Påsktrafiken är intensiv, ta det lugnt
27.3.2026 07:00:00 CET | M Sverige | Pressmeddelande
– Trafiken är intensiv under påsk, antalet dödsolyckor ökar med cirka 40 procent, säger Jacob Sidenvall från Riksförbundet M Sverige. Det handlar om att vi bryter våra mönster och belastar vägarna med mer trafik. I år är påsken tidig och det kan komma snö och minusgrader i flera delar av landet. Halka i kombination med vältrafikerade vägar och längre resor förklarar en del av ökningarna i olycksstatistiken, men inte allt.
Prova att ta en extra paus på en långkörning du är van vid
Ska man åka en längre sträcka bör man planera resan i förväg. Undersök var det finns lämpliga rastplatser, mackar eller restauranger.
– Ofta kör vi på välkända vägar till släkt och vänner under påsken. Många har vant sig vid hur lång tid resan tar och hur ofta man behöver pausa. Men vad händer om man tar en paus till? Tempot blir lugnar och man får bättre fokus, det går dessutom ofta att göra något trevligt av pausen. Det är ett enkelt sätt att bli en säkrare förare, säger Jacob Sidenvall.
Det kommer att vara mycket trafik ut från städerna på skärtorsdagen, då statistiken visar att skaderisken också är som störst. Blir det halt i påsktrafiken ska man komma ihåg att en del redan har bytt till sommardäck, vilket ökar risken för halkolyckor.
– Det säkraste är att välja stora vägar med mittseparering, säger Jacob Sidenvall. Det är på mindre vägar som de värsta olyckorna sker. Men ett avgörande inslag under våra storhelger är förstås alkoholen. Det kostar liv att köra onykter, det är en av de vanligaste skälen till dödliga trafikolyckor. Hjälp varandra att hålla isär alkohol och bilkörning i påsk!
10 tips för säker körning under påsken:
- Kontrollera däckens lufttryck innan du åker i väg.
- Håll hastighetsgränserna och håll avståndet till andra fordon.
- Anpassa hastigheten till väglaget. Undvik onödiga omkörningar.
- Planera din resväg och välj om möjligt motorvägar och mittseparerade vägar.
- Kontrollera alla lampor före avfärd. Kontrollera också att bakljusen verkligen tänds när du kör i dimma eller mörker.
- Var utvilad. Pausa ofta om du åker långt och turas om att köra om ni är flera i bilen.
- Ta med bogserlina och startkablar.
- Se över torkarbladen. Fyll på och ta med extra spolarvätska.
- Se till att mobiltelefonen är laddad men använd den aldrig när du kör.
- Acceptera att resan kan ta tid. Ha inte en sluttid när ni ska vara framme.
Kontakter
Jacob Sidenvallpressekreterare
Tel:072-0709012jacob.sidenvall@msverige.seRiksförbundet M Sverige är med 70 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister och andra trafikanter. Under sin 100 år långa historia har organisationen gett sina medlemmar stöd, råd och inspiration för säkrare och roligare bilresor. M Sverige arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet. Samtidigt fortsätter engagemanget för trafiksäkerhet och bilkonsumenters rättigheter.
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
Öppna registret för bättre trafiksäkerhet24.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Låt civilsamhällets aktörer med spetskompetens återuppta arbetet med att granska faktiska olyckor. Att stänga ute civilsamhället från olycksdatabasen Strada motverkar Sveriges arbete för Nollvisionen och försvårar för ideella krafter att bidra med faktabaserad kunskap.
Mer än var tredje bilist kör för fort utanför skolor17.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
35 procent av personbilarna körde fortare än 30 km/tim utanför svenska grundskolor. Det visar en ny nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige, där hastigheter mättes vid skolor i 23 kommuner runt om i landet.
Skolstart ökar trafikolyckorna, visa hänsyn till nya trafikanter10.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
När höstterminen börjar skadas varje år barn som är på väg till skolan. Det finns saker man kan göra för att minska riskerna för unga ovana trafikanter.
Kräftskivorna närmar sig -förbjud eftersupning6.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Högtider leder tyvärr ofta till ökad rattonykterhet. Det är viktigt att upprätthålla respekten för lagarna kring rattfylla, och att uppdatera dem för att stänga till märkliga kryphål.
Fossilfria nybilar bästa sättet att få ner utsläppen3.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Om inte utsläppen minskar snabbare tvingas svenska bilister som inte haft råd att ställa om att betala ett allt högre pris för bensin och diesel. Förutom att öka inblandningen av förnybar bensin och diesel finns egentligen bara en åtgärd. – Nya bilar borde inte behöva fossila drivmedel, det menar Carl-Erik Stjernvall, hållbarhetsansvarig på Riksförbundet M Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum