Matmomssänkningen: 9 av 10 vill ha mer svensk mat – samtidigt riskerar prispress att minska produktionen
2.4.2026 08:28:21 CEST | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande
När matmomsen sänks ska mat bli mer tillgänglig för hushållen. Samtidigt ökar kostnaderna kraftigt i svenskt lantbruk – vilket riskerar att slå direkt mot den svenska matproduktionen.

En ny undersökning från LRF visar att svenska hushåll och bönder i grunden vill samma sak: mer svensk mat och rimliga matpriser. 96 procent av hushållen vill att Sverige producerar mer mat, och lika många tycker att politiska beslut ska ta hänsyn till svensk livsmedelsproduktion.
– Det finns en tydlig samsyn mellan hushåll och bönder. Vi vill se mer svensk mat på borden, samtidigt som maten ska vara tillgänglig för fler. Men den ekvationen går inte ihop om priser pressas samtidigt som kostnaderna i lantbruket ökar, säger Palle Borgström, förbundsordförande i LRF.
Undersökningen visar också att det saknas folkligt stöd för att pressa matpriserna på bekostnad av produktionen. Endast 13 procent vill prioritera lägre matpriser framför svensk produktion. En överväldigande majoritet vill i stället stärka produktionen – antingen före eller parallellt med prisfrågan.
– Lägre matpriser till varje pris är inte vad hushållen efterfrågar. Om lönsamheten i produktionen försvinner, gör också den svenska maten det. Då riskerar vi att bli mer beroende av import och mer sårbara när omvärlden skakar, säger Palle Borgström.
Den ökade oron i Mellanöstern har på kort tid drivit upp kostnaderna för diesel och gödsel. Sedan slutet av januari har kostnaderna i lantbruket ökat med omkring 2 miljarder kronor. Samtidigt ökar trycket att hålla nere priserna i hela livsmedelskedjan.
– Priserna måste spegla verkligheten i produktionen. Utan lönsamhet finns ingen långsiktig möjlighet att vare sig öka produktionen eller hålla rimliga matpriser över tid, säger Palle Borgström.
För att kunna förena rimliga matpriser med en stark svensk livsmedelsproduktion behöver produktionen öka och sårbarheten i livsmedelskedjan minska. Det kräver tydliga politiska prioriteringar och konkreta åtgärder.
LRF pekar på tre centrala åtgärder:
- Ge jordbruket de förutsättningar som behövs för att nå de försörjningsmål som Jordbruksverket presenterat
- Ge livsmedelsproduktionen högre prioritet i samhällsplaneringen
- Säkra tillgången till insatsvaror genom både beredskapslagring och ökad inhemsk produktion
– Ska vi ha svensk mat på borden – i vardag och i kris – måste det vara möjligt att producera den. Då behöver vi både stärka produktionen och minska sårbarheten i hela livsmedelskedjan, säger Palle Borgström.
Om undersökningen
Undersökningen är gjord av Demoskop på uppdrag av LRF inom ramen för Iniziopanelen som speglar svenska folket. Målgruppen är allmänheten 16 år och äldre. Undersökningen omfattar 1027 intervjuer under perioden 17-24 mars 2026 och är genomförd som en webbundersökning. Urvalet är pre-stratifierat och vägt på ålder, kön, region och parti i föregående val.
Läs mer om LRF:s undersökning
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Bilder
Om oss
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.
LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
Ökningen av svenska lamm kan fördubblas2.4.2026 06:14:00 CEST | Pressmeddelande
Efterfrågan på svenskt lammkött ökar och den inhemska lammproduktionen växer för första gången sedan 2018. Antalet får och lamm steg med cirka 28 000 djur (+9 %) mellan december 2024 och 2025, även antalet företag med fårproduktion ökade. Det visar ny sammanställd statistik från Jordbruksverket och branschens egna uppföljningar. Med rätt politiska förutsättningar kan lamm- och fårproduktionen snabbt bli en starkare del av svensk livsmedelsproduktion, beredskap och biologisk mångfald.
Jonas Carlgren föreslås som ny ledamot i LRF:s styrelse31.3.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Valberedningen i Lantbrukarnas Riksförbund (LRF) har nu presenterat sitt förslag till riksförbundsstyrelse. Förslaget innebär en förändring där Jonas Carlgren föreslås som ny ledamot.
Oro i Mellanöstern pressar lantbruket – högre matpriser väntar27.3.2026 08:49:01 CET | Pressmeddelande
Den ökade oron i Mellanöstern får nu direkta konsekvenser för svenskt jordbruk. Kraftigt stigande priser på diesel och mineralgödsel pressar upp lantbrukets kostnader och riskerar att i nästa steg påverka både matpriserna och tillgången på svensk mat.
H.M. Konungen hyllar mjölkbönder med medaljutdelning på Kungliga Slottet25.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Måndagen den 13 april delar H.M. Konungen ut LRF Mjölks Guldmedaljer till de mjölkbönder som har levererat mjölk av högsta kvalitet under 23 år. "Det känns nästan overkligt att jag har klarat det. LRF Mjölks guldmedalj är ju som böndernas Nobelpris", säger Andreas Nilsson från Hyllinge i Skåne.
Förlängt tillstånd för säsongsarbetskraft stor framgång för LRF18.3.2026 17:02:04 CET | Pressmeddelande
På onsdagen röstade riksdagen äntligen ja till att förlänga tillståndstiden för säsongsarbetare från länder utanför EU, från 6 till 9 månader. Det är ett glädjande besked för att kunna fortsätta producera inte minst mer livsmedel.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
