Vision

Vision och Kommunal: Äldreomsorgen måste prioriteras

17.3.2026 13:02:02 CET | Vision | Pressmeddelande

Dela

Socialstyrelsens nya rapport visar att äldreomsorgen riskerar att gå sönder inifrån — vårdbiträdena och undersköterskorna hinner inte återhämta sig och chefer leder så stora grupper att tryggheten för de äldre inte längre kan garanteras. Det är dags att personalen inom äldreomsorgen får rätt förutsättningar av politiken.

Veronica Magnusson, förbundsordförande Vision och Malin Ragnegård, förbundsordförande Kommunal
Veronica Magnusson, förbundsordförande Vision och Malin Ragnegård, förbundsordförande Kommunal Vision

Enligt Socialstyrelsens nya rapport behöver 50 000 personer anställas i äldreomsorgen fram till år 2030.

Kommunals senaste medlemsundersökning visar att 43 procent upplever att bemanningen sällan eller aldrig är tillräcklig i äldreomsorgen, medan enbart 15 procent anser att den är tillräcklig dagligen. Det innebär att rätt bemanning är ett undantag snarare än en regel. När personalen inte är tillräckligt många påverkas både tryggheten för äldre och arbetsmiljön för dem som arbetar i omsorgen. Det är också bland annat därför undersköterskor har dubbelt så många sjukdagar som genomsnittet på arbetsmarknaden.

En ny undersökning från fackförbundet Vision, som organiserar chefer inom kvinnodominerade verksamheter, visar att mer än hälften av cheferna leder 26 medarbetare eller fler, och en fjärdedel leder minst 36 medarbetare. Situationen är oftast tuffast inom äldreomsorgen — där Socialstyrelsen visat att en chef i snitt ansvarar för 52 medarbetare.

– Alla som har en äldre förälder i omsorgen, eller funderar på vilket stöd man själv kommer behöva, vet att personalen är det absolut viktigaste för att äldreomsorgen ska fungera. När personalgrupperna är för stora försämras chefers förutsättningar att stötta sina medarbetare. Det påverkar arbetsmiljön negativt och inte minst blir det svårare att rekrytera fler medarbetare till verksamheten – trots ett skriande behov. Vision vill därför se ett maxtak om 25 medarbetare per chef, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.  

–  Äldreomsorgen är på väg att gå sönder. Socialstyrelsens rapport är ännu ett kvitto på det. Ska vi göra äldreomsorgen till en sektor där fler vill arbeta krävs mer pengar och högre ambitioner. Allt som krävs för att medlemmarna ska få fler kollegor, bra scheman och rätt förutsättningar är att politikerna prioriterar på ett annat sätt och fattar rätt beslut, säger Malin Ragnegård, förbundsordförande i Kommunal.

Kommunal och Vision vill se:

  • Äldreomsorgen behöver rätt bemanning och en långsiktig och hållbar finansiering. Personalen behöver få rätt förutsättningar, trygga anställningar och bättre villkor.
  • Chefer behöver rimliga arbetsgrupper för att kunna ta ansvar för arbetsmiljön, följa upp det som brister och ge det stöd som personalen efterfrågar. 

Visions rapport finns här

Kommunals rapport finns här.

Kontakter

Kommunals presstjänst: 010-44 271 30
press@kommunal.se

Om Vision

Visions medlemmar leder, utvecklar och administrerar välfärden och jobbar i kommuner, regioner, privata företag eller kyrkan. Många är också studenter med siktet inställt på arbete inom välfärden.

Våra 222 000 medlemmar finns inom tusentals olika yrken och bildar tillsammans ett värdefullt nätverk. Vi är en feministisk organisation, partipolitiskt obundna och ingår i TCO. 

Följ Vision

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Vision

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye