Energimyndigheten

Rättelse - Allt färre installerar solceller

7.4.2026 19:02:03 CEST | Energimyndigheten | Pressmeddelande

Dela

Takten på utbyggnaden av nätanslutna solcellsanläggningar i Sverige har gått ner. Förra året installerades 21 600 anläggningar, vilket innebär en ökning med 7 procent jämfört med 2024. Ökningen mellan 2022 och 2023 var 70 procent.

Rättelse: Pressmeddelandet som publicerades 2026-04-07 kl. 09.05 var dessvärre en äldre version som innehöll overifierade siffror som inte var helt korrekta, vilket vi beklagar. Det får ingen påverkan på slutsatserna, men här publiceras ny version med korrigerade siffror.

Vid slutet av förra året fanns cirka 314 600 elnätanslutna solcellsanläggningar i Sverige, och den totala installerade effekten uppgår till 5 541 MW (cirka 5,5 GW). Solcellsanläggningarna har kapacitet att producera ungefär lika mycket el per år som Hallands län använder årligen. Det kan även jämföras med 13,4 procent av de svenska hushållens elanvändning under ett år (2024). 

– Elproduktion från sol har ökat kraftigt, men utgör fortfarande en liten del av Sveriges totala elproduktion. Solkraften förväntas fortsätta växa i Sverige, framför allt i form av större solcellsanläggningar, men inte lika mycket som tidigare, säger Elin Larsson, enhetschef för Elproduktion och samhälle. 

Den tidigare snabba utbyggnaden av antalet nätanslutna solcellsanläggningar i Sverige har dock bromsat in. Förra året installerades 21 600 anläggningar, vilket innebär en ökning med 15 procent i installerad effekt jämfört med 2024. Antalet solcellsanläggningar ökade med nästan 70 procent mellan 2022 och 2023. 

– Det ekonomiska läget tillsammans med förändrat ekonomiskt stöd till småskaliga producenter har gjort att färre valt att skaffa solceller. Det gäller både företag och hushåll. Solkraften fortsätter dock att vara en viktig pusselbit i att möta det ökande behovet av fossilfri elproduktion, säger Elin Larsson.  

Installerad effekt per capita 2025 

Här listas de sex län med högst installerad watt per person i länet.  

Län 

Installerad watt per person 

Hallands län  

949  

Jönköpings län  

741  

Östergötlands län  

637  

Skåne län  

615  

Västra Götalands län  

556  

Stockholms län  

270 

Källa: Energimyndigheten "Nätanslutna solcellsanläggningar", SCB för befolkningsstatistik.

Fakta om solcellsstatistik 

  • Statistiken redovisar det sammanlagda antalet nätanslutna solcellsanläggningar och den totala installerade effekten för kommuner, län och riket, från 2016 till och med 2025. 
  • Statistiken samlas in från samtliga elnätsföretag i Sverige och visar solcellsanläggningar kopplade till elnätet fördelat på anläggningsstorlek. Den redovisas som färdiga tabeller och diagram samt i statistikdatabasen. Prickar i statistiktabellerna innebär att informationen är sekretessbelagd. Skälet är att det inte finns tillräckligt med medgivanden för att statistiken ska kunna redovisas utan att röja uppgifter om enskilda personer eller företag. 
  • Statistiken är framtagen av Statistiska centralbyrån (SCB) på uppdrag av Energimyndigheten, som är ansvarig myndighet för den officiella energistatistiken.  

Kontakter

Följ Energimyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Energimyndigheten

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye