjänster digitalt, flexibelt och bilspecifikt. Precis som med en smartphone kommer kunden att kunna ladda ner populära appar från områden som ljud, videoströmning, parkering, laddning och spel.
Nytt tillval – digital bilnyckel
Som tillval kommer nu även en digital nyckel för alla modeller. Detta möjliggör bekväm åtkomst till bilen via en mobil enhet (smartphone, smartwatch). Den digitala bilnyckeln är ett komplement till den klassiska bilnyckeln. Kommunikationen sker trådlöst på samma sätt som betalningsprocesserna med en smartphone. ingen särskild app krävs. Manövreringskonceptet har också ändrats. Alla framtida ID.-modeller har knappar på ratten som förbättrar den intuitiva manövreringen av de olika funktionerna.
Mer flexibilitet tack vare Vehicle-to-Load
Med den nya mjukvarugenerationen introduceras även funktionen Vehicle-to-Load i ID.-modellerna och därmed möjligheten att driva elektriska enheter direkt från bilens batteri. Externa enheter som elgrillar, kaffebryggare eller till och med elcyklar kan drivas eller laddas direkt från högvoltsbatteriet med upp till 3,6 kW. Detta är möjligt via ett 230 V-uttag i kupén och – med en separat adapter – även via mod 3-anslutningen på laddningsuttaget.
Instegsversion som är effektivare och har längre räckvidd
Även inom områdena motor och batteri kommer det nyheter: Instegsversionen ID.4 Pure (erbjuds i nuläget inte på den svenska marknaden) blir utrustad med APP 350, ett nytt drivsystem med 190 hk (140 kW) som ger högre vridmoment och lägre bränsleförbrukning jämfört med de tidigare APP 310-motorerna. På så sätt kan räckvidden för ID.4 Pure ökas med upp till 40 km (WLTP). I kombination med ett nytt högvoltsbatteri av litiumjärnfosfat (LFP) med en nettokapacitet 58 kWh netto är detta ett robust och mycket effektivt paket.
Den nya mjukvaran gäller även modellen ID.5, som inte erbjuds på den svenska marknaden.
ID.3 Neo, ID. Polo, ID. Polo GTI och ID. Cross är konceptbilar nära serietillverkning. Bilarna finns ännu inte till försäljning.
Nyckelord
Kontakter
Marcus ThomasfolkKommunikationschef
Tel:070-35 896 57marcus.thomasfolk@volkswagen.seBilder






Länkar
Om Volkswagen Personbilar
År 2025 levererade Volkswagen cirka 4,73 miljoner personbilar till kunder i över 150 länder. Volkswagen är ledande importmärke och det största elbilsmärket i Sverige. På den svenska marknaden inregistrerade Volkswagen totalt 38 677 nya personbilar under 2025, vilket gav en marknadsandel på 14,2 procent. Av dessa var 52 procent en helt eldriven bil. Bland elbilarna nådde Volkswagen en marknadsandel på 17 procent. Modellerna som marknadsförs täcker de flesta segment på bilmarknaden: ID.3, ID.4, ID.5, ID.7, ID.7 Tourer, ID. Buzz, T-Cross, Taigo, Golf, Golf Sportscombi, T-Roc, Tiguan, Tayron, Passat Sportscombi, Touran, Touareg, Caddy, Multivan/Caravelle och Amarok. Volkswagen bedriver ett kontinuerligt arbete med att vidareutveckla tillverkningen av bilar. Elektrisk mobilitet, smart mobilitet och digital omställning av varumärket är de viktigaste strategiska frågorna inför framtiden.
Följ Volkswagen Personbilar
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Volkswagen Personbilar
Mycket mer än en stadsbil: Världspremiär för nya Volkswagen ID. Polo29.4.2026 12:31:56 CEST | Pressmeddelande
Nya ID. Polo lanseras med en tidlös och ren design, effektiv drivning, många innovationer, en räckvidd på upp till 455 km och ett attraktivt förhållande mellan pris och prestanda. I samband med världspremiären startar förhandsförsäljningen av två Launch Edition, färdigspecificerade versioner med det större batteriet. I sommar släpps instegaren till ett rekommenderat cirkapris från 320 900 kronor.
Säljstart för nya Volkswagen ID.3 Neo22.4.2026 15:56:22 CEST | Pressmeddelande
Nya ID.3 Neo kan nu beställas på den svenska marknaden, en vecka efter sin världspremiär. Det rekommenderade cirkapriset är från 409 900 kronor.
Världspremiär för Volkswagen ID.3 Neo: nytt namn, ny design, ny interiör, ny teknik15.4.2026 12:05:00 CEST | Pressmeddelande
Allt är nytt i ID.3 Neo. Efterträdaren till ID.3 firar sin världspremiär med ett nytt namn och har genomgått omfattande förbättringar och uppgraderingar.
Volkswagen i svenskt projekt som tar dubbelriktad laddning till verkligheten15.4.2026 09:00:07 CEST | Pressmeddelande
Flera av Volkswagen-koncernens elbilar är förberedda för dubbelriktad laddning. Nu tas nya steg för att möjliggöra för kunder att i praktiken utnyttja funktionen. Hyperaktuellt här i Sverige är det pilotprojekt som nyligen startats av företaget Energy Bank tillsammans med Vattenfall.
Sverigepremiär för Volkswagen Golf GTI EDITION 50 på Custom Motor Show25.3.2026 09:34:10 CET | Pressmeddelande
Golf GTI fyller 50 år 2026. Det vill Volkswagen fira tillsammans med besökarna på Custom Motor Show i Jönköping under påskhelgen. Direkt från fabriken i Wolfsburg visas den nya jubileumsmodellen Golf GTI EDITION 50 upp för svensk publik för första gången. Samtliga åtta generationer av Golf GTI kommer att dela monter på Nordens största mässa för entusiastbilar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum