Branschen kräver nationella mål i budgeten: "Sveriges beredskap håller inte"
26.3.2026 05:00:00 CET | Arla | Pressmeddelande
Trots flera år av kriser saknar Sverige fortfarande nationella mål för livsmedelsförsörjningen. Det håller inte. Inför torsdagens möte i regeringens livsmedelspolitiska råd går ledande företrädare för lantbruk och livsmedelsindustri samman i ett gemensamt krav på Altinget debatt: Skriv in målen i budgeten för att säkra investeringar, 19 000 nya jobb och en grön uppväxling av svensk matproduktion.

I en gemensam debattartikel på Altinget varnar vd:arna för Arla, Lantmännen, Livsmedelsföretagen, LRF och Scan Sverige för att slå sig till ro trots ett osäkert omvärldsläge. Undertecknarna pekar på att Sverige i dag har ett handelsunderskott på livsmedel på 88 miljarder kronor – samtidigt som potentialen för ökad inhemsk produktion är enorm.
I rapporten Grön uppväxling visar branschen hur produktionen kan växa med tiotals procent. Det skulle inte bara stärka Sveriges civilförsvar, utan även skapa omkring 19 000 nya arbetstillfällen över hela landet och bidra till minskat klimatavtryck genom modernisering och ny teknik.
Debattartikeln publicerades på Altinget den 26 mars 2026 och kan även läsas i sin helhet nedan.
Skriv in målen för livsmedelsförsörjningen i budgeten
I dag träffas regeringens livsmedelspolitiska råd, där vi som undertecknar denna artikel deltar. Samtidigt visar blockeringen av Hormuzsundet och attacker mot hamnar och raffinaderier i Mellanöstern hur snabbt Sveriges livsmedelsberedskap kan hotas när priserna på drivmedel och gödsel rusar. Trots flera år av kriser saknar Sverige fortfarande nationella mål för livsmedelsförsörjningen. Det håller inte.
Det finns beräkningar som visar att antalet kalorier vi producerar i Sverige räcker för den svenska befolkningen. Men Sveriges livsmedelsberedskap kan inte bygga på skrivbordsprodukter. Teorier plöjer inga åkrar, producerar inga livsmedel och mättar inga magar.
Kan öka produktionen utan att offra miljömål
I det mest osäkra säkerhetspolitiska läget sedan andra världskriget vill vi från branschen varna för att slå sig till ro. Den nedåtgående utveckling Sverige haft i lantbruket och livsmedelsproduktionen de senaste decennierna kan inte fortsätta. Den uppdaterade livsmedelsstrategins ambitioner måste förverkligas, annars kommer inte kalorierna att räcka till ens i teorin.
I rapporten Grön uppväxling – resultatet av ett brett samarbete mellan lantbruk och livsmedelsindustri – visar vi att Sverige kan och bör öka livsmedelsproduktionen samtidigt som klimat- och miljömål nås. Genom att sätta fart på investeringarna i lantbruk och livsmedelsindustri skapas möjligheter till ökad modernisering som bidrar till bättre resursutnyttjande. Det gynnar miljön, konkurrenskraften och arbetsvillkoren. Enligt våra beräkningar skulle en grön uppväxling skapa 19 000 nya jobb spridda över hela landet, samtidigt som beredskap, klimat och biologisk mångfald stärks.
Målen måste förankras nationellt
Flera företag och lantbrukare står nu redo att växla upp. Vi vill och kan öka produktionen av svenska råvaror, mat och dryck. Arla, Lantmännen och Scan Sverige har nyligen presenterat omfattande investeringar i nya mejerier, spannmålsinfrastruktur, slakterier och anläggningar för växtbaserat protein. För att potentialen och kapaciteten i dessa och andra investeringar ska förverkligas måste även politiken och myndigheterna växla upp. Det räcker inte med välvilliga strategidokument. Nu krävs verkstad.
Därför vill vi se att de försörjningsmål som Jordbruksverket tagit fram antas och följs upp på nationell nivå, förslagsvis i regeringens budgetproposition. Det skulle skapa en årlig, transparent uppföljning och ge livsmedelssektorn den långsiktighet som behövs för att genomföra ännu fler och nödvändiga investeringar.
Omvärldsläget kräver stark svensk produktion
Exakt hur kommande kriser påverkar världens livsmedelssystem kan vi inte veta. Med ökade risker för torka i stora livsmedelsproducerande länder i Europa, ett mer instabilt geopolitiskt läge och växande globala problem med livsmedelsförsörjningen måste Sverige ta sitt ansvar och kunna bidra. Inte bara för vår egen livsmedelsförsörjning, utan också genom att exportera det vi har goda förutsättningar att producera och bistå grannar och allierade vid störningar och konflikter.
Global handel inom livsmedelsområdet är nödvändig. Livsmedelshandeln måste fortsätta utvecklas för att minska hunger och fattigdom och optimeras för att inte fortsätta belasta ekosystemen. För att Sverige ska kunna bidra måste vi öka produktionen av näringsrik och hälsosam mat inom de naturgivna förutsättningar som vår del av världen erbjuder.
I dag har Sverige ett handelsunderskott på livsmedelsområdet på 88 miljarder. Det innebär att ungefär varannan krona vi lägger på mat går till produktion i andra länder, ofta med lägre krav på miljö, arbetsvillkor och djuromsorg. Detta trots att svenskt lantbruk och livsmedelsproduktion håller världsklass när det gäller livsmedelssäkerhet, kvalitet och hållbarhet. Vi sitter på en enorm potential som vi i dag inte utnyttjar.
Allt börjar med mat på bordet
En grön uppväxling handlar om att förena klimatmål, ökad produktion och beredskap. För att lyckas med detta krävs tillväxt, investeringar och framtidstro i hela värdekedjan. Det krävs också forskning, utveckling och innovation, exempelvis inom fossilfri gödsel och diesel, bättre stallgödselhantering, klimatanpassning och digitalisering.
Kostnaderna behöver delas mellan industri, handel, konsumenter och staten. Vår kalkyl visar att vinsterna – i form av ökade skatteintäkter och ekosystemtjänster som biologisk mångfald – vida överstiger kostnaderna.
Därför uppmanar vi till en bred politisk överenskommelse för en grön uppväxling. Oavsett vilken regering som leder Sverige efter valet i höst bör försörjningsmålen skrivas in i budgetpropositionen. Det skapar en tydlig och långsiktig målstyrning som förenar klimat- och miljöambitioner med ökad produktion och stärkt beredskap.
Livsmedelspolitiken är lika central för Sveriges trygghet och framtid som industri-, välfärds- och försvarspolitiken. Allt börjar med att det finns mat på bordet.
Cecilia Kocken, vd Arla Sverige
Per Arfvidsson, vice vd Lantmännen
Björn Hellman, vd Livsmedelsföretagen
Erik Pihlo, tf vd LRF
Lars Appelqvist, vd Scan Sverige
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comDokument
Om oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 7 300 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 166 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Matlådan står sig trots ick-debatten23.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Trots att matlådan pekats ut som en ”ick” fortsätter många svenskar att packa egen lunch. Det visar en färsk blixtenkät som Arla presenterar i dag på Matlådans dag. En klar majoritet uppger att de tar med sig matlåda varje dag, medan ytterligare en fjärdedel gör det flera dagar i veckan.
Ny rapport: Så kan Sveriges livsmedelsproduktion växa i en osäker tid18.3.2026 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Inom tio år kan Sverige öka livsmedelsproduktionen med tiotals procent, skapa 19 000 nya jobb i hela landet och samtidigt stärka livsmedelsberedskap, klimatarbete och biologisk mångfald. Det visar rapporten Grön uppväxling som i dag överlämnas till regeringen av Arla, Lantmännen, Livsmedelsföretagen, LRF och Scan Sverige.
Snabbare än Håkan? I dag bokas vårens kosläpp18.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Värm upp klickfingret och se till att wifi:t är på topp. I dag öppnar anmälan till vårens kosläpp på Arlagårdar runt om i landet. Förra året blev en gård fullbokad på fyra minuter, ungefär lika snabbt som Håkan Hellströms konsert i Scandinavium på fredag.
Matens Makthavare 2025: Influencers, AI-recept och hälsogurus formar Sveriges matsamtal17.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Influencers, alternativa hälsoråd och nya AI-drivna receptsajter tar allt större plats i svenskarnas matsamtal på sociala medier. Men politiker och myndigheter lyser med sin frånvaro. Det är några av insikterna när Medieakademin i samarbete med Arla rankar vilka matkonton som nått och engagerat flest svenskar 2025.
Arla på Di Debatt: Svensk ost på mackan stärker beredskapen14.3.2026 15:45:16 CET | Pressmeddelande
Fyra Arlabönder, tillika styrelseledamöter i Arlas globala styrelse, skriver i dag på Di Debatt om varför billigare mat inte får ske på bekostnad av Sveriges livsmedelsberedskap. De lyfter att varje gång konsumenter väljer svensk mjölk, ost eller yoghurt bidrar det till att hålla igång en produktion som landet behöver – både i vardagen och den dag nästa kris kommer. Debattartikeln kan också läsas nedan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum