Skövde kommun

Dina Ebbesson blir ny sektorchef för sektor service

17.4.2026 11:00:00 CEST | Skövde kommun | Pressmeddelande

Dela

Rekrytering av ny sektorchef för sektor service är nu klar och det blir Dina Ebbesson som tar över efter Caroline Olofsson i höst när Caroline går vidare till stabschefsrollen på kommunledningsstaben.

Dina kommer närmast från en tjänst som biträdande kommundirektör i Falköpings kommun och har tidigare också varit områdeschef för regionservice inom Västra Götalandsregionen.

Jag är glad och nöjd med att Dina har valt att tacka ja till den här tjänsten och ser att hon kommer bli ett bra tillskott till Skövde kommuns ledningsgrupp. Hon har gedigen erfarenhet med sig från sina tidigare roller som vi värdesätter högt, säger Johan Rahmberg, kommundirektör i Skövde. Det här känns jättebra.

Dina tillträder sin tjänst i Skövde kommun den 1 augusti 2026.

Det är med stolthet och ödmjukhet jag tackat ja till förtroendet att axla rollen som sektorchef för sektor service i Skövde kommun, säger Dina Ebbesson. Jag ser fram emot att tillsammans med engagerade chefer och medarbetare samt kollegor bidra till en fortsatt utveckling, kvalitet och en stark framtid för våra medborgare inom Skövde kommun.



Kontakter

Välkommen till Skövde kommun!

Skövde är en stad med goda kommunikationer som ligger centralt mellan Sveriges största sjöar, Vänern och Vättern. Här vill fler alltid mer. Inte undra på att vi snart är 60 000 människor som bor, lever och växer tillsammans här.

Vi som arbetar inom Skövde kommun drivs av ständig utveckling, vi vill mer och framåt. Vårt uppdrag är att oförtröttligt se till att möjligheterna finns här, att idéer förverkligas och att människor växer. Det andra tycker är omöjligt, gör vi möjligt. Tillsammans lyckas vi!

Följ Skövde kommun

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Skövde kommun

Jubileumståg stannar i Skövde för att fira 100 år av eldrift21.5.2026 09:45:23 CEST | Pressmeddelande

I år är det 100 år sedan Västra stambanan elektrifierades och de första elektriska tågen började rulla mellan Stockholm och Göteborg. Det uppmärksammas med ett unikt jubileumståg från Järnvägsmuseet i Gävle, som gör utvalda stopp längs den historiska sträckan – bland annat i Skövde. I samband med stoppet bjuder Skövde kommun och Next Skövde in till ett kort firande vid stationen. Det blir tal, musik och möjlighet att ta del av en viktig del av svensk järnvägshistoria på nära håll.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye