Kraftigt ökat intresse för BTH – över 10 000 har sökt till höstens studiestart
16.4.2026 14:36:26 CEST | Blekinge Tekniska Högskola | Pressmeddelande
Igår, den 15 april, var sista dagen för att söka utbildning till hösten. Den preliminära sökstatistiken visar att intresset för Blekinge Tekniska Högskola ökar. Totalt har över 10 000 personer valt att söka till BTH:s utbildningar.

Sammantaget har antalet personer som sökt till BTH ökat med 26 procent och antalet ansökningar med 22,5 procent, jämfört med föregående år. Den största ökningen är för fristående kurser och kurspaket, där antalet sökande ökar med 59 procent.
–Det här visar att BTH är relevant för yngre studenter men även för yrkesverksamma som vill vidareutveckla sin kompetens. Intresset för kortare utbildningar och omställning är mycket tydligt då vi tittar på vilka som har sökt, säger Eva Pettersson, prorektor vid BTH.
Även när vi tittar på antalet som har sökt en längre utbildning vid BTH har antalet individer ökat med 2 procent. En mindre minskning av antalet förstahandssökande finns dock.
Årets statistik visar också ett skifte i vilka utbildningar som lockar flest sökande. Sjuksköterskeprogrammet är nu det mest sökta programmet och går därmed om webbprogrammering på distans, som har haft förstaplatsen under flera år.
Det finns ett fortsatt starkt intresse för Tekniskt basår, en utbildning som ger fler möjligheter att bli behöriga till ingenjörsutbildningar och en tydlig väg vidare inom teknikområdet.
–Vi ser inte ett minskat intresse för teknik och ingenjörskompetens, utan snarare ett förändrat sökbeteende. Många väljer att stärka sin grund eller bygga på sin kompetens stegvis, säger Eva Pettersson.
Nyckelord
Kontakter
Maja ElofssonPressansvarig kommunikatör
Tel:0455-38 52 36Tel:0721-685 649maja.elofsson@bth.seMargareta Ahlström,Pressansvarig kommunikatör
Tel:0455-38 50 91Tel:0709-409 450margareta.ahlstrom@bth.seOm oss
Blekinge Tekniska Högskola, BTH, är globalt relevant och erkänt genom dual excellens, där akademisk spets och samhällsnytta förenas i starka utbildnings- och forskningsmiljöer.
Vi är nationellt och internationellt erkända för vårt bidrag till data- och teknikdriven konkurrenskraft, resilienta och hållbara samhällen och marina tillämpningar.
Genom långsiktiga och förtroendefulla partnerskap skapar vi konkret förändring för vetenskapen och samhället.
Besök oss gärna på www.bth.se
Följ Blekinge Tekniska Högskola
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Blekinge Tekniska Högskola
Ny forskning om AI, hybridarbete och framtidens arbetsplats15.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fler dagar på kontoret eller flexibilitet i arbetslivet? Samtidigt som företag omprövar var och hur arbetet ska utföras förändrar AI snabbt förutsättningarna för hur arbete organiseras. Nu startar Blekinge Tekniska Högskola, BTH, forskningssatsningen WorkFlex+ för att ta reda på vilka arbetsmodeller som faktiskt fungerar – för vem och under vilka förutsättningar.
Sjuksköterskedagen ska väcka intresse för yrket15.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 17 september arrangeras Sjuksköterskedagen – en mässa om sjuksköterskeutbildningen och sjuksköterskeyrket för gymnasieelever och allmänheten. Syftet är bland annat att visa vad det innebär att arbeta som sjuksköterska, vilka karriärvägar som finns och hur utbildningen på BTH ser ut. Media är välkomna att närvara vid mässan.
Dags för 1 000 nya studenter att starta sina högskolestudier21.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Måndagen den 24 augusti mjukstartar terminen för 1 000 nya BTH-studenter som ska påbörja en längre utbildning. Då samlas alla de nya studenterna utomhus på campus för upprop och allmän information. Samtidigt startar introduktionsveckan. Media är välkomna att närvara under den första dagen.
Mentol kan lindra svår andnöd – lovande resultat i ny studie17.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
En inhalation med mentol kan göra skillnad för personer som lever med andnöd. I en ny studie vid BTH:s forskningsklinik upplevde patienter med KOL mindre andnöd vid fysisk ansträngning när de inhalerade mentol jämfört med placebo.
Efterlängtat antagningsbesked till höstens studier vid BTH10.7.2026 10:05:39 CEST | Pressmeddelande
Idag får alla studenter som sökt en utbildning vid BTH sitt efterlängtade antagningsbesked. Totalt är det 3 422 studenter som erbjuds en utbildningsplats vid BTH med start till hösten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum