Aftonbladet Radio öppnar för annonsörer
20.4.2026 07:01:00 CEST | Schibsted | Pressmeddelande
Idag öppnar Aftonbladet för annonsörer att köpa plats i Aftonbladet Radio – Sveriges första kommersiella, nyhetsdrivna radiokanal. Med nationell räckvidd och journalistik i realtid skapas en plattform där nyheter, sport, nöje och musik möts – och ger annonsörer tillgång till ett nytt nationellt räckviddsmedium.

Aftonbladet Radio är en av Schibsteds största satsningar på ljud och journalistik på många år. Kanalen sänder live under hela dagen och ger kontinuerlig uppdatering inom nyheter, sport och nöje. Ambitionen är att bli det självklara valet för den som vill ha koll – här och nu.
På den kommersiella radiomarknaden saknas en nationell nyhetsradio i Sverige. Aftonbladet Radio fyller det tomrummet och etablerar en ny oberoende nyhetskälla i ett format som når människor i vardagen – i bilen, på jobbet och i hemmet.
Radio är ett av Sveriges starkaste räckviddsmedier och når människor i situationer där få andra medier är närvarande.
För annonsörer innebär det en möjlighet att synas i en trovärdig kontext med hög daglig närvaro.
– Det här är en möjlighet att vara med från start i en ny nationell nyhetskanal. Vi kombinerar Aftonbladets journalistik och trovärdighet med radions räckvidd och närvaro. Det ger en kraftfull effekt – både för varumärkesbyggande och affär, säger Joakim Flodin, vd för Schibsted Marketing Services.
Aftonbladet Radio kombinerar livejournalistik med sport, nöje, personliga programledare och musik i ett format som i dag saknas på den kommersiella radiomarknaden. Med en nationell radiokanal i FM, kompletterad med digital distribution, etableras en plattform med bred räckvidd och hög daglig närvaro.
För annonsörer innebär satsningen:
- Ett nytt nationellt räckviddsmedium
- En attraktiv målgrupp 25–55 år
- En nyhetsdriven premiumkontext
- Ljudpaketering med Schibsteds största varumärken
Aftonbladet Radio är en naturlig förlängning av Aftonbladets journalistik, där snabb, relevant och engagerande journalistik flyttas in i ett ljudformat och blir mer tillgänglig i människors vardag.
– Med Aftonbladet Radio tar vi det Aftonbladet redan gör bäst och gör det tillgängligt i fler situationer under dagen. Ambitionen är att ge lyssnarna koll på det viktigaste och något att snacka vidare om, kombinerat med kul lyssning och bra musik, säger Lotta Folcker, publisher på Aftonbladet.
Försäljningen startar den 20 april och omfattar nationella kampanjer i FM/DAB samt webbradio, med möjlighet till vidare utveckling av erbjudandet över tid. Aftonbladet Radio går live i augusti 2026.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Joakim Flodin, vd, Schibsted Marketing Services. E-post: joakim.flodin@schibsted.com
Lotta Folcker, publisher, Aftonbladet. E-post: lotta.folcker@aftonbladet.se
Nyckelord
Kontakter
Petter OvanderCommunications ManagerSchibsted, Sverige
Tel:+46 70 268 26 64petter.ovander@schibsted.comBilder



Länkar
Oberoende journalistik – det är vårt uppdrag
Schibsted är ägare av redaktionella medier och den största nyhetsförmedlaren i Norden. Med varumärken som VG, Aftonbladet, TV4, MTV, Aftenposten, Svenska Dagbladet och Podme informerar, engagerar och underhåller vi varje dag miljoner människor i Sverige, Norge och Finland.
Tillit har varit en grundsten sedan 1839, när Christian Schibsted startade ett litet tryckeri i Oslo. I nästan tvåhundra år har vår journalistik gett människor insikt och inflytande, byggt gemenskaper, avslöjat maktmissbruk och stärkt demokratier.
Från allra första början har vi omfamnat innovation och utmanat givna normer. Vi tror att kreativitet och nyfikenhet, och att utforska nya lösningar och teknologier, är avgörande för vår mission:
Our democracies depend on independent journalism. That’s our business.
Följ Schibsted
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schibsted
Ny rapport: Desinformation oroar varannan väljare31.3.2026 10:30:38 CEST | Pressmeddelande
Inför valet 2026 är intresset för politik stort och det planerade valdeltagandet mycket högt. Samtidigt står politiska aktörer inför en ny utmaning: hur når man ut och skapar effekt i ett allt mer fragmenterat medielandskap där förtroende, relevans och tydlighet blir alltmer avgörande.
Omni avvecklar Omni Ekonomi – integrerar ekonomibevakningen i Omni25.3.2026 14:14:56 CET | Pressmeddelande
Omni avvecklar systerappen Omni Ekonomi och integrerar ekonomibevakningen i Omni. Förändringen sker efter en strategisk översyn av verksamheten och syftar till att stärka Omnis position och fortsatta digitala utveckling.
Schibsted lanserar samarbete med Estercare – stärker kvinnors hälsa på jobbet25.3.2026 13:39:35 CET | Pressmeddelande
Schibsted inleder ett samarbete med healthtech-bolaget Estercare för att ge medarbetare i Sverige och Norge bättre stöd inom kvinnors hälsa. Satsningen ska minska glappet i diagnos, behandling och kunskap – en utmaning som påverkar både individers välmående och arbetsplatsers produktivitet. Genom en digital plattform får medarbetare tillgång till screening, specialiststöd och individanpassade hälsoplaner.
Aftonbladet sänder Hockeyallsvenskans försäsong – ny paketering med TV417.3.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Aftonbladet utökar sin satsning på livesport och kommer från och med hösten 2026 att sända Hockeyallsvenskans försäsongsmatcher. Sändningarna visas i Aftonbladet Plus och erbjuds även i ett gemensamt paket tillsammans med TV4 Play – vilket ger fansen tillgång till hela säsongen, från försäsong till grundserie och slutspel.
Schibsted gör AI-verktyget Videofy tillgängligt som öppen källkod17.3.2026 12:02:20 CET | Pressmeddelande
Schibsted gör nu AI-verktyget Videofy tillgängligt som open source. Verktyget gör det möjligt att omvandla textbaserade artiklar till färdiga nyhetsvideor på några minuter – och görs nu tillgängligt för utvecklare och mediehus över hela världen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum