Diskrimineringsombudsmannen

Uppsägning vid graviditet var diskriminering

9.4.2026 09:00:00 CEST | Diskrimineringsombudsmannen | Pressmeddelande

Dela

En kvinna som anställts på ett café i Kristianstad blev diskriminerad när hennes chef såg att hon var gravid och sa upp henne. Den bedömningen gör DO och begär därför att bolaget ska betala diskrimineringsersättning till kvinnan.

Kvinnan hade tidigare sökt jobb på caféet och fick frågan om hon fortfarande var intresserad av en tjänst, vilket hon svarade ja på. När kvinnan arbetat ett par dagar kom chefen till caféet och såg att kvinnan var gravid. Chefen förklarade då att kvinnan inte kunde fortsätta jobba på caféet.

Eftersom kvinnan blev uppsagd på grund av sin graviditet rör det sig om könsdiskriminering.

– Att gå miste om en anställning på grund av graviditet är allvarligt för individen men det är också en central fråga för jämställdhet att kvinnor inte blir missgynnade av skäl som har samband med graviditet. Det är därför viktigt att uppmärksamma den här typen av situationer och tydliggöra att det inte är tillåtet, säger Carl Ekström, utredare på DO:s rättsenhet.

DO begär nu att bolaget ska betala 80 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan. Bolaget har till den 22 april på sig att betala ersättningen. Därefter kan DO komma att lämna in stämningsansökan till Arbetsdomstolen.

DO 2026/2490

Nyckelord

Kontakter

Ett samhälle fritt från diskriminering.
Läs mer om vår verksamhet på www.do.se och följ oss gärna
Linkedin och Facebook.

Följ Diskrimineringsombudsmannen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye